mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Bunkier na S3

Bunkier na S3

Podczas prac archeologicznych, poprzedzających budowę drogi S3 na odcinku Gorzów – Międzyrzecz, zespół wykonujący prace badawcze stwierdził istnienie bunkra, którego lokalizacja koliduje z planowanym przebiegiem drogi S3.

Bunkier na S3
Obiekt o którym mowa, znajduje się w pasie wyniesienia pn. Lisie Góry, na terenie gminy Bledzew. Jest to stanowisko strzelnicze stanowiące element Panzerwerku (Pz.W.) 876 z Grupy Warownej Ludendorf, wchodzącej w skład Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty, powstałego w latach 1935-36. Podlega on, jak zresztą cały obszar ufortyfikowany, ochronie prawnej na mocy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Pierwotnie miał on zostać przesunięty poza skarpę drogi, czyli o około 15 m w stosunku do obecnej lokalizacji i zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych. Jednak na wniosek Dyrektora Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, za zgodą Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, stanowisko ogniowe zostanie przeniesione na teren Muzeum. To pozwoli na właściwe wyeksponowanie obiektu i udostępnienie zwiedzającym jako element otwartej ekspozycji, prezentującej elementy niemieckich umocnień polowych z okresu II wojny światowej.

Operacja przeniesienia bunkra przeprowadzona została 9 kwietnia (wtorek). Wykopany i przygotowany wcześniej do transportu obiekt, został załadowany za pomocą dźwigu na pojazd, który przetransportował obiekt zabytkowy z terenu budowy drogi S3 do muzeum w Pniewie. Tam został ustawiony w docelowym miejscu. Choć nie jest to obiekt ogromnych rozmiarów, to jednak jego waga przekracza 30ton.

Budowa odcinka drogi ekspresowej S3 Gorzów Wlkp. - Międzyrzecz, na którym znajduje się zabytek, ma zostać zakończona w maju 2014 roku. Prace rozpoczęły się w lipcu 2011 roku. Obecnie zaawansowanie robót wynosi blisko 50 %. Koszt budowy 37 km drogi to ponad 761 mln zł.

Podobne wiadomości:

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~romek 2013-04-17

Widzę dużą dbałość o obiekty Wermachtu z drugiej wojny swiatowej .Jak podano w wiadomosciach Dtv władze PKP zamierzja zlikwidowac stare muzeum kolejnictwa w Warszawie .W Berlinie widziałem takie muzeum gdzie mozna znależć polskie parowozy z seri Pt 47,dobrze zakonserwowane w klimatyzowanej hali

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Opel Insignia - oficjalne ceny
Nowy Opel Insignia - oficjalne ceny
Niemiecki przedstawiciel segmentu D jest jedną z najbardziej oczekiwanych nowości. Już niebawem nowy Opel Insignia pojawi się w polskich salonach, a tymczasem dealerzy rozpoczynają zbieranie zamówień.
Odgadnij model Odgadnij model