mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Chińczycy chcą zostać na A2. GDDKiA zdecyduje do poniedziałku

Chińczycy chcą zostać na A2. GDDKiA zdecyduje do poniedziałku

Chińskie konsorcjum Covec przedstawiło swoje plany i nowe warunki finansowe budowy dwóch odcinków autostrady A2 na trasie Łódź – Warszawa.  - Według tego, co przekazały nam chińskie firmy umożliwi im to przyspieszenie budowy autostrady A2, wycofanie powiadomienia o odstąpieniu od budowy oraz dotrzymanie terminu kontraktowego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oceni ich zasadność  oraz zgodność z kontraktem i przepisami prawa, tak by ustosunkować się do nich najdalej w poniedziałek 13 czerwca 2011 roku – poinformowała GDDKiA. Równolegle prowadzone są rozmowy z innymi wykonawcami.

Chińczycy chcą zostać na A2. GDDKiA zdecyduje do poniedziałku

Chiński COVEC miał zbudować w sumie 50 km autostrady A2. Chińczycy mieli problemy z pozyskaniem podwykonawców, źle układała się  współpraca - chodziło głównie o wypłaty zaległych wynagrodzeń. Chińskie konsorcjum chciało renegocjować warunki umowy ze względu na nieoczekiwany wzrost cen materiałów budowlanych. Budowa autostrady A2 utknęła w ziemi.

Wybudowanie autostrad na Euro 2012 okazało się nierealne

Przypomnijmy, w czwartek (02.06.2011) GDDKiA przesłała do firmy COVEC ostateczne wezwanie do przedstawienia realnego programu naprawczego dla budowanych odcinków autostrady A2. Chińskie konsorcjum poinformowało w piątek o zamiarze zrezygnowania z dalszej budowy. Firma poprosiła GDDKiA o możliwość spotkania i rozmów, które jak pisze COVEC umożliwiłyby „prowadzenie dalszych robót na podstawie zawartych umów”.

Decyzja co dalej z budową autostrady A2 miała zapaść w czwartek. Rozmowy prowadzone były do późnych godzin wieczornych. Teraz GDDKiA analizuje propozycje przedstawione przez stronę Chińczyków. Równolegle prowadzi jednak rozmowy z innymi wykonawcami, którzy mogliby wejść na plac budowy.

Budowa autostrady A2 - nowy wykonawca na nowych warunkach

Jeżeli propozycje firmy  COVEC nie zostaną zaakceptowane przez GDDKiA zostanie rozwiązana umowa Skarb Państwa wystapi z roszczeniem na kwotę co najmniej 741 mln zł.

Premier Tusk: będę stanowczy ws. inwestycji Euro 2012Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~Pogromca Baranów 2011-06-11

Czy medialne walenie w Chińczyków się opłaci pod względem politycznym, co zyska PO w długim terminie? A może to jest tylko tak że kilkanaście znanych zachodnich firm budujących u nas autostrady wywiera wpływ (o korupcji nawet nie myślę)na Grabarczyka i Tuska aby robili złą prasę COVEC w sytuacji gdy sami mają znaczące opóźnienia praktycznie na wszystkich budowach w kraju, także na drogach wojewódzkich , niektóre inwestycje (słyszałem o 30) nawet porzucili. Różnica w zaawansowaniu robót podana wczoraj oficjalnie wygląda tak. COVEC 20% wykonania, pozostali 25% do 30%. Tak więc Covec tak bardzo nie jest w tyle ma np. 90% piachu przywiezionego na teren A2, a są tacy co mają 10% i kiedy go dowiozą - zimą? Odcinki 1covec i np 2, lub 4-ty nie są porównywalne, jest duża różnica w rodzaju robót i można inaczej ustawiać terminy.

~Greg12 2011-06-11

Za takie praktyki jak robią Chińczycy powinno się pod ścianę. Ale winni jesteśmy my Polacy. Mamy durne przepisy przetargowe i debilnych polityków. Taki COVEC to jest właśnie efekt tej głupoty. W normalnym kraju nikt by im nie dał wygrać. A teraz oni wykorzystują że jesteśmy pod ścianą. Na miejscu rządu w 2012 roku bym umieścił duże banery na brakujących odcinkach drogi z napisem: :TĄ DROGĘ BUDUJĄ CHIŃCZYCY.

Jotgie 2011-06-10

Chociaż \"nie pałam\" miłością do Chińczyków, to jednak jestem za tym, by zostali. W obecnej sytuacji a raczej w obecnym czasie nie ma miejsca i czasu na zmianę Wykonawcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.