mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Chińczycy chcą zostać na A2. GDDKiA zdecyduje do poniedziałku

Chińczycy chcą zostać na A2. GDDKiA zdecyduje do poniedziałku

Chińskie konsorcjum Covec przedstawiło swoje plany i nowe warunki finansowe budowy dwóch odcinków autostrady A2 na trasie Łódź – Warszawa.  - Według tego, co przekazały nam chińskie firmy umożliwi im to przyspieszenie budowy autostrady A2, wycofanie powiadomienia o odstąpieniu od budowy oraz dotrzymanie terminu kontraktowego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oceni ich zasadność  oraz zgodność z kontraktem i przepisami prawa, tak by ustosunkować się do nich najdalej w poniedziałek 13 czerwca 2011 roku – poinformowała GDDKiA. Równolegle prowadzone są rozmowy z innymi wykonawcami.

Chińczycy chcą zostać na A2. GDDKiA zdecyduje do poniedziałku

Chiński COVEC miał zbudować w sumie 50 km autostrady A2. Chińczycy mieli problemy z pozyskaniem podwykonawców, źle układała się  współpraca - chodziło głównie o wypłaty zaległych wynagrodzeń. Chińskie konsorcjum chciało renegocjować warunki umowy ze względu na nieoczekiwany wzrost cen materiałów budowlanych. Budowa autostrady A2 utknęła w ziemi.

Wybudowanie autostrad na Euro 2012 okazało się nierealne

Przypomnijmy, w czwartek (02.06.2011) GDDKiA przesłała do firmy COVEC ostateczne wezwanie do przedstawienia realnego programu naprawczego dla budowanych odcinków autostrady A2. Chińskie konsorcjum poinformowało w piątek o zamiarze zrezygnowania z dalszej budowy. Firma poprosiła GDDKiA o możliwość spotkania i rozmów, które jak pisze COVEC umożliwiłyby „prowadzenie dalszych robót na podstawie zawartych umów”.

Decyzja co dalej z budową autostrady A2 miała zapaść w czwartek. Rozmowy prowadzone były do późnych godzin wieczornych. Teraz GDDKiA analizuje propozycje przedstawione przez stronę Chińczyków. Równolegle prowadzi jednak rozmowy z innymi wykonawcami, którzy mogliby wejść na plac budowy.

Budowa autostrady A2 - nowy wykonawca na nowych warunkach

Jeżeli propozycje firmy  COVEC nie zostaną zaakceptowane przez GDDKiA zostanie rozwiązana umowa Skarb Państwa wystapi z roszczeniem na kwotę co najmniej 741 mln zł.

Premier Tusk: będę stanowczy ws. inwestycji Euro 2012Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Pogromca Baranów 2011-06-11

Czy medialne walenie w Chińczyków się opłaci pod względem politycznym, co zyska PO w długim terminie? A może to jest tylko tak że kilkanaście znanych zachodnich firm budujących u nas autostrady wywiera wpływ (o korupcji nawet nie myślę)na Grabarczyka i Tuska aby robili złą prasę COVEC w sytuacji gdy sami mają znaczące opóźnienia praktycznie na wszystkich budowach w kraju, także na drogach wojewódzkich , niektóre inwestycje (słyszałem o 30) nawet porzucili. Różnica w zaawansowaniu robót podana wczoraj oficjalnie wygląda tak. COVEC 20% wykonania, pozostali 25% do 30%. Tak więc Covec tak bardzo nie jest w tyle ma np. 90% piachu przywiezionego na teren A2, a są tacy co mają 10% i kiedy go dowiozą - zimą? Odcinki 1covec i np 2, lub 4-ty nie są porównywalne, jest duża różnica w rodzaju robót i można inaczej ustawiać terminy.

~Greg12 2011-06-11

Za takie praktyki jak robią Chińczycy powinno się pod ścianę. Ale winni jesteśmy my Polacy. Mamy durne przepisy przetargowe i debilnych polityków. Taki COVEC to jest właśnie efekt tej głupoty. W normalnym kraju nikt by im nie dał wygrać. A teraz oni wykorzystują że jesteśmy pod ścianą. Na miejscu rządu w 2012 roku bym umieścił duże banery na brakujących odcinkach drogi z napisem: :TĄ DROGĘ BUDUJĄ CHIŃCZYCY.

Jotgie 2011-06-10

Chociaż \"nie pałam\" miłością do Chińczyków, to jednak jestem za tym, by zostali. W obecnej sytuacji a raczej w obecnym czasie nie ma miejsca i czasu na zmianę Wykonawcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.