mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Chińczycy zaniżyli ceny za A2 Łódź ? Warszawa?

Chińczycy zaniżyli ceny za A2 Łódź ? Warszawa?

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa chce, by Komisja Europejska zbadała, czy podczas przetargu na budowę autostrady A2 Łódź - Warszawa nie doszło do nieuczciwej konkurencji. Według Izby chińska firma zaniżyła cenę o minimum 600 mln zł.

Chińczycy zaniżyli ceny za A2 Łódź ? Warszawa?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 28 września umowy na projekt i budowę 91 kilometrowego  odcinka trasy A2. Inwestycje podzielono na pięć etapów – odcinków.

• Odc. „A”  o długości 29,2 km; kontrakt o wartości 754,5 mln zł (przy kosztorysie 1,7 mld zł) zawarty z konsorcjum firm z liderem China Overseas Engineering Group Co. Ltd na czele
• Odc. „B” o długości 17 km, kontrakt o wartości 843,5 mln zł (przy kosztorysie 1,04 mld zł) zawarty z konsorcjum pod kierunkiem Mostostalu Warszawa SA
• Odc. „C” o długości 20 km, kontrakt o wartości 534,5 mln zł (przy kosztorysie 1,1 mld zł) zawarty z konsorcjum China Overseas Engineering Group Co. Ltd.
• Odc. „D” o długości 17,6 km, kontrakt o wartości 643,8 mln zł (przy kosztorysie 1 mld zł) zawarty z konsorcjum pod kierunkiem firmy Strabag Sp. z o.o.
• Odc. „E” o długości 7,1 km, kontrakt o wartości 425,5 mln zł (przy kosztorysie 669 mln zł) zawarty z konsorcjum pod kierunkiem  Budimex-Dromex SA.

Harmonogram prac przewiduje wybudowanie pięciu odcinków autostrady Stryków - Konotopa do końca maja 2012 r. Ogólny kosztorys GDDKiA zakładał koszt budowy autostrady A2 na poziomie 5,7 mld złotych. Po wyłonieniu wykonawców za budowę całej 91 km autostrady GDDKiA zapłaci 3,2 mld zł. Oszczędność wyniosła 2,5 mld zł.
 
Wśród zwycięzców jest chińska firma China Overseas Engineering Group, która wybuduje dwa fragmenty o łącznej długości 50 km za prawie 1,3 mld zł. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa uważa, że ceny zaproponowane przez firmę z Chin mogą być przejawem nieuczciwej konkurencji. W tej sprawie Izba wysłała list do przewodniczącego Komisji Europejskiej wnosząc o zbadanie sprawy.

Podobne wiadomości:

Audi A2 wraca do życia

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~mari 2010-01-11

W wielu krajach autostrady były i są bezpłatne. A jeśli są płatne to nie tyle ile w Polsce na kieszenie i możliwości Polaków. Płaci się tam głównie poprzez kupno okresowej nalepki, a jeśli są w paru krajach bramki to automatyczne. Nie możemy porównywać się do Niemiec czy innych rozwiniętych krajów na Świecie bo mamy za sobą ciężką historię, ale mija 20 lat kapitalizmu a autostrad powstało niewiele. Czy muszą w Polsce być aż tak drogie autostrady i czy muszą być tak częste bramki?? Skoro pensje wielu Polaków są 4 mniejsze niż w bogatszych krajach. Wciąż jeszcze normalne rzeczy, godziwe warunki w wielu branżach są u nas luksusem.

~RS 2010-01-09

Wolę żeby już wybudowali mi autostrady Chińczycy : szybko i tanio a nie nasze firmy budowlane dla których najważniejsza jest kwota

~p1niu 2010-01-09

jeśli istnieje możliwość żeby zrobić coś taniej i szybciej, to tak właśnie powinno to zostać zrobione, nie ważne czy chińczycy, bengalczycy a może ktoś z marsa dopóki drogi są budowane z podatków które ja oraz każdy z was płaci, wymagam żeby pieniądze te były wydawane w sposób mądry i gospodarny (tak jak każdy postępuje ze swoimi własnymi pieniędzmi). wydać 10mld na robotę wartą 600mln to nie sztuka, a może gdzieś indziej leży problem, jeżeli ktoś w ogóle się domyśla o co mi chodzi...?

~zinek 2010-01-08

Dla Polski teraz najważniejsze aby powstawały te autostrady, a jak jest taniej to może powstanie ich więcej i tym samym przybliżymy się bardziej do autostradowej Europy- SUPER !!!

~bla 2010-01-08

rotfl, z, sara i inni, bzdury nieziemskie wypisujecie. Chinczyków tak jak pozostałych w Polsce obowiązuje polskie prawo. Oni doskonale wiedzą, że są na świeczniku. Jedyne co boli działających w Polsce budowlańców, że im się ciepłe pozycje rozwala, że będą musieli zakasać rękawy żeby mieć szanse konkurować z chinczykami, a wy jak głuptaki dajecie się omamiać "obrońcom polskości".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.