mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Chiński COVEC wycofuje się z budowy autostrady A2

Chiński COVEC wycofuje się z budowy autostrady A2

Chińska firma COVEC, która wygrała przetarg na realizację dwóch odcinków autostrady A2 z Łodzi do Warszawy  chce wycofać się z realizacji zadania. Tym samym kolejna już autostradowa inwestycja może nie zakończyć się przed Euro 2012.

Chiński COVEC wycofuje się z budowy autostrady A2
- W Pekinie zapadła już decyzja, że COVEC wycofuje się z budowy A2 — taką informację podał Puls Biznesu.

Chiński COVEC miał zbudować 50 km autostrady przed mistrzostwami Euro 2012. Informacje o problemach docierały jeszcze na początku tegorocznego sezonu budowlanego. Chińczycy mieli problemy z pozyskaniem podwykonawców. Jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała, że problemów nie ma, a terminy zostaną dotrzymane.  W mediach co jakiś czas pojawiały się informacje o trudnościach wykonawcy. Źle układała się  współpraca z polskimi podwykonawcami i nie przewidziano wzrostu cen materiałów. W efekcie zabrakło firmie COVEC pieniędzy na wypłaty dla kontrahentów.


Przed mistrzostwami Euro 2012 miało przybyć 91 kilometrów autostrady A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą. Łączny koszt budowy 91 km autostrady wynosi 3,2 mld zł.  Inwestycje podzielono na pięć odrębnych kontraktów.

Przypomnijmy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 28 września 2009r. podpisała umowy na budowę A-2 z czterema firmami, gdzie odcinek „A” i „C” realizuje  China Overseas Engineering Group CO Ltd. (COVEC) Sp. z o. o., odcinek „B” Mostostal Warszawa, odcinek „D” Strabag Sp. z o.o. a odcinek „E” Budimex S.A.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

~warszawiak 2011-06-08

I jeszcze do Pogromcy Baranów: ależ ja wielokrotnie przy innych artykułach pisałem o zmarnowanym czasie Grabarczyka przy rozmowach PPP w sprawie A2 (co najmniej rok w plecy, wynik rozmów zerowy) i o porywaniu się z motyką na słońce, a nawet wstępnym parafowaniu umowy PPP przy A1 Stryków-Pyrzowice, z której nic nie wyszło. Tam (pisałem o tym) trzeba było od razu skupić się najpierw na odcinku Stryków-Tuszyn i Częstochowa-Pyrzowice. Skutek: Stryków-Tuszyn, co najmniej rok w plecy, reszta w głębokim lesie.

~warszawiak 2011-06-04

Wiem o tym. Chińczycy budują odcinki A i C, razem ok. 50 km. Do Warszawy (Konotopy) doprowadzić ma odcinek E. Nawet jak inne odcinki będą gotowe, to gdzieś utknę (może jeszcze być problem z węzłami); poza tym ja już nie mam pewności czy i z innymi odcinkami znów nie wyjdzie jakieś sratatata i też nie zostaną ukończone. Znając historię A2 wszystkiego można się spodziewać.

~zorientowany 2011-06-04

odp: warszawiak- szczęsciem w nieszczęściu jest to,że chińskie odcinki nie przylegają bezpośrednio do granic Warszawy, tak więc w przyszłym roku autostrada i tak dojdzie prawdopodobnie do Warszawy, natomiast może być jedynie krótki odcinek od węzła Konotopa- przypuszczalnie do węzła Tłuste, być może trochę dalej- ok. 20km, odcinki D i E . Co nie zmienia faktu,że to co się stało, to istne kuriozum!!!

~Pogromca Baranów 2011-06-04

Wszycy którzy się tu wpisują walą w Chinczyków albo w rząd za złą organizację przetargów, ale nikt nie zwraca uwagi na to że wcześniej zmarnowano kilka lat na Partnerstwo PPP, w którym to partnerzy wypięli się na rząd Tusko -Grabarczyków i GDDKiA i za żadne skarby nie chcieli zmarnowac swoich pieniedzy na tej pierniczonej wąskiej jak kiszka psedo autostradzie której to warszawka nie może się doczekać tak jak Łódź nie może liczyć na normalną autostradę A1 (opóźnienie 10 lat - rozpoczecie przygotowań do budowy razem z A2 -Stryków -Emilia) bedącą wschodnim obejściem miasta - to są największe drogowe porażki rządu.

~. 2011-06-04

Szkoda. Zamiast dopłacić, bo obiektywnie rzecz ujmując się należy ( vide wzrost cen paliwa ), lepiej rozwiązać umowę i zlecić wykonanie komu innemu za cenę wyższą od tej którą otrzymaliby Chińczycy po uwzględnieniu wzrostu ceny paliwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda sprzedała 15 mln aut w 25 lat
Skoda sprzedała 15 mln aut w 25 lat
Od początku współpracy z Grupą Volkswagen w 1991 roku, Skoda wyprodukowała 15 mln samochodów. Przez ten czas czeska marka zaliczyła spektakularny rozwój z producenta o zasięgu regionalnym ku uznanemu graczowi, obecnemu na ponad stu rynkach świata.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech