mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ciąg dalszy "cyrku" z Mostem Północnym

Ciąg dalszy "cyrku" z Mostem Północnym

Dziś upływa termin otwarcia ofert w przetargu na budowę Trasy Mostu Północnego w Warszawie i wydawało się, że sprawa wreszcie ruszy z miejsca. Niestety warszawski Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych musiał podjąć decyzję o kolejnym przesunięciu terminu.

Ciąg dalszy
Urzędnicy z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych w Warszawie oraz przedstawiciele firmy Schussler Plan jeszcze kilka dni temu cieszyli się, że udało się odpowiedzieć na ponad 1300 pytań dotyczących budowy Mostu Północnego, które złożyły firmy startujące w przetargu. Pytania te (niektóre zupełnie absurdalne) skutecznie blokowały otwarcie ofert cenowych, które było przesuwane kilkakrotnie (pierwotnie ceny mieliśmy poznać już pod koniec grudnia 2008 roku). Zespół specjalistów odpowiedział zatem na wszystkie zapytania, które wpłynęły do 23 stycznia tego roku i realne było poznanie cen już dziś, 30 stycznia.

Niestety ten entuzjazm był zbyt wczesny. 26 stycznia, czyli ostatniego dnia, w którym firmy startujące w przetargu mogły składać pytania dotyczące warunków przetargu, wpłynęło około stu kolejnych pytań. Po ich przeanalizowaniu ZMID podjął decyzję o przesunięciu terminu otwarcia ofert cenowych na 10 lutego 2009 roku.

Według urzędników, obecnie kiedy prace związane z przygotowaniem budowy mostu dobiegają końca, trzeba zachować szczególną ostrożność i staranność w realizowaniu przepisów prawa zamówień publicznych. Gdyby pomimo informacji od oferentów o zbyt krótkim czasie na przeanalizowanie odpowiedzi i przygotowanie poprawnej oferty, zapadła decyzja o nieprzesuwaniu terminu, mogłoby to skutkować protestami przedłużającymi jeszcze bardziej całą procedurę przetargową. Decyzja o kolejnym przełożeniu terminu ma w związku z tym na celu jak najszybsze zakończenie przetargu.
 
Budowa Mostu Północnego to priorytet w działaniach ZMID. Urzędnicy zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby doprowadzić do jak najszybszego rozpoczęcia prac budowlanych. Niestety nie pomagają w tym przepisy. Każde przesunięcie terminu otwarcia ofert cenowych powoduje możliwość składania przez firmy startujące w przetargu kolejnych pytań. Taka sytuacja może, zgodnie z obowiązującym prawem, powtarzać się wielokrotnie, gdyż ustawodawca nie przewidział żadnej granicy.

Podobne wiadomości:

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Komentuj:

~dass 2009-02-03

dla tego oburzonego parę wyjaśnień. Po pierwsze piszemy Strabag. A po drugie synku, jeżeli po wygraniu przetargu zamawiający obarczy cię wszystkimi dodatkowymi kosztami ( np. wymiany gruntu, albo kosztem dodatkowych pali ) bo argument Zamawiającego jest zawsze taki sam, czyli "mogliście zada pytanie w fazie przetargu" , a te dodatkowe koszty to np 80 mln PLN to nie dziw się że firmy zadają pytania. Po pierwsze należy przywróci pełnego FIDICa , a po drugie w nadzorze powinno się zatrudniac ludzi którzy mają pojęcie jak prowdzic kontrakty, a nie na nowo wymyslają "proch".

~romek 2009-01-31

czy ziomkostwa niemieckie nie maczały w tym palców ?, to do michal

~michal 2009-01-31

to wszystko wina tego PIS-u !!!

~p 2009-01-30

po prostu czas na wycenę jest za krótki a przetarg źle przygotowany. To jasne. P.S. Nie jestem żadnym drogowcem.

~romek 2009-01-30

Tu w Warszawie jak w papierku lakmusowym koncentruje sie polskie piekiełko .Mam nadzieje ze Pani Hania Gronkiewicz-Walec wyda w tej sprawie oswiadzenie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.