mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ciąg dalszy sporu o koncesję dla GTC

Ciąg dalszy sporu o koncesję dla GTC

Zakończyła się rozprawa w sprawie koncesji dla Gdańsk Transport Company na budowę i eksploatację północnego odcinka autostrady A-1 z Gdańska do Torunia.

Ciąg dalszy sporu o koncesję dla GTC

Wyrok zostanie ogłoszony przez Sąd Administracyjny w Warszawie 26 września bieżącego roku. Spółka GTC straciła koncesję na budowę drogi w styczniu 2007 r. na skutek decyzji Ministra Transportu, Jerzego Polaczka. Minister uznał między innymi, że koszty budowy odcinka autostrady A-1 z Grudziądza do Torunia przez GTC będą zbyt wysokie. Spółka złożyła do Ministra wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, jednak decyzja została podtrzymana. Kolejnym krokiem konsorcjum Gdańsk Transport Company było zaskarżenie tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W razie podtrzymania przez sąd decyzji Ministra, spółka wystąpi do Skarbu Państwa o odszkodowanie za poniesione koszty związane z wykupem koncesji oraz nakładami na tą inwestycję. Wysokość ewentualnego odszkodowania, o jakie ubiegałoby się konsorcjum, nie jest jeszcze znana.

Zgodnie z decyzją Ministra Transportu, inwestorem na tym odcinku ma być Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w drodze przetargu wyłoni wykonawcę. W praktyce oznacza to, że odcinek Gdańsk - Grudziądz, gdzie prace są już zawansowane, dokończy GTC, a za odcinek Grudziądz - Toruń będzie odpowiadać już Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA zamierza niebawem ogłosić przetarg, a potem wyłonić wykonawcę budowy tego odcinka A-1. Rozpoczęcie prac planowane jest na wiosnę 2008 roku.

Przeczytaj także:

Prace nad A-1 trwają (2007-09-04)

Autostrada A1 - kolejna, największa budowa Europy (2007-07-05)

A1 w sądzie (2007-05-07)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Obwodnica Kościerzyny już otwarta

Polskie drogi 2017-10-02

Komentuj:

~UMK Tor 2007-11-16

Źle, źle źle i ciągle źle, oto cała Polska i Polacy - narzekacy - przeczytajcie Pana Tadeusza i BARDZO AKTUALNY MONOLOG - " głupi, głupi, głupi wy..." ...Polaków zadowolić...?! - Nierealne!!! Wybudujmy najpierw te autostrady a później będziemy się zajmować ustalaniem stawek za kilometry... Jak już będą , ale ich jeszcze jest mało... W autostradach chodzi głównie o tranzyt , żeby wyrzucić go z dróg jednojezdniowych - z wiosek i miast... We Francji też nie-mało kosztuje przejazd autostradą... Jeżeli GTC dobrze buduje i mieści się w terminach - niech buduje! A jeżeli ktoś chce tylko dla zasady utrudniać sprawę , to nie zrobimy tych dróg u nas nigdy! ... A to jakieś interesy mafijne , a to znów jacyś "ekolodzy" - CYRK!!! A szkoda , no nie? - być ciągle najgł.....pszym narodem w Unii Europejskiej...? ...Ale taka już chyba nasza rola...! Pozdrawiam!!!

~Krzysztof 2007-09-24

To nie GTC ani Kulczyk uchwalili ustawę o zwrocie opłat za ciężarówki. To nie "Państwo wybudowało" autostrady, tylko my wszyscy wybudowaliśmy, z podatków i dopłat do ceny benzyny. W sumie kosztowało to i kosztuje znacznie więcej niż bierze Kulczyk.

~astrolog 2007-09-22

Panie "ekspert". Po pierwsze. Te 400 km autostrad nie wybudowala Twoja ukochana wladza pisowska. 2. to ze nie placimy za te autostrady to nie prezent od Kaczorkow, tylko konsekwenncja niewylonienia podmiotu zbierajacego myto, a co i tak kiedys nastapi.3 fakt, GTC chcial orznac rzad za oplaty za ciezarowki (winiety), tyle ze rzad z powodu opoznienia budowy A1 doplaci do budowy ok 1mld zl, czyli tyle ile by to wredne GTC ukradlo rzadowi za okres ok. 10 lat.

~Ponury 2007-09-21

GTC był za drogi ? No to teraz "chłopcy" zobaczą jak będzie przetarg jaka będzie cena za 1km. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że będzie "nieco" wyższa. Zapłacimy za to wszyscy - chocby w ten sposób, że kolejne klika następnych lat przejazd z południa kraju do Gdańska nadal będzie udręką. Nie mówiąc o najwyższej cenie jaką zapłacą ci, co do tego czasu zginą w wypadkach na podłej jedynce

~V 2007-09-19

"PiSuar", fajnie Zorro

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.