mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Cierpliwa siódemka

Cierpliwa siódemka

Wzmocnienie nawierzchni drogi krajowej nr 7: Gdańsk - Warszawa - Chyżne na odcinku Gdańsk - Jazowa łącznie kosztuje 82,8 mln eur, w tym grant z funduszy europejskich wynosi 62,1 mln eur. Obecnie trwają prace na odcinku Kiezmark - Jazowa.

Cierpliwa siódemka

Projekt podzielony został na dwa odrębne kontrakty. Pierwszy to wzmocnienie nawierzchni na odcinku Gdańsk-Kiezmark (km 6+330 do km 25+683) wraz z rekonstrukcją i modernizacją mostu na rzece Wiśle w Kiezmarku. Wykonawcą prac, zakończonych w grudniu 2004 r., była firma NECSO Entrecanales Cubiertas S.A. Wartość prac budowlanych to 29,1 mln eur.

Drugi kontrakt polega na wzmocnieniu nawierzchni na odcinku Kiezmark-Jazowa (km 25+683 do km 48+465). Kontrakt został podpisany z firmą NECSO Entrecanales Cubiertas S.A w kwietniu 2004 r. na kwotę 22,5 mln euro. Następnie we wrześniu GDDKiA wypowiedziała kontrakt wykonawcy z powodu potwierdzonego przez nadzór (Mott MacDonald) uporczywego uchylania się wykonawcy od wypełniania zobowiązań oraz licznych uchybień. GDDKiA dokonało przejęcia i zinwentaryzowania placu budowy oraz rozpisało nowy przetarg. W wyniku negocjacji podpisano porozumienie w sprawie ponownego zatrudnienia wykonawcy, któremu udostępniono ponownie plac budowy z końcem czerwca br. Dodajmy, że na dzień 30.06.2005 szacunkowe zaawansowanie robót zostało ocenione na 3,2%. Firma NECSO Entrecanales Cubiertas S.A ma czas do listopada 2006 r. na wykonanie wszystkich prac budowlanych na odcinku Kiezmark - Jazowa.

W sumie cały projekt obejmuje wzmocnienie 42,1 km na obu odcinkach. Roboty mają na celu polepszenie jakości drogi, zlikwidowanie nierówności, zostanie również przeprowadzona renowacja 13 mostów i wiaduktów, 64 przepustów oraz wzmocnienie mostu w Kiezmarku, a także montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, montaż sygnalizacji świetlnej, rekonstrukcja istniejących skrzyżowań z drogami lokalnymi i komunalnymi. Czynione są starania o przeznaczenie kwot wynikających z różnicy między pierwotnie szacowaną wartością, a wynikającą z rozstrzygnięć przetargów na rozszerzenie zakresu projektu oraz przeznaczenie pozostałej kwoty na inne projekty Funduszu Spójności.

Pełna realizacja powyżej przedstawionego zadania w dużej mierze przyczyni się do poprawy warunków ruchu i bezpieczeństwa na fragmencie drogi zaliczonej do sieci TEN a zmodernizowany fragment drogi będzie dostosowany do standardów Unii Europejskiej.Ponadto inwestycja przyczyni się do usprawnienia połączenia terenów przemysłowo - stoczniowych Gdańska z północno - wschodnimi i wschodnimi regionami Polski oraz krajami bałtyckimi i regionem Królewca (Kalinigradu) Federacji Rosyjskiej.

Tematy w artykule: pomorskie droga nr 7

Podobne wiadomości:

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy....

Polskie drogi 2015-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lamborghini w płomieniach – akcja serwisowa
Lamborghini w płomieniach – akcja serwisowa
Samochody z Sant Agata Bolognese mają ognisty temperament. Dosłownie. Lamborghini dołącza do „ekskluzywnego” grona, gdzie do tej pory brylowało Porsche 911 GT3 RS i Ferrari 458 Italia.
Odgadnij model Odgadnij model