mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Cierpliwa siódemka

Cierpliwa siódemka

Wzmocnienie nawierzchni drogi krajowej nr 7: Gdańsk - Warszawa - Chyżne na odcinku Gdańsk - Jazowa łącznie kosztuje 82,8 mln eur, w tym grant z funduszy europejskich wynosi 62,1 mln eur. Obecnie trwają prace na odcinku Kiezmark - Jazowa.

Cierpliwa siódemka

Projekt podzielony został na dwa odrębne kontrakty. Pierwszy to wzmocnienie nawierzchni na odcinku Gdańsk-Kiezmark (km 6+330 do km 25+683) wraz z rekonstrukcją i modernizacją mostu na rzece Wiśle w Kiezmarku. Wykonawcą prac, zakończonych w grudniu 2004 r., była firma NECSO Entrecanales Cubiertas S.A. Wartość prac budowlanych to 29,1 mln eur.

Drugi kontrakt polega na wzmocnieniu nawierzchni na odcinku Kiezmark-Jazowa (km 25+683 do km 48+465). Kontrakt został podpisany z firmą NECSO Entrecanales Cubiertas S.A w kwietniu 2004 r. na kwotę 22,5 mln euro. Następnie we wrześniu GDDKiA wypowiedziała kontrakt wykonawcy z powodu potwierdzonego przez nadzór (Mott MacDonald) uporczywego uchylania się wykonawcy od wypełniania zobowiązań oraz licznych uchybień. GDDKiA dokonało przejęcia i zinwentaryzowania placu budowy oraz rozpisało nowy przetarg. W wyniku negocjacji podpisano porozumienie w sprawie ponownego zatrudnienia wykonawcy, któremu udostępniono ponownie plac budowy z końcem czerwca br. Dodajmy, że na dzień 30.06.2005 szacunkowe zaawansowanie robót zostało ocenione na 3,2%. Firma NECSO Entrecanales Cubiertas S.A ma czas do listopada 2006 r. na wykonanie wszystkich prac budowlanych na odcinku Kiezmark - Jazowa.

W sumie cały projekt obejmuje wzmocnienie 42,1 km na obu odcinkach. Roboty mają na celu polepszenie jakości drogi, zlikwidowanie nierówności, zostanie również przeprowadzona renowacja 13 mostów i wiaduktów, 64 przepustów oraz wzmocnienie mostu w Kiezmarku, a także montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, montaż sygnalizacji świetlnej, rekonstrukcja istniejących skrzyżowań z drogami lokalnymi i komunalnymi. Czynione są starania o przeznaczenie kwot wynikających z różnicy między pierwotnie szacowaną wartością, a wynikającą z rozstrzygnięć przetargów na rozszerzenie zakresu projektu oraz przeznaczenie pozostałej kwoty na inne projekty Funduszu Spójności.

Pełna realizacja powyżej przedstawionego zadania w dużej mierze przyczyni się do poprawy warunków ruchu i bezpieczeństwa na fragmencie drogi zaliczonej do sieci TEN a zmodernizowany fragment drogi będzie dostosowany do standardów Unii Europejskiej.Ponadto inwestycja przyczyni się do usprawnienia połączenia terenów przemysłowo - stoczniowych Gdańska z północno - wschodnimi i wschodnimi regionami Polski oraz krajami bałtyckimi i regionem Królewca (Kalinigradu) Federacji Rosyjskiej.

Tematy w artykule: pomorskie droga nr 7

Podobne wiadomości:

S6 z Ustronia sięgnie po Koszalin

S6 z Ustronia sięgnie po Koszalin

Polskie drogi 2015-11-04

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy....

Polskie drogi 2015-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.