mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Co nowego na DW 560?

Co nowego na DW 560?

Prace na DW nr 560 od Brodnicy przez Rypin w kierunku Sierpca i budowa ronda turbinowego w Rypinie to jedna z większych inwestycji na drogach wojewódzkich w kujawsko-pomorskim. Modernizowane jest 32,6 km drogi a koszt inwestycji to ponad 48,5 mln zł. Wszelkie prace powinny zakończyć się ostatecznie w maju 2011 roku.

Co nowego na DW 560?
Pierwsza turbina w regionie

W Rypinie powstało  pierwsze rondo turbinowe w regionie. - Nie jest to klasyczna "turbina", ale zawiera jej elementy  -  wyjaśnia naczelnik Wydziału Inwestycji ZDW w Bydgoszczy, Piotr Jaworski. - Wielu kierowców pewnie już wcześniej zaintrygował kształt wyspy centralnej. Jednak dopiero wymalowanie oznakowania poziomego sprawi, że zasady ruchu staną się bardziej czytelne. Te prace, jeśli pogoda dopisze rozpoczną się 27.11.2010 i potrwają dwa dni. Wybraliśmy taki termin by ograniczyć utrudnienia do niezbędnego minimum.

- Cała filozofia skrzyżowań tego typu opiera się na założeniu, że kierowca wjeżdżając na rondo tylko raz ustępuje pierwszeństwa – tłumaczy dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. -  Na samym rondzie  potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się. To sprawia, że tego typu skrzyżowania są bardziej bezpieczne, a poza tym gwarantują większą płynność ruchu. Dla kierowców będzie to jednak nowość. Dlatego apelujemy póki co o szczególną ostrożność w tym miejscu. Ten eksperyment będziemy uważnie monitorować. W najbliższych latach powstać ma jeszcze kilka takich skrzyżowań tego typu w województwie.
 
Prace na DW nr 560 rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku. Remontem objęty jest odcinek od Brodnicy przez Rypin w kierunku Sierpca (do granicy województwa). W sumie przebudowywane fragmenty liczą 32,6km. Wykonawca początkowo miał zakończył pracę do końca października tego roku. Jednak ze względu na rozszerzenie zakresu robót wyznaczony został nowy termin - maj 2011. Dzięki dodatkowym pieniądzom, ułożona zostanie  między innymi specjalną siatkę poliwęglanową, która wzmocni istniejącą konstrukcję jezdni. Inwestycja razem z tymi dodatkowymi pracami kosztować będzie 48,5 mln

Co zostało zrobione na DW nr 560?

Na odcinku Brodnica-Osiek została już położona warstwa wiążąca i ścieralna. Między Osiekiem, a Rypinem warstwa ścieralna zostanie zrobiona wiosna.  Chodzi przede wszystkim o odpowiednie warunki atmosferyczne. Na razie jest ułożona tylko warstwa wiążąca. Cały odcinek liczy 12 kilometrów, ale ścieralnej brakuje tylko na  7 km. Ścieralnej warstwy brakuje też na odcinku Puszcza Miejska-granica województwa. - Chociaż nie wszędzie jest położona jest ostatnia warstwa zobowiązaliśmy wykonawcę do wymalowania tymczasowego oznakowania poziomego, tak zwanego cienkowarstwowego. Chodzi przede wszystkim o rondo marsz. A. Masseny, przejścia dla pieszych, łuki, dojazdy do wzniesień, azyle. Do połowy grudnia zainstalowane zostaną też bariery sprężyste. Ostateczne malowanie oznakowania poziomego (tak zwane termoutwardzalne, które wytrzymuje nawet do kilku lat) zostanie wykonane wiosną – dodaje Piotr Jaworski. Poza tym do zrobienia będzie jeszcze tak zwana "kosmetyka", czyli dodatkowe zagęszczanie poboczy, zagospodarowanie zielenią nasypów i przyległych terenów.


Co obejmuje przebudowa?


Na drodze zostają położone nie tylko nowe warstwy asfaltu. Na terenach zurbanizowanych budowane są między innymi chodniki, dodatkowe przejścia dla pieszych. Wzdłuż całej DW nr 560 wymienione będzie oznakowanie pionowe i poziome. Wprowadzane są  też elementy uspokojenia ruchu. To przede wszystkim azyle i wysepki w większych miejscowościach. By poprawić bezpieczeństwo ZDW w Bydgoszczy inwestuje również w zatoki autobusowe.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Światowe Dni Młodzieży – utrudnienia w ruchu

Światowe Dni Młodzieży – utrudnienia w ruchu

Polskie drogi 2016-07-28

Komentuj:

~Maciej66 2010-12-08

A co na sypiącym się odcinku DW560 od granicy woj. w kierunku Sierpca ? Kilka lat temu był remont pod patronatem wielkiego marszała sruusika i co ? Koszmar, droga rozpada się a na kilkunastokilometrowym odcinku jest pozostałość po kilku wykonawcach. Kilka rodzajów nawierzchni, kiepskie oznakowanie, urywające się brzegi, "odlewane" betonowe przystanki. PSL-owskie wypociny. Ech Mazowsze, kiedy buractwo cię opuści !!!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.