mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Coraz bezpieczniej na drogach krajowych

Coraz bezpieczniej na drogach krajowych

Mniej ofiar śmiertelnych na drogach krajowych, w tym przede wszystkim na ósemce, to efekt prowadzonego od ponad dwóch lat programu GDDKiA na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tylko w 2007 roku liczba ofiar śmiertelnych na drodze krajowej nr 8 zmniejszyła się o 28 procent i ciągle spada.

Coraz bezpieczniej na drogach krajowych
Krajowa ósemka to najdłuższa i najniebezpieczniejsza droga w Polsce. Dlatego właśnie ta droga jako pierwsza została w 2007 roku objęta programem Drogi Zaufania. Pilotażowa edycja programu zakończyła się spektakularnym sukcesem. W efekcie prowadzonych działań, liczba śmiertelnych ofiar wypadków na drodze krajowej nr 8 spadła o 28 procent w stosunku do roku 2006.

Drugi etap kampanii - Bezpiecznych Osiem, wprowadzony w 2008 roku na kolejnych ośmiu drogach krajowych (jednocyfrowych) przyniósł spadek o kolejne 9 procent na krajowej ósemce, mimo stale rosnącej liczby pojazdów na polskich drogach. Poza tym na drodze krajowej nr 9 zanotowano spadek liczby zabitych o 29 procent, na drodze krajowej nr 4 o 18 procent, na krajowej jedynce o 6 procent, a na krajowej piątce o 14 procent. Na drogach krajowych o numerach od 1 do 9 przeprowadzono szereg działań m.in. przebudowano blisko 100 skrzyżowań, zamontowano ponad 163 tys. mb barier ochronnych, wybudowano ponad 180 przejść dla pieszych z oświetleniem, 66 sygnalizacji świetlnych oraz blisko 140 tys. mb chodników i ścieżek rowerowych. W 2009 roku program Drogi Zaufania obejmie wszystkie drogi krajowe.

Program ochrony życia i zdrowia użytkowników dróg krajowych realizowany jest za pomocą dwóch metod. Są to działania inżynieryjne, przy jednoczesnym realizowaniu komunikacji ze społeczeństwem, edukacji uczestników ruchu drogowego, nadzoru nad ruchem i ratownictwa drogowego. Miejsce wykonania poszczególnych działań poprzedzają analizy wykonywane przez ekspertów z Politechnik Krakowskiej i Gdańskiej. Zakończone badania pozwalają zidentyfikować miejsca najbardziej niebezpieczne, generujące największą liczbę wypadków. Dzięki ekspertyzom GDDKiA realizuje strategię Drogi Zaufania i definiuje mapę dróg szczególnie niebezpiecznych. Właśnie w takich miejscach wykonuje się określone działania m.in. budowę sygnalizacji świetlnych, odseparowanie ruchu pojazdów od ruchu pieszych czy przebudowę skrzyżowań.

W najniebezpieczniejszych miejscach prędkość ograniczana jest do 50 km/h. W celu egzekwowania tego zakazu, wzdłuż dróg krajowych instalowane są fotoradary. Wszystkie dokładnie oznakowane, by skłaniać kierujących do zdjęcia nogi z gazu.

Głównym celem GDDKiA jest zredukowanie do roku 2013 liczby ofiar śmiertelnych na drogach krajowych o 75%, czyli z obecnych ponad 2000 rocznie do nie więcej niż 500 rocznie do końca roku 2013.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 2
Mazda 2
Cena podstawowa już od: 54 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Mazda 6
Mazda 6
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Brodnicy gotowa - czeka na odbiory

Obwodnica Brodnicy gotowa - czeka na odbiory

Polskie drogi 2016-06-09

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~grz 2009-03-21

masz rację z tymi sygnalizacjiami. Na drodze w okolicach Poznania, którą często jeżdżę, co chwilę powstają nowe sygnalizacje świetlne i ruch tak jak kiedyś był płynny, teraz jest bardzo kiepski. I oczywiście 'inteligentna' sygnalizacja, która zmienia światło na czerwone zaraz za ostatnim pojazdem, czyli jak jedziesz kilkadziesiąt metrów za kimś to już nie zdążysz.

~HvK 2009-03-21

Hehehehehehehehehe dobre chyba rzeczywiscie jest mniej ofair ale dlatego ze drogi są zakorkowane i wolniej sie jedzie. Jednak Polacy potrafią cos zrobic, taki prosty spoob zamontowac swiatła spowolnic ruch zakorkowac drogi i skutki od rarazu widoczne ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.