mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Coraz więcej Miejsc Obsługi Podróżnych

Coraz więcej Miejsc Obsługi Podróżnych

Na drogowej mapie Polski powstaje jest coraz więcej Miejsc Obsługi Podróżnych, które stanowią bardzo ważny element sieci drogowej. GDDKiA planuje do końca 2011 roku przeprowadzić trzy nowe odrębne postępowania przetargowe na budowę Miejsc Obsługi Podróżnych.  Każde postępowanie obejmie wszystkie obiekty MOP kat. II, czyli wyposażone w stacje paliw i kat. III ze stacjami oraz miejscami noclegowymi, zlokalizowane w ciągu danej autostrady.

Coraz więcej Miejsc Obsługi Podróżnych
W pierwszej kolejności zostanie ogłoszone postępowanie na MOP w ciągu autostrady A2 (Stryków - Konotopa) wraz z dwoma obiektami znajdującymi się w przy obwodnicy Mińska Mazowieckiego (również formalnie A2). Ogłoszenie przetargu jest tu planowane na II kwartał br. Kolejne postępowania obejmą MOP-y zlokalizowane przy autostradzie A1 (przełom II i III kwartału br.) i A4 (III kwartał br). Informacja o planowanych przetargach podana z wyprzedzeniem ma przede wszystkim na celu umożliwienie dzierżawcom zaplanowania udziału w postępowaniach przetargowych na wszystkich ciągach autostradowych.  Przekazanie terenów pod budowę MOP-ów wyłonionym dzierżawcom będzie następowało w miarę odbioru prac od wykonawców poszczególnych odcinków autostrad.
 
Obecnie w Polsce przy autostradach pod zarządem GDDKiA działa 17 Miejsc Obsługi Podróżnych. Wpływy z dzierżawy MOP-ów zasilające budżet państwa tylko w 2010 roku   wyniosły około 60 mln zł. W roku 2012 liczba Miejsc Obsługi Podróżnych zwiększy się do 56, a do roku 2015 roku szacowane wpływy z tytułu dzierżawy nieruchomości Miejsc Obsługi Podróżnych wyniosą około 500 mln zł a w latach 2011-2032 niemal 5 mld.
 
Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) to teren wydzielony w pasie drogowym (w bliskim sąsiedztwie drogi) wyposażony w parking oraz w infrastrukturę służącą wypoczynkowi podróżnych. MOP-y w Polsce dzielimy są na trzy kategorie:
 
  • MOP klasy I - o funkcji wypoczynkowej: wyposażony w stanowiska postojowe (parking), jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie; dopuszcza się wyposażenie w obiekty małej gastronomii,
  • MOP klasy II - o funkcji wypoczynkowo-usługowej: wyposażony w obiekty, o których mowa w pkt 1, oraz w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, informacji turystycznej,
  • MOP klasy III - o funkcji wypoczynkowej i usługowej: wyposażony w obiekty, o których mowa w pkt 2, obiekty noclegowe oraz w zależności od potrzeb w agendy poczty, banku, biur turystycznych, biur ubezpieczeniowych.
MOP-y powstają tylko przy autostradach i drogach ekspresowych.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

FnF5 czy Cars2? (wideo)

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

miki 2011-05-04

najpierw jednak autostrady - na a4 od wrocławia do połączenia z a18 nie ma mopów tylko średniowieczne parkingi, bez kibli nawet, zero stacji. A czemu te drogi najpierw - bo wystarczy policzyć ile aut na dobę nimi jedzie a ile jakąś średniopopularną krajową. Bo te ważne krajowew to zaplecze stacji mają juz od dawna o stacje z błotem zdarzają się, ale masz jednak zawsze wybór ....

~myślący 2011-04-14

całe mnóstwo dobrze wyposażonych stacji przy drogach krajowych to chyba przesada, zdarzają sie takie, jednak wciąż pokutuje standard: logo ,,X-pol", klucz do ew. wc w kasie na żądanie i pożywny posiłek z przypalonego szaszłyka w barze ,,Łycha". Acha, jeszcze rozjechane żwirowo-błotniste pobocza. Przecież my to kochamy (bo dzięki nam istnieją), podobnie jak sprowadzany złom na drogach, Jedno dobrze pasuje do drugiego.

~Jotgie 2011-04-11

Na drogach krajowych wystarczą dobrze wyposażone stacje paliw, których zresztą całe mnóstwo.

~fikuśbzykuś 2011-04-11

fajnie by było uporządkować także nasz cudne "miejsca postojowo-wypoczynkowe" przy pozostałych drogach krajowych...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.