mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Coraz więcej dróg w sieci e-myta

Coraz więcej dróg w sieci e-myta

Od 12 stycznia kolejne kilometry dróg krajowych i autostrad zostały objęte elektronicznym systemem poboru opłat. Do wiosny ViaTOLL będzie działał już na 2190 kilometrach dróg w Polsce. W 2013 roku wpływy z elektronicznego i manualnego poboru opłat  szacowane są w wysokości blisko 1,5 mld zł. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę nowych odcinków dróg i remonty istniejących.

Coraz więcej dróg w sieci e-myta

Około 994 mln zł wyniosły wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL w 2012 r. Opłaty naliczone od początku uruchomienia systemu, tj. od lipca 2011 roku, do końca grudnia 2012 roku osiągnęły poziom 1.340,7 mln zł.

- Istnieje kilka czynników powodujących, że wpływy systemu viaTOLL są coraz wyższe. Cały czas rośnie liczba rejestracji kierowców, system osiągnął docelową szczelność, a wielu kierowców przekonało się, że omijanie odcinków płatnych jest tylko pozorną oszczędnością – informuje firma Kapsch, operator systemu.

W ramach systemu viaTOLL opłaty ściągane są ze skutecznością przekraczającą 99,9% (dane operatora systemu), a pozyskane środki trafiają bezpośrednio na konto Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa i modernizacja polskich dróg.

Przypomnijmy, system viaTOLL obowiązuje w Polsce od 3 lipca 2011 roku i jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Od 2012 roku z systemu mogą dobrowolnie korzystać kierowcy pozostałych pojazdów. Dla nich viaTOLL jest alternatywą dla manualnego sposobu płacenia za korzystanie z wybranych odcinków autostrad płatnych zarządzanych przez GDDKiA.

System viaTOLL w początkowej fazie obejmował około 1565 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. 1 lipca 2012 system rozszerzono o kolejnych 325 km dróg. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów sieć dróg płatnych w pierwszym kwartale 2013 roku powiększy się o 300 km. Rozszerzenia w styczniu i marcu, i obejmują odpowiednio 140 i 160 km dróg.

W styczniu pierwszy etap rozszerzenia objął 139,12 km dróg, w tym:

Autostradę A1:

 • Odcinek węzeł Pyrzowice - węzeł Sośnica (43,7 km)
 • Odcinek węzeł Kotliska – węzeł Stryków I (39,29 km)

Drogę ekspresową S1:

 • Odcinek węzeł Pyrzowice- węzeł Lotnisko (1,9 km)

Drogę ekspresową S8:

 • Odcinek węzeł Pawłowice – węzeł Dąbrowa (22,1 km)
 • Odcinek węzeł Cieśle – węzeł Syców Wschód (25,1 km)
 • Odcinek węzeł Modlińska – węzeł Piłsudskiego (7,1 km)


Drugi etap rozszerzenia planowany na 30 marca obejmie około 160 km. Łącznie system będzie obejmował ok. 2190 km dróg. W tym:

Drogę ekspresową S7 i drogę krajową nr 7:

 • Obwodnica Elbląga, odcinek skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1104N – węzeł Raczki (ok. 3,7km)
 • Odcinek węzeł Modlniczka – węzeł Balice I (ok. 3,5 km)
 • Odcinek węzeł Raczki – węzeł Elbląg-Wschód (ok. 3,8 km)

Drogę ekspresową S8:

 • Odcinek węzeł Piotrków – węzeł Radziejowice (ok. 93,6 km)

Drogę ekspresową S19:

 • Odcinek Stobierna – węzeł Rzeszów-Wschód (ok. 6,9 km)

Drogę krajową nr 4:

 • Obwodnica Jarosławia, odcinek Tywonia – Tuczempy (koniec obwodnicy Jarosławia) (ok. 11,3 km)

Droga krajowa nr 79:

 • Odcinek Jaworzno (granica miasta) – węzeł Modlniczka (ok. 37,8 km)


- Zgodnie z planami do 2018 roku system opłat obejmie docelowo 7 tys. kilometrów dróg. Z szacunków wynika, że Krajowy Fundusz Drogowy powinien mieć wtedy wpływy na poziomie 23 mld zł – informuje Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services. Oznacza to, że w tempa nabiorą prace nad jednolitym system opłat w całym kraju. Ministerstwo Transportu i GDDKiA zabiegają, aby także prywatne odcinki A1, A2 i A4 zostały włączone do systemu e-myta. Obecnie prowadzone są rozmowy z koncesjonariuszami prywatnych odcinków nad ujednoliceniem systemu.

System viaTOLL obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Budową systemu zajmuje się firma Kapsch Telematic Services sp. z o. o. na zlecenie GDDKiA.


Podobne wiadomości:

Nowe drogi krajowe w systemie viaTOLL

Nowe drogi krajowe w systemie viaTOLL

Polskie drogi 2015-07-01

Autostrady w Niemczech będą płatne

Autostrady w Niemczech będą płatne

Aktualności 2015-03-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.