mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Czarne punkty nie spełniają swojej roli

Czarne punkty nie spełniają swojej roli

Czarne worki zamiast czarnych punktów? Tak, bo urzędnicy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad już wiedzą, że czarne punkty oznaczające miejsca niebezpieczne są nieskuteczne. Teraz natomiast chcą zaszokować kierowców czarnymi workami na zwłoki.

Czarne punkty nie spełniają swojej roli
Stojące obok dróg czarne punkty nie są już skuteczne, ale drogowcy nie rezygnują z odstraszającej roli czarnych worków. W sumie takich ostrzeżeń GDDKiA postawiła w kraju około stu. Czarnym punktem oznaczano miejsce, w którym dochodzi do większej niż przeciętna liczby wypadków drogowych i gdzie zwykle były ofiary śmiertelne. Takie miejsca GDDKiA określała na podstawie informacji od policji. Na poboczu stał znak z ostrzeżeniem, a obok figurowała najczęściej liczba rannych i zabitych. Ostatnie miejsce jako wyjątkowo niebezpieczne oznaczono tablicą z czarnym punktem w styczniu 2003 roku w Zielonej Górze.

W województwie śląskim, jak podaje Dorota Marzyńska z katowickiego oddziału GDDKiA, takich znaków jest pięć, w tym trzy na drodze krajowej nr 1, jeden na drodze krajowej nr 11 i jeden na drodze krajowej nr 46. Okazało się jednak, że po kilku latach dane na tablicach są już nieaktualne i odwracają uwagę, zamiast ostrzegać kierowców. Według przeprowadzonych przez badań, 15 procent kierowców przyspiesza widząc znak, a ponad połowa nie zwalnia. Dlatego GDDKiA przestała rozwijać program.

Lepszy efekt dają plastikowe czarne worki na zwłoki, które w zeszłym roku pojawiły się na poboczach polskich dróg w ramach programu Drogi Zaufania. Przed workami ustawiono tablice informujące, ile osób w tym miejscu straciło życie.

Podobne wiadomości:

Obwodnica Brodnicy gotowa - czeka na odbiory

Obwodnica Brodnicy gotowa - czeka na odbiory

Polskie drogi 2016-06-09

Komentuj:

~Wszytstkie czarne pumkty powinny być sukcesywnie 2009-03-07

przebudowane, a przebudowany znam tylko jeden- przed Siewierzem, po tym jak minister Zagórny wyleciał Lancią z zakrętu w pole. Nic mus ię nie stało, ale za trzy miesiące przeprofilowano nawierzchnię i wypadki się skończyły, mimo to czarny punkt został, radorowy miernik prędkości też. totalny bezwład i bezsens dyrekcji dróg.

~Markow 2009-03-03

15% przyspiesza widzac znak czarny punkt, to ciekawe

~osskaa 2009-03-03

To może od razu lepiej wykopać szeroki rów w poprzek drogi i oznaczyć to jako Rów Zaufania. Wtedy wszyscy zwolnią, GDDKiA będzie miała wrescie jakiś sukces i fertig. PS. I nikt się nawet do tej pory nie zająknął, że od 10lat nie przebudowano żadnego Czarnego Punktu tak aby nim nie był, tylko biadolenie że kierowcy nie zwalniają!!! Co za peerelowskie podejście... śmieszne to jest...

~romek 2009-03-02

czarne punkty zazwyczaj na wzniesieniach przy ograniczonej widocznosci lub łuku.Panowie z GDDiKA przebudowac ,przebudowac jak z tymi kaczkami w TV

~p 2009-03-02

Cóż za wspaniały samograj! Czy trzeba wybitnej inteligencji żeby wpaść na to iż zawsze będą istnieć miejsca o statystycznie największej wypadkowości? Zawsze więc będzie można robić akcje "powieś czarnego trupa", "łapaj pirata", "wbij krzyżyk", itp. Zatrudniać superekspertów od badania dlaczego tu a nie tam. A czemu w zeszłym roku gdzie indziej, a gdzie prądy płyną, a czarne trójkąty się czają, a UFO też nie śpi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.