mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Czarny scenariusz dla Warszawy

Czarny scenariusz dla Warszawy

Warszawa 2025 rok: korki a nawet zablokowane ulice, około 750 tys. aut dziennie, gigantyczne ilości spalin i hałas - komunikacyjna apokalipsa? Prawie, to wizja Warszawy bez obwodnicy. Już dzisiaj straty czasu z powodu niewydolnego układu komunikacyjnego szacuje się na co najmniej 500 tys. godzin dziennie w skali całej Warszawy.

Czarny scenariusz dla Warszawy

Specjaliści z GDDKiA przewidują, że zwiększony ruch wypełni istniejące jeszcze rezerwy przepustowe ulic w części śródmiejskiej sieci, co spowoduje rozciągnięciem w czasie obu szczytów komunikacyjnych oraz wpłynie na zwiększenie emisji spalin i hałasu. Szacunkowo liczba pojazdów na Al. Jerozolimskich wrośnie z obecnych około 17 tys. do ponad 50 w 2025 roku. Do tego dochodzi jeszcze perspektywa doprowadzenia autostrady A2 do zachodnich granic stolicy. Mimo, że jest to priorytetowa w skali kraju inwestycja drogowa, to bez odpowiednich tras wylotowych i dróg w Warszawie będzie miała dramatyczne konsekwencje dla stolicy. W opinii specjalistów z firmy Profil grozi to całkowitą blokadą istniejących ulic i mostów.

Jedno jest pewne - tylko budowa obwodnicy ekspresowej w powiązaniu z planowanymi obwodnicami: miejską i śródmiejską może zapobiec sparaliżowaniu miasta i usprawnić przemieszczanie się pomiędzy dzielnicami Warszawy w perspektywie planowanego ruchu na 2025 rok. Przykładowo, już dzisiaj przez najbardziej obciążoną przeprawę drogową przez Wisłę - Most Grota - Roweckiego przejeżdża około 154 tys. pojazdów na dobę. Jeżeli nie powstanie obwodnica liczba ta urośnie do ponad 261 tys.

Przyszłe inwestycje bojkotowane są przez ekologów i mieszkańców w sąsiedztwie których znajdzie się obwodnica, co skutecznie opóźnia i blokuje jakiekolwiek prace projektowe czy budowlane. Pracownicy GDDKiA uspokajają, że dla spełnienia wysokich wymagań w zakresie środowiska i zapewnienia odpowiednich warunków mieszkańcom, projektowane drogi ekspresowe będą wyposażone w ekrany akustyczne, pasy zieleni izolującej, narzędzia do oczyszczania ścieków. Trasy niektórych odcinków poprowadzone zostaną tunelami: Południowa Obwodnica Warszawy na Ursynowie, Wschodnia Obwodnica Warszawy w Wesołej i wylotówka S-7 na Gdańsk w Bemowie.

Przeczytaj także:

Warszawska obwodowa TIR (2006-06-21)

Bliżej Mostu Północnego (2006-06-14)

Warszawskie wylotówki do remontu (2006-02-16)

Rozpoczęty remont Marszałkowskiej (2006-03-23)

Miliardowe plany w mazowieckim (2006-02-13)

 


Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~~ 2006-07-31

Ciekawe gdzie oni na ursynowie zmieszczą obwodnice..

~po...dróznik 2006-07-25

tak szczerze to jak wjeżdżam do Warszawy od strony Wrocławia to przypomina mi się Rumunia i obrzeża Bukaresztu...sprzed kilku lat.

~Yule 2006-07-24

Do Berlina z Katowic jedzie się 6 godzin. Do Pragi tak samo. Do Wiednia 5 godzin, do Bratysławy tak samo. Po co jechać do Warszawy?

~wstyd 2006-07-22

Żeby stolica nie miała obwodnicy ? Może specjalnie zwlekają z budową ,bo jakby już była to by się jakoś pusto zrobiło w Warszawie . Nareszcie mógłbym ominąć ten syf i najbardziej złodziejskie miasto w Polsce .

~areksen 2006-07-22

hmm tak sobie mysle... jesli Wawa JUZ JEST najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce to co ci ekolodzy i mieszkancy (bo wprawdzie to im ta ekspresowka ma pomoc) mysla ze bedzie za 5, 10, 15 lat??? Co oni proponuja zamiast ekspresowki? przejazd z jednej czesci Wawy do drugiej ulicami gdzie swiatla stoja co 100 metrow???? A NA DODATEK ekoterrorysci i pseudomieszkancy porponuja zeby zamiast tych ekspresowek PRZEZ MIASTO, A2 przeszla z dala od Wawy przed OBAWA O TIRY Z ROSJI.. a tak naprawde to ruch tranzytowy jest na poziomie.... (UWAGA) 7% ogolnego ruchu Wawy!!! NAJBARDZIEJ smiesza mnie ci mieszkancy ktorzy MIMO WSZYSTKO mowia ze tak naprawde chca te ekpresowki, bo sa niewatpliwie POTRZEBNE ale nie kolo mojego osiedla tylko jakiegos innego!!! >>>>>>> A TAK NAPRAWDE TO OSIEDLA BYLY BUDOWANE TUZ OBOK REZERW POD TE EKSPRESOWKI... A REZERWY ISTNIEJA JUZ Z 30 LAT!!!!!!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.