mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Czerwony pas na DK17

Czerwony pas na DK17

Na drodze krajowej nr 17 przechodzącej przez Bełżec (woj. lubelskie) obowiązuje nowa organizacja ruchu. Zamiast czterech pasów ruchu kierowcy korzystają z trzech, przy czym środkowy przeznaczony jest do oczekiwania na skręt w lewo.

Czerwony pas na DK17
To drugie na Lubelszczyźnie tego rodzaju rozwiązanie. Po raz pierwszy zastosowano jej na drodze krajowej nr 48 w Dęblinie. Tam także cztery pasy ruchu zastąpiono trzema wydzielając środkowy dla kierowców chcących skręcić w lewo. Wbrew pozorom, zmniejszenie liczby pasów ruchu w jednym kierunku nie ograniczyło przepustowości trasy. Wręcz odwrotnie, poprawiła się płynność ruchu. Kierowcy, chcący skręcić w lewo, zjeżdżają na pomalowany na czerwono środek jezdni nie blokując innym użytkownikom przejazdu.

Dobre doświadczenia zebrane na pierwszym „czerwonym" odcinku drogi przyczyniły się do wprowadzenia takiej samej organizacji ruchu w Bełżcu. Przemalowano oznakowanie poziome wydzielając trzy pasy ruchu. Środkowy pomalowano na czerwono, a przy drodze pojawiło się oznakowanie pionowe informujące o przeznaczeniu nietypowego, czerwonego pasa ruchu na środku jezdni. Wraz z nową organizacją ruchu na przejściach pojawiły się azyle dla pieszych pozwalające w połowie drogi poczekać na lukę w sznurze pojazdów i bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni.

Podobne wiadomości:

S19 - trwają intensywne prace

S19 - trwają intensywne prace

Polskie drogi 2017-06-11

Rusza drugi etap przetargu na budowę fragmentu trasy Via Carpatia z Lublina do Kraśnika – poinformował pod koniec tygodnia wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. W tym roku zostanie podpisana umowa na wykonanie prac, które potrwają 36 miesięcy.

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

~gośćć 2011-01-28

Podobne rozwiązanie z tym, że bez malowania na czerwono zastosowano na drodze nr 9 w granicach Radomia (ul. Słowackiego - wyjazd na Rzeszów), na pewno takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo ułatwia również wyjazd z bocznych ulic przy skręcie w lewo (można spokojnie przejechać pierwszy pas i na wysepce poczekać na włączenie się do ruchu), poprawia bezpieczeństwo pieszych, nawet jeśli przechodzą w miejscu niedozwolonym (!). Jedyna wada utrudnia wyprzedzanie samochodów, wyprzedzanie jakiegoś zawalidrogi typu wolnojadąca koparka, rowerzysta, furmanka jest możliwe bez problemów.

~333D 2011-01-27

To jakiś wariat pomalował, tylko azyle dla pieszych i wysepki kanalizujące ruch mogą być pomalowane na czerwono, a nie jezdnia!!

~Oznakowanie niezgodne z KD 2011-01-24

Szkoda, że szanowny piszący powyższą informację nie zwrócił uwagi, że takiego znaku pionowego, jaki został zastosowany przy tym rozwiązaniu ruch (znak prostokątny o niebiesko-czerwonym tle, z białymi strzałkami) nie ma w obowiązującym Kodeksie Drogowym. Wprowadzenie takiego oznaczenia wzdłuż jakiejkolwiek drogi powinno zostać poprzedzone odpowiednimi zmianami w prawie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.