mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Czy Gliwice wywalczą darmowy przejazd A4?

Czy Gliwice wywalczą darmowy przejazd A4?

Docelowo cała autostrada A4 ma być płatna, w związku z czym mieszkańcy zarówno Gliwic, jak i innych miast, dla których autostrada stanowi obwodnicę, mają uiszczać normalną opłatę za korzystanie z drogi. Władze miasta zamierzają jednak walczyć o bezpłatny przejazd.

Czy Gliwice wywalczą darmowy przejazd A4?
Problem odpłatności za korzystanie z autostrad, będących jednocześnie obwodnicami miast, nie dotyczy tylko Gliwic. Chodzi praktycznie o każde większe miasto w sąsiedztwie którego istnieje lub zostanie wybudowana płatna autostrada. Obecne akty prawne, regulujące sprawę odpłatności za autostrady, nie przewidują wyjątków. Jednak według Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka, rozważana jest możliwość nie pobierania opłat za przejazd obwodnicami miast, w oparciu o różne kryteria: liczbę mieszkańców, odległość odcinka autostrady od miasta, przeplot z innymi drogami krajowymi, a dodatkowo wielkość ruchu lokalnego na danym odcinku.

W związku z istnieniem tego problemu, władze samorządowe Gliwic po raz kolejny wyraziły swoje zaniepokojenie planami wprowadzenia w przyszłości opłat za przejazd gliwickim odcinkiem autostrady A4. Prezydent miasta, Rada Miejska, parlamentarzyści z regionu i przedstawiciele innych miast wielokrotnie zwracali uwagę na konieczność zapewnienia bezpłatnego przejazdu w obrębie aglomeracji śląskiej.

O ponowne rozważenie problemu zaapelowali do rządu gliwiccy radni. Członkowie Komisji Rozwoju Miasta i Inwestycji Rady Miejskiej w Gliwicach zwrócili się w lipcu do premiera Donalda Tuska i Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka w sprawie opłat na odcinku od węzła Murckowska (Katowice) do węzła Kleszczów. Według samorządowców przez cały czas przygotowywania inwestycji, a także w okresie jej realizacji zarówno władze miejskie, jak i mieszkańcy Gliwic byli informowani, że powstająca autostrada na tym odcinku będzie stanowiła obwodnice Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Chorzowa i Katowic. Dlatego też żadne z tych miast nie uwzględniało w swoich planach inwestycyjnych rozwiązań alternatywnych. Ponadto każde z nich miało zamkniętą drogę do środków europejskich na finansowanie własnych rozwiązań. Radni odwołują się tym samym do stanowiska przedstawionego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA przedstawiła możliwość wprowadzenia tzw. biletu zerowego na odcinku pomiędzy węzłem Sośnica, a węzłem Kleszczów. Powstałby zamknięty system poboru opłat z punktami poboru: Kleszczów, Ostropa, Bojków i Sośnica. Na wymienionych punktach dla przejeżdżających pojazdów wydawane byłyby bilety poświadczające miejsce wjazdu na autostradę. Kierowcy, którzy wjeżdżaliby i zjeżdżaliby z autostrady w obrębie tych punktów poboru opłat, okazywaliby wydany bilet, dzięki czemu nie uiszczaliby opłaty (faktycznie opłata ta wynosi 0 zł, stąd pojęcie biletu zerowego). Takie rozwiązanie może mieć jednak charakter tymczasowy, dlatego władze Gliwic wyrażają swoje obawy i apelują o wprowadzenie takich zmian, aby przejazd tym odcinkiem A4 był trwale bezpłatny.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~dd 2008-10-07

wcale nie cała, bo np. odcinek od Katowic do Gliwic wcale ma nie być płatny

~Peppek 2008-10-07

Już teraz wjazdy z Gliwic na A4 się korkują. Szczegolnie przy ulicy Rybnickiej. Jak wprowadzą pobory biletów zerowych to juz będzie prawdziwy dramat.

~Peppek 2008-10-07

Żenada !!! Gliwicom odmówiono funduszy europejskich na obwodnicę argumentując że A4 będzie spełniała jej rolę. Teraz planuje się płatna autostradę więc miasto dalej będzie rozjeżdżane przez TIRY.

~Bartoszek 2008-10-06

Albo te winiety tak jak w Czechach....

~rozsądny 2008-10-06

przecież wystarczy wybudować plac poboru opłat za kleszczowem zamiast, jak teraz, za drogą nr 44, i nie trzeba żadnych biletów zerowych - czy to naprawdę tak trudno wymyślić??? czy u nas wszystko musi być skomplikowane do bólu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando