mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Czy Olesno doczeka się obwodnicy?

Czy Olesno doczeka się obwodnicy?

8 stycznia bieżącego roku miało miejsce spotkanie w sprawie budowy obwodnicy Olesna, która ma być częścią drogi ekspresowej S11. W spotkaniu zorganizowanym przez burmistrza Olesna, wzięli udział przedstawiciele samorządu Województwa Opolskiego oraz GDDKiA.

Czy Olesno doczeka się obwodnicy?
Na spotkaniu zaprezentowano proponowany przez Gminę Olesno przebieg obwodnicy Olesna, tzw. wariant niebieski. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła swoją ocenę trafności tego wariantu. Przedstawiciele Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego omówili etapy postępowań administracyjnych prowadzonych przez Wojewodę Opolskiego. Obecnie Minister Środowiska na ponowny wniosek Gminy Olesno opiniuje wniosek GDDKiA w sprawie uzyskania decyzji Wojewody Opolskiego o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji. Po uzyskaniu opinii, Wojewoda wyda decyzję środowiskową.

Nie wiadomo jednak, kiedy dojdzie do realizacji tego przedsięwzięcia. Z powodu braku wystarczających środków w Regionalnym Programie Operacyjnym, nie będzie możliwa budowa obwodnicy do 2013 roku. Stawia to pod znakiem zapytania realizację tej wersji obwodnicy. Jej wariant południowy proponowany przez GDDKiA o długości około 20 km byłby największym przedsięwzięciem drogowym w województwie, którego koszt do tej pory szacowano na poziomie blisko 430 mln zł. Takie zadanie ma w swoim planie inwestycji w latach 2007-2013 centrala GDDKiA w Warszawie.

Wicewojewoda podkreślił potrzebę dokonania ponownej oceny swoich dotychczasowych starań przez Burmistrza Olesna dotyczących wariantu niebieskiego, w ocenie GDDKiA droższego o ponad 200 mln zł. Brak akceptacji gminy może spowodować, iż sprawa realizacji tej niezwykle istotnej obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S11 odsunie się poza obecną perspektywę finansową na lata 2007- 2013. Kluczowe znaczenie dla decyzji gminy będzie mieć ponowna ocena Ministra Środowiska. Dopiero po rozstrzygnięciu problematyki środowiskowej zostanie wydana decyzja Wojewody Opolskiego o ustaleniu lokalizacji drogi, a następnie pozwolenie na budowę.

Podobne wiadomości:

Via Baltica - wielu chętnych na budowę odcinka

Via Baltica - wielu chętnych na budowę...

Polskie drogi 2017-08-11

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku
Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku
Wodór to paliwo przyszłości. Producenci samochodów coraz częściej interesują się nowoczesną technologią, ale nadal brakuje odpowiedniej infrastruktury do tankowania. Niemcy planują wybudować w przyszłym roku nawet 100 takich placówek.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech