mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Czym się różni droga ekspresowa od autostrady?

Czym się różni droga ekspresowa od autostrady?

Zarówno autostrada jak i droga ekspresowa posiada wielopoziomowe skrzyżowania bezkolizyjne, więc między węzłami nie ma innej możliwości włączenia się do tego układu. Po obu mogą jeździć tylko pojazdy samochodowe, których strumień toczy się na dużej odległości bez konieczności wstrzymywania ruchu.

Czym się różni droga ekspresowa od autostrady?
Zgodnie z definicją autostrada to droga publiczna „wyposażona przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie", natomiast droga ekspresowa to droga publiczna „wyposażona w jedną lub dwie jezdnie".

Różnice są także w rozmieszczeniu węzłów. Na autostradach odstępy między nimi nie powinny przekraczać 15 km, a w sąsiedztwie dużych miast - 5 km, natomiast na drogach ekspresowych odpowiednio 5 i 3 km.

Szerokość pasów ruchu jest podobna - od 3,5 do 3,75 m. Ponadto droga ekspresowa ma mniejszy minimalny pas drogowy niż autostrada - 40 m zamiast 60. I tym właściwie różnią się te dwa rodzaje dróg, nie wspominając o różnym oznakowaniu.
Tematy w artykule: autostrady drogi ekspresowe

Podobne wiadomości:

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

konradradek81 2017-07-04

Ograniczeniem prędkości, na ekspresowej masz do 120km/h a na autostradzie do 140 km/h

~Sławek 2017-06-22

Na drogach ekspresowych mogą byc ulokowane przystanki autobusowe

~Pemek 2013-04-18

No i jeszcze jedno. Na drodze szybkiego ruchu można holować pojazd, a na autostradzie już nie.

~astrolog 2013-04-15

Dodajmy ze nasze drogi ekspresowe (dwujezniowe) maja starndard nie gorszy niz niejedna autostrada na zachodzie, np starsze autostrady w Niemczech i Wloszech. Gdyby nie ostrzejsze luki i wieksze roznice w poziomach wlasciwie nie roznilyby sie specjalnie od autostrad. Z tego co wiem, potencjalna droga ekspresowa musi byc tak projektowana, by byla mozliwosc przerobienia jej na autostrade.

~Jotgie 2013-04-15

No i eSki mogą mieć nieco mniejsze promienie łuków poziomych ze względu na nieco mniejszą szybkość projektową. I - tu nie jestem już pewny - nieco węższe pobocza (chyba 2,0m wobec 2,5m)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross