mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > DK 73 do remontu

DK 73 do remontu

Trwają przygotowania do modernizacji drogi krajowej nr 73 Szczucin – Tarnów. Do 13 marca bieżącego roku mieszkańcy gmin, przez które przebiega trasa, mogą poznać plany dotyczące inwestycji. Jest szansa, że remont drogi ruszy już w drugiej połowie przyszłego roku.

DK 73 do remontu
Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że w związku z trwającymi przygotowaniami do remontu drogi krajowej nr 73 Szczucin – Tarnów, do 13 marca 2009 roku wszyscy zainteresowani mogą w urzędach gmin położonych wzdłuż drogi poznać warianty przebiegu modernizowanej trasy. Poza tym na marzec tego roku zaplanowano kilka spotkań informacyjnych, podczas których projektanci zaprezentują rozwiązania projektowe dla tego zadania, a przedstawiciele GDDKiA przedstawią procedurę dotyczącą wykupów nieruchomości i sposobów ochrony środowiska przed wpływem inwestycji. Drogowcy czekają teraz na wszelkie wnioski, uwagi i zastrzeżenia dotyczące planowanej inwestycji. Następnie sporządzony zostanie raport. Zebrane propozycje projektanci wezmą pod uwagę w toku dalszych prac.
 
Przedmiotem inwestycji jest przebudowa około 28 km fragmentu drogi krajowej nr 73 Szczucin – Tarnów. Inwestycja została podzielona na dwa odcinki: Szczucin – Dąbrowa Tarnowska oraz Dąbrowa Tarnowska – Tarnów. Zadanie obejmuje modernizację nawierzchni jezdni z dostosowaniem do przenoszenia obciążeń rzędu 115 kN na oś, rozbudowę drogi do dwóch jezdni na terenie wsi Brzozówka, korektę przebiegu trasy w celu doprowadzenia do założonych parametrów oraz spełnienia warunków technicznych dla drogi klasy GP oraz przebudowę skrzyżowań z istniejącymi drogami poprzecznymi, na skanalizowane lub typu rondo, z jednoczesnym zmniejszeniem ich liczby. Poza tym powstaną drogi serwisowe zapewniające dojazdy do posesji i nieruchomości. Drogowcy przebudują także fragmenty istniejących dróg, poprawią lub wybudują odwodnienie i kanalizację deszczową, przebudują istniejące lub wybudują nowe obiekty inżynierski (m.in. przepusty i konstrukcje oporowe), urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt, pasy zieleni izolacyjnej), wykonają oświetlenie, oznakowanie poziome i pionowe oraz wybudują urządzenia bezpieczeństwa i organizacji ruchu (m.in. bariery energochłonne).

Podstawowym celem inwestycji jest poprawa przepustowości i prędkości ruchu tranzytowego na kierunku Kielce – Tarnów. Poprawiony zostanie także poziom bezpieczeństwa ruchu oraz warunki ekologiczne mieszkańców w sąsiedztwie korytarza drogi krajowej nr 73.

Zgodnie z harmonogramem już w sierpniu bieżącego roku wojewoda małopolski powinien wydać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji. Następnie w lutym przyszłego roku powinien być gotowy projekt budowlany. Pozwoli to na wydanie zezwolenia na realizację inwestycji już w lipcu 2010 roku. Po wyłonieniu wykonawcy tego zadania, rozpoczęcie prac byłoby możliwe prawdopodobnie już pod koniec przyszłego roku. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na około 150 mln zł.

Podobne wiadomości:

BMW 730 Ld – liczy się komfort

auto motor i sport 0000-00-00

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

~Bartoszek 2009-02-18

Muszę przyznać że to ciekawa koncepcja przebudowy drogi...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross