mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > DW 560 z Brodnicy w kierunku Sierpca oficjalnie oddana

DW 560 z Brodnicy w kierunku Sierpca oficjalnie oddana

Kończy się oficjalnie przebudowa trasy z Brodnicy przez Rypin w kierunku Sierpca, która łączy dwie drogi krajowe. Inwestycja kosztowała 48,5 mln złotych. Udało się ją zrealizować dzięki unijnym funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

DW 560 z Brodnicy w kierunku Sierpca oficjalnie oddana
Większość prac na DW nr 560 została zrealizowana w 2010 roku. W ubiegłym roku toczyły się roboty wykończeniowe, związane między innymi z zagospodarowaniem terenu zielenią, wykonaniem oznakowania poziomego. Ponieważ inwestycja realizowana jest ze środków unijnych niezbędne było także rzetelne rozliczenie finansowe po wykonaniu wszystkich prac.

W ramach modernizacji DW nr 560 na drodze położono nie tylko nowe warstwy asfaltu. Wbudowano w nie także specjalną siatkę poliwęglanową, która wzmocniła istniejącą konstrukcję jezdni. Na terenach zurbanizowanych zbudowane zostały między innymi chodniki i dodatkowe przejścia dla pieszych. Poza tym, aby poprawić bezpieczeństwo i płynność ruch dobudowano zatoki autobusowe.
Najciekawszym elementem zmodernizowanej drogi jest rondo turbinowe w Rypinie. Nie jest to klasyczna turbina, ale działa na podobnej zasadzie. Kierowca wjeżdżając na rondo tylko raz ustępuje pierwszeństwa – wyjaśnia dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. - Na samym rondzie potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się. To sprawia, że tego typu skrzyżowania są bardziej bezpieczne, a poza tym gwarantują większą płynność ruchu. Po roku od zakończenia prac możemy powiedzieć, że to rozwiązanie w tym miejscu bardzo dobrze się sprawdziło.

Droga ma duże znaczenie komunikacyjne w regionie. Stanowi łącznik pomiędzy DK nr 10 i DK nr 15. Została ona zbudowana w okresie międzywojennym i łączyła dawny zabór pruski z rosyjskim. Granicą była niewielka struga Pissa pod Osiekiem. Warto dodać, ze do lat 80. XX wieku należała do dróg pierwszej kategorii – odpowiednika dzisiejszych dróg krajowych.

Podobne wiadomości:

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.