Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > DW 933 w Pszczynie z poślizgiem

DW 933 w Pszczynie z poślizgiem

Powódź opóźniła w Pszczynie budowę przejazdu pod torami kolejowymi, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 933. Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, Budimex-Dromex SA wystąpił o przesunięcie terminu zakończenia prac do 2 sierpnia br. Pierwotnie termin zakończenia budowy ustalony był na 30 czerwca br. Zarząd Dróg po analizie sytuacji przychylił się do wniosku wykonawcy.

DW 933 w Pszczynie z poślizgiem
Powodem opóźnienia prac były katastrofalne opady w maju br. Budowa została zalana setkami litrów wody. Nie doszło co prawda do zalania wykopu, którym biec będzie droga, jednak materiał, który miał stanowić podbudowę jezdni, tak namókł, że w żaden sposób nie dało się go w odpowiedni sposób zagęścić. Dlatego wykonawca podjął decyzję o wywiezieniu wcześniej przywiezionego piasku oraz kruszywa i przywiezieniu nowego materiału. Przeprowadzenie tej operacji, chociaż opóźni zakończenie budowy i jest kosztowne, daje jednak gwarancję, że droga pod torami będzie wykonana w sposób trwały, zgodnie z wymaganiami dotyczącymi jakości, jakie stawia wykonawcom ZDW w Katowicach. Trzeba zaznaczyć, że koszty wymiany gruntu poniesie wykonawca  – uzasadnia Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Po zakończeniu prac, czyli po 2 sierpnia br. rozpocznie się procedura odbioru obiektu. Przeprowadzone zostaną badania laboratoryjne, które wykażą, czy wszystkie elementy konstrukcyjne, nawierzchnia drogi, oznakowanie pionowe i poziome itd. zostały wykonane należycie. Także Wojewódzki Nadzór Inspekcji Budowlanej zbada, czy obiekt został budowany zgodnie z projektem i dokumentacją techniczną.

Cały proces odbioru obiektu i poświadczenia przez odpowiednie służby państwowe nie powinien trwać dłużej niż trzy tygodnie. Zatem ok. 20 sierpnia br. przejazd pod torami w Pszczynie będzie otwarty dla ruchu pojazdów.

Przed kilkunastoma dniami rozpoczął się remont ul. Bielskiej, czyli tego fragmentu DW 933, który łączy nowy przejazd pod torami kolejowymi z DK 1 z jednej strony i ze skrzyżowaniem Bielskiej z ul. Korfantego i Cieszyńską. Remontowanie ul. Bielskiej w tym samym czasie, gdy budowano przejazd pod torami, było absolutnie niemożliwe. Chodzi o to, że na budowę przejazdu pod torami trzeba było dowieźć setki ton stali i betonu oraz innych materiałów. Konieczne było także wywiezienie wielu setek ton ziemi wybranej z wykupu pod torami. Bez dostępu ulicą Bielską, i to z dwóch stron, nie można byłoby tej budowy prowadzić. Jednocześnie, po otwarciu ruchu przez gotowy przejazd pod torami, w konsekwencji konieczny jest remont ulicy Bielskiej, głównie ze względów bezpieczeństwa. Ul. Bielska nie była przystosowana do wzmożonego ruchu pojazdów, w tym także ciężarowych. Dlatego w projekcie remontu przewidziano budowę przejścia podziemnego dla pieszych oraz dodatkowego ronda na wysokości hipermarketu. Remont ul. Bielskiej zakończy się w październiku tego roku. Tym samym Pszczyna wzbogaci się o jedną z najnowocześniejszych arterii komunikacyjnych w regionie. Łączny koszt budowy przejazdu pod torami kolejowymi i remontu ul. Bielskiej w Pszczynie wyniesie prawie 70 mln zł. To największa inwestycja w infrastrukturę drogową województwa śląskiego, jaką podjął w ostatnich latach jego samorząd.

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Polskie drogi 2016-08-08

A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie - będą utrudnienia

A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie - będą...

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Fabryczne instalacje LPG i CNG - top 5
Fabryczne instalacje LPG i CNG - top 5
Postanowiliśmy wybrać 5 najciekawszych naszym zdaniem modeli, które są oferowane z fabryczną instalacją LPG lub CNG. Samochody z instalacją gazonową wciąż stanowią dużą alternatywne dla aut zasilanych benzyną lub olejem napędowym. Zaś auto z CNG to ciekawostka, ale warta uwagi.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj