mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Debatują nad wariantem DK 16 Mrągowo - Orzysz - Ełk

Debatują nad wariantem DK 16 Mrągowo - Orzysz - Ełk

Odbyło się posiedzenie Zespołu Opiniowania Projektów Inwestycyjnych, na którym zaprezentowano Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) dla budowy drogi krajowej nr 16 Mrągowo-Orzysz-Ełk.

Debatują nad wariantem DK 16 Mrągowo - Orzysz - Ełk
Z przedstawionych analiz wynika, że najkorzystniejszym pod względem środowiskowym jest wariant III. Jest on jednak najmniej korzystny pod względem ekonomicznym. Wariant IVa, przebiegający w korytarzu zbliżonym do istniejącej dk 16 jest najkorzystniejszy pod względem transportowym, ekonomicznym, społecznym i ekologicznym, jednak koliduje z  obszarem Natura 2000 Mazurska Ostoja Żółwia Błotnego Baranowo. Unijne dyrektywy zakazują prowadzenia inwestycji na terenie obszaru Natura 2000, jeśli istnieje wariant alternatywny, omijający chronione siedlisko.

Według szacunków STEŚ wariant III będzie ok. 360 mln zł netto droższy od wariantu IVa. Jednak to nie ta różnica jest najistotniejsza a wewnętrzna stopa zwrotu czyli porównanie kosztów do korzyści. Dla wariantu IVa wynosi ona 10,85%, dla III – 1,69%. Inwestycja jest opłacalna, gdy wewnętrzna stopa zwrotu wynosi co najmniej 5%, co oznacza, że nakłady na drogę zwrócą się po 20 latach. Wynika z tego, że droga w wariancie IVa zwróci się po 10 latach, a w wariancie III po 60 latach. Przy obliczaniu wewnętrznej stopy zwrotu porównuje się poniesione nakłady na budowę drogi z planowanymi zyskami w postaci oszczędności paliwa, oszczędności czasu kierowców, zmniejszenia kosztów wypadków drogowych, pracy przewozowej.

- Obecnie analizujemy wniesione na posiedzeniu ZOPI uwagi oraz czekamy na pisemne opinie samorządów. Następnie całość dokumentacji wraz z rekomendacją Oddziału w Olsztynie przekażemy do GDDKiA w Warszawie. Kolejnym etapem będzie posiedzenie KOPI (Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych powołanej przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad), na którym zostanie podjęta decyzja w sprawie wariantu rekomendowanego we wniosku do RDOŚ o wydanie decyzji środowiskowej – informuje GDDKiA.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~Esto 2012-04-20

Ekolodzy to potwory! W trosce o rzekomo najlepsze siedliska dla żółwi pozwalają aby tysiące zwierząt corocznie ginęły na tej drodze! Gdyby im zależało na ochronie zwierząt własnoręcznie przesiedliliby żółwie (kilkaset metrów), po to aby powstała tam droga z bezkolizyjnymi przejściami i z ogrodzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.