mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Decyzja dla obwodnicy

Decyzja dla obwodnicy

Wojewoda podlaski wydał decyzję środowiskową dla obwodnicy Augustowa. Tym samym GDDKiA może rozpocząć starania o wydanie pozwolenia na budowę. Ekolodzy już teraz zapowiadają protesty i odwołania.

Budowa obejścia Augustowa będzie największą i najdroższą  inwestycją realizowaną dotychczas w województwie podlaskim. Jak zapewnia ministerstwo transportu inwestycja jest przewidziana do zakończenia w 2009 roku, a środki na jej realizację w wysokości 300 mln PLN (wraz z przebudową ul. Kardynała Wyszyńskiego) są zaplanowane w Krajowym Funduszu Drogowym (KFD).

Trasa o długości 17 km pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z uzdrowiskowej miejscowości jaką jest Augustów. Obwodnica połączy miejscowość Gatne z łącznikiem dróg do Warszawy i Białegostoku, przetnie drogi na trasie Augustów - Ełk omijając jezioro Niecko.

Ekolodzy proponują alternatywny wariant budowy 41-kilometrowej drogi omijającej Augustów i Suwałki. Według ich wyliczeń obwodnica byłaby krótsza, tańsza i mniej uciążliwa dla środowiska. Zgodnie z tą propozycją obwodnica omijałaby Augustów, rzekę Rospudę przecinałaby w okolicach wsi Chodorki, następnie prowadziłaby w kierunku Suwałk, gdzie częściowo pokrywałaby się z zachodnim wariantem obwodnicy miasta.

Przez Augustów i Puszczę Augustowską przejeżdża rocznie ponad 1 mln 200 tys. ciężkich samochodów ciężarowych, powodując nadmierny hałas, zanieczyszczenie spalinami i wypadki drogowe. Szacuje się, że w bieżącym roku przez środek uzdrowiska przejedzie ok. 1 mln 500 tys. tirów.

Przeczytaj także:

Obwodnica Łomży za 7 lat (2006-09-01)

Tańsza i krótsza obwodnica Suwałk i Augustowa (2006-08-08)

Obwodnica pójdzie przez dolinę Rospudy (2006-07-21)

Obwodnica górą (2006-07-18)

Raczki - granica woj. - przebudowa w Białostockim (2006-09-25)

4 mld ma drogi w budżecie na 2007 rok (2006-10-13)

 

Tematy w artykule: obwodnice podlaskie drogi krajowe

Podobne wiadomości:

4 mld ma drogi w budżecie na 2007 rok

4 mld ma drogi w budżecie na 2007 rok

Polskie drogi 2006-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda przedstawia limitowaną serię Drive
Skoda przedstawia limitowaną serię Drive
Po sukcesie limitowanej wersji Joy przyszedł czas na specjalną wersję Drive, która bazuje na wyposażeniu Ambition, ale oferuje jeszcze więcej za atrakcyjniejszą cenę.