mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Decyzja dla obwodnicy

Decyzja dla obwodnicy

Wojewoda podlaski wydał decyzję środowiskową dla obwodnicy Augustowa. Tym samym GDDKiA może rozpocząć starania o wydanie pozwolenia na budowę. Ekolodzy już teraz zapowiadają protesty i odwołania.

Budowa obejścia Augustowa będzie największą i najdroższą  inwestycją realizowaną dotychczas w województwie podlaskim. Jak zapewnia ministerstwo transportu inwestycja jest przewidziana do zakończenia w 2009 roku, a środki na jej realizację w wysokości 300 mln PLN (wraz z przebudową ul. Kardynała Wyszyńskiego) są zaplanowane w Krajowym Funduszu Drogowym (KFD).

Trasa o długości 17 km pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z uzdrowiskowej miejscowości jaką jest Augustów. Obwodnica połączy miejscowość Gatne z łącznikiem dróg do Warszawy i Białegostoku, przetnie drogi na trasie Augustów - Ełk omijając jezioro Niecko.

Ekolodzy proponują alternatywny wariant budowy 41-kilometrowej drogi omijającej Augustów i Suwałki. Według ich wyliczeń obwodnica byłaby krótsza, tańsza i mniej uciążliwa dla środowiska. Zgodnie z tą propozycją obwodnica omijałaby Augustów, rzekę Rospudę przecinałaby w okolicach wsi Chodorki, następnie prowadziłaby w kierunku Suwałk, gdzie częściowo pokrywałaby się z zachodnim wariantem obwodnicy miasta.

Przez Augustów i Puszczę Augustowską przejeżdża rocznie ponad 1 mln 200 tys. ciężkich samochodów ciężarowych, powodując nadmierny hałas, zanieczyszczenie spalinami i wypadki drogowe. Szacuje się, że w bieżącym roku przez środek uzdrowiska przejedzie ok. 1 mln 500 tys. tirów.

Przeczytaj także:

Obwodnica Łomży za 7 lat (2006-09-01)

Tańsza i krótsza obwodnica Suwałk i Augustowa (2006-08-08)

Obwodnica pójdzie przez dolinę Rospudy (2006-07-21)

Obwodnica górą (2006-07-18)

Raczki - granica woj. - przebudowa w Białostockim (2006-09-25)

4 mld ma drogi w budżecie na 2007 rok (2006-10-13)

 

Tematy w artykule: obwodnice podlaskie drogi krajowe

Podobne wiadomości:

4 mld ma drogi w budżecie na 2007 rok

4 mld ma drogi w budżecie na 2007 rok

Polskie drogi 2006-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.