mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Dobre wiadomości z budowy A4

Dobre wiadomości z budowy A4

Budowa ostatniego odcinka autostrady A4 na Podkarpaciu wreszcie rusza. Chodzi o blisko 45 kilometrowy odcinek Rzeszów – Jarosław, który miał być oddany jeszcze w ubiegłym roku, ale przez zaniedbania i opóźnienia wykonawcy konieczne było ponowne rozpisanie przetargu. Dobrą wiadomością jest też ta, że jeszcze w tym roku będzie oddany  odcinek z Tarnowa do Dębicy.

Dobre wiadomości z budowy A4

Na finiszu są prace przy budowie odcinka autostrady A4 Tarnów - Dębica. Odcinek A4 najprawdopodobniej trafi pod koła kierowców jeszcze przed długim listopadowym weekendem.


Wykonawca zapewnia, że pierwsze pojazdy pojadą nowym odcinkiem Tarnów-Dębica pod koniec 2014 r. Prace wykonuje konsorcjum spółek Heilit+Woerner Sp. z o.o. i Budimex S.A. Priorytetem dla tej realizacji jest jak najszybsze zapewnienie płynnego ruchu na autostradzie A4 w relacji Kraków- Rzeszów.


Przypomnijmy, konsorcjum pod przewodnictwem należącej do koncernu STRABAG SE spółki Heilit+ Woerner, kontynuuje budowę autostrady A4 po poprzednikach, którzy odstąpili od kontraktu, pozostawiając zaawansowane realizacje obiektów inżynieryjnych i zaledwie zapoczątkowane prace drogowe. Zgodnie z założeniami kontraktu, wykonawca ma za zadanie wybudowanie ok 35 km głównego ciągu autostrady A4 wyposażonej w dwa węzły komunikacyjne, niespełna 3 kilometrowego odcinka z funkcją lotniskową, ponad 60 dróg dojazdowych, przebudowę dróg poprzecznych, oraz jedną z najdłuższych w Polsce estakad nad rzeką Wisłoką. Dla zapewnienia obsługi autostrady i podróżujących nią kierowców dodatkowo powstają dwa MOPY (Miejsca Obsługi Podróżnych) Jastrząbka i Jawornik zlokalizowanych w połowie budowanego odcinka. W sąsiedztwie węzła Żyraków powstaje OUA – Obwód Utrzymania Autostrady w skład, którego wchodzą m.in. budynki administracyjne dla GDDKiA, w których będzie również mieściło się ratownictwo drogowe, budynek POLICJI i magazyn soli drogowej.


Problemy z budową dotyczyły także odcinka Rzeszów – Jarosław. Wcześniejszy wykonawca, Polimex-Mostostal doprowadził do bardzo dużych opóźnień w pracach, co uniemożliwiło zakończenie przez tę firmę inwestycji. W tej sytuacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o ponownym ogłoszeniu postępowania przetargowego na wybór nowego wykonawcy. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że 41-kilometrowy odcinek autostrady A4 od Rzeszowa do Jarosławia dokończy konsorcjum firm: Budimex S.A. i Strabag Sp. z o.o. Konsorcjum wyceniło prace na 719 mln zł.


- Rozpoczęcie prac nastąpi po przekazaniu placu budowy, tj. na początku października, natomiast zakończenie i oddanie drogi do użytku powinno nastąpić w pierwszej połowie 2016 roku – informuje wykonawca, firma Strabag. Prace  potrwają dokładnie czternaście miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych tj. 2×3 miesiące między grudniem a marcem - informują drogowcy.

Nowy wykonawca musi wybudować lub dokończyć ponad 41 km trasy głównej autostrady wraz z 3 węzłami drogowymi, dokończyć 78 różnych obiektów mostowych w tym 18 mostów i wiaduktów w ciągu autostrady, 16 wiaduktów w ciągu łącznic i dróg bocznych, 20 przejść dla zwierząt i 24 przepusty oraz przejazdy gospodarcze. Na te działania zużyje ok. 900 tys. mkw. nawierzchni asfaltowej, dokończy ok. 1,27 mln m sześć. nasypów i zużyje ok. 640 tys. ton kruszywa. Do postawienia będzie miał także 122 km barier stalowych oraz 60 tys. mkw. ekranów akustycznych.


Realizowany przez konsorcjum spółek Budimex i STRABAG podkarpacki odcinek autostradowy to kluczowa inwestycja dla kontynuacji budowy autostrady A4 w Polsce, której łączna długość wyniesie ok. 670 km.  Odcinek A4 od Rzeszowa do Węzła Jarosław Zachód pozwoli zapewnić płynny, bezkolizyjny przejazd pojazdów z Rzeszowa w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej.


Autostrada A4 połączy granicę państwa z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca, województwo dolnośląskie, opolskie, małopolskie, podkarpackie z granicą państwa z Ukrainą w Korczowej. Autostrada A4 leży w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym, który zaczyna się w Calais we Francji biegnie przez Brukselę, Kolonię, Drezno, Wrocław, Katowice, Korczową, Lwów i Kijów aż do Kazachstanu. A4 jest najdłuższą autostradą w naszym kraju.   

 

 


Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~bigdyl 2014-10-27

sorki, teraz zobaczyłem :)

~bigdyl 2014-10-27

A w którym miejscu on się czepia PO? Bo ja nie widzę...

~astrolog 2014-10-26

Rygorystyczną ustawę o budowie barier dźwiękowych uchwalono za rządów PiS pod wodzą radiomaryjnego ministra Szyszko, więc nie czepiaj się PO. A projekt A4 powstał kilkanaście lat temu - właśnie na podstawie tej posranej ustawy, którą rok temu PO odkręciło.

~bartek 2014-10-07

a po ch...j te ekrany akustyczne. Znam dobrze ta trase, ktora przebiega w wiekszosci przez rolnicze tereny lub nieuzytki, wiec to znowu przekret peowcow, bo inaczej tego nie mozna zrozumiec. a do tego jedziesz i muszisz sie gapic w durnowate sciany, zamiast podziwiac piekna przyrody naszej ojczyzny.

~warszawiak 2014-09-24

Jeżeli chodzi o odcinek Rzeszów-Jarosław to dobrą wiadomością jest to, że wreszcie podpisano umowę na dokończenie tego odcinka. Kiedy do licha podpiszą umowę na dokończenie najważniejszego (po wybudowaniu A2 Stryków-Konotopa) autostradowego odcinka w Polsce: Stryków-Tuszyn? Zarówno na A4, jak i na A1 przetargi na dokończenie w/w odcinków ciągnęły się w nieskończoność. Wszyscy odczuwamy skutki niewywalenia na zbity pysk przez GDDKiA nieudacznika Polimexu co najmniej rok wcześniej z budowy zarówno A4, jak i A1. Cały budowlany okres 2014 r. został stracony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.