mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Doczekali obwodnicy zachodniej...

Doczekali obwodnicy zachodniej...

Budowa śródmiejskiej obwodnicy zachodniej w Bielsku Białej trwała jedenaście lat. Ostatni etap tej 7 kilometrowej trasy został zakończony "z poślizgiem" pod koniec czerwca 2006 roku. Budowa pochłonęła prawie 159 mln zł. W 2007 roku rozpoczną się kolejne prace budowlane związane z budową dróg otaczających Bielsko.

Doczekali obwodnicy zachodniej...

Budowa śródmiejskiej obwodnicy zachodniej rozpoczęła się w 2005 roku od przebudowy Al. Gen. Andersa i obejmowała 3 etapy. W wyniku inwestycji powstała dwujezdniowa trasa z wiaduktami, mostem na rzece Biała, tunelami, nowymi skrzyżowaniami (np. dwupoziomowe skrzyżowanie - rondo na Hulance). Ostatni etap prac obejmował budowę ul. Klubowej do skrzyżowania Hulanka w tym budowę wiaduktu kolejowego i estakad w Starym Bielsku oraz 150 metrowego "zielonego tunelu" (tunel będzie chronić osiedle Piastowskie przed hałasem i zanieczyszczeniami).

"Obwodnicą skraca się czas przejazdu do Szczyrku i omija miasto, jadąc z Katowic dwupasmówką "1" i S-1 w kierunku Cieszyna, aż do węzła "Makro" -  mówi Pan Marian, mieszkaniec Bielska. Zachodnia obwodnica pełni bowiem rolę połączenia drogi ekspresowej S1 Katowice - Cieszyn (będącą w ostatniej fazie budowy) z drogą krajową nr 69 (docelowo ekspresową) Bielsko Biała - Zwadroń.

W okresie do marca 2007 roku do października 2009 roku będzie powstawać pierścień dróg otaczających Bielsko Białą. Budowę obwodnicy podzielano na trzy odcinki realizacyjne:

  • remont istniejącej drogi krajowej nr 52 wraz z podniesieniem standardu
    do kategorii S na odcinku od węzła Komorowice do węzła Komorowice/Rosta - długości 2,8 km.
  • budowa drogi ekspresowej S-69, odcinek nr 1 od węzła Komorowice/Rosta do węzła Krakowska - długości 3,8 km.
  • budowa drogi ekspresowej S-69, odcinek nr 2 od węzła Krakowska do węzła Żywiecka/Bystrzańska/do granicy z gm. Wilkowice - długości 5,4 km.

Dokumentacja projektu jest gotowa, trwają wykupy terenów pod inwestycję. Prace zaplanowano na okres od marca 2007 r. do października 2009 r.

Przeczytaj także:

Ekspresowa trasa Skoczów - Cieszyn (2005-10-05)

Budowa S1 (2005-07-01)

 

 


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

~maras49 2006-09-17

Wszystko OK - tylko dlaczego na niezabudowanych odcinkach trasy jest 50 km/h powinno być 70 km/h tj od Makro do "szczytu drogi" na początku ekranów akustycznych. MZD Bielsko-Biała proszę o logiczną odpowiedź!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.