mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Doczekali obwodnicy zachodniej...

Doczekali obwodnicy zachodniej...

Budowa śródmiejskiej obwodnicy zachodniej w Bielsku Białej trwała jedenaście lat. Ostatni etap tej 7 kilometrowej trasy został zakończony "z poślizgiem" pod koniec czerwca 2006 roku. Budowa pochłonęła prawie 159 mln zł. W 2007 roku rozpoczną się kolejne prace budowlane związane z budową dróg otaczających Bielsko.

Doczekali obwodnicy zachodniej...

Budowa śródmiejskiej obwodnicy zachodniej rozpoczęła się w 2005 roku od przebudowy Al. Gen. Andersa i obejmowała 3 etapy. W wyniku inwestycji powstała dwujezdniowa trasa z wiaduktami, mostem na rzece Biała, tunelami, nowymi skrzyżowaniami (np. dwupoziomowe skrzyżowanie - rondo na Hulance). Ostatni etap prac obejmował budowę ul. Klubowej do skrzyżowania Hulanka w tym budowę wiaduktu kolejowego i estakad w Starym Bielsku oraz 150 metrowego "zielonego tunelu" (tunel będzie chronić osiedle Piastowskie przed hałasem i zanieczyszczeniami).

"Obwodnicą skraca się czas przejazdu do Szczyrku i omija miasto, jadąc z Katowic dwupasmówką "1" i S-1 w kierunku Cieszyna, aż do węzła "Makro" -  mówi Pan Marian, mieszkaniec Bielska. Zachodnia obwodnica pełni bowiem rolę połączenia drogi ekspresowej S1 Katowice - Cieszyn (będącą w ostatniej fazie budowy) z drogą krajową nr 69 (docelowo ekspresową) Bielsko Biała - Zwadroń.

W okresie do marca 2007 roku do października 2009 roku będzie powstawać pierścień dróg otaczających Bielsko Białą. Budowę obwodnicy podzielano na trzy odcinki realizacyjne:

  • remont istniejącej drogi krajowej nr 52 wraz z podniesieniem standardu
    do kategorii S na odcinku od węzła Komorowice do węzła Komorowice/Rosta - długości 2,8 km.
  • budowa drogi ekspresowej S-69, odcinek nr 1 od węzła Komorowice/Rosta do węzła Krakowska - długości 3,8 km.
  • budowa drogi ekspresowej S-69, odcinek nr 2 od węzła Krakowska do węzła Żywiecka/Bystrzańska/do granicy z gm. Wilkowice - długości 5,4 km.

Dokumentacja projektu jest gotowa, trwają wykupy terenów pod inwestycję. Prace zaplanowano na okres od marca 2007 r. do października 2009 r.

Przeczytaj także:

Ekspresowa trasa Skoczów - Cieszyn (2005-10-05)

Budowa S1 (2005-07-01)

 

 


Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

Komentuj:

~maras49 2006-09-17

Wszystko OK - tylko dlaczego na niezabudowanych odcinkach trasy jest 50 km/h powinno być 70 km/h tj od Makro do "szczytu drogi" na początku ekranów akustycznych. MZD Bielsko-Biała proszę o logiczną odpowiedź!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando