Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Dolny Śląsk z nowym mostem przez Odrę

Dolny Śląsk z nowym mostem przez Odrę

We wrześniu otwarty zostanie most na Odrze w Ciechanowie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 323. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych na Dolnym Śląsku. Most zapewni brakujące połączenie drogowe na ponad 40 - kilometrowym odcinku Odry między Ścinawą, a Głogowem i pozwoli zlikwidować istniejącą przeprawę promową, której funkcjonowanie uzależnione jest od poziomu wód Odry i pory roku. Niestety z nowej przeprawy nie skorzystają pojazdy ciężarowe.

Dolny Śląsk z nowym mostem przez Odrę

W Ciechanowie powstał żelbetonowy most drogowy, 9 - cio przęsłowy, o długości ponad 525 m, nośności 50 ton, a szerokości prawie 15 m. Szerokość jezdni to 8 metrów, a ciągu pieszo - rowerowego 4 m. Inwestycja objęła także budowę obustronnych dojazdów do mostu o długości ok. 1180 metrów oraz włączeń do sieci istniejących dróg.

 

                                               

                                                         fot. DSDiK

Inwestycja została rozpoczęta w marcu 2010 roku. Budżet całego przedsięwzięcia wynosi 74.096 170,64 zł, z czego 30.940 456,65 zł to dofinansowanie uzyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostała część środków pochodzi z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Wykonawcą prac na zlecenie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei jest konsorcjum firm Mosty Łódź i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor.

Zakończenie budowy i oddanie gotowego obiektu do użytku planowano wstępnie na koniec 2011 r., jednak katastrofalna w skutkach powódź w 2010 roku całkowicie uniemożliwiła kontynuowanie prac, a zniszczenia przez nią spowodowane wymusiły odbudowę części już zrealizowanej inwestycji.

Nowy most w Ciechanowie to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla mieszkańców miejscowości położonych północy Dolnego Śląska. Do tej pory, aby przedostać się na drugi brzeg Odry pomiędzy Głogowem i Ścinawą, trzeba korzystać z promu, co znacznie wydłuża czas podróży i jest uzależnione od aktualnego stanu wód oraz warunków atmosferycznych. Nowy most będzie najkrótszym połączeniem pomiędzy rolniczo - turystycznym powiatem górowskim (a dalej południową Wielkopolską) z rozwiniętym przemysłowo Zagłębiem Miedziowym. Pozwoli też na przeniesienie ruchu z sąsiednich przepraw na Odrze w Ścinawie i Głogowie, skróci czas przejazdu, wpłynie na integrację powiatu górowskiego z pozostałą częścią województwa dolnośląskiego. Z szacunków Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei wynika, że nowy most przejmie na siebie 1/3 ruchu odbywającego się obecnie na przeprawach mostowych w Głogowie i Ścinawie.  Niestety na nowy most nie wjadą ciężarówki. Czy zatem budowa obiektu miała sens?

- Podstawowym powodem, dla którego na moście nie będzie ruchu ciężarowego jest konieczność ochrony zbiornika technologicznego Żelazny Most przed negatywnym oddziaływaniem ruchu wielotonowego sprzętu. Ograniczenie dotyczy więc w istocie dróg dojazdowych, nie zaś samego mostu, ale jest obligatoryjne i nie budzi żadnych wątpliwości. Ruch ciężarówek po drodze wojewódzkiej 323, w miejscu gdzie sąsiaduje ona bezpośrednio ze zbiornikiem, grozi jego destrukcją, a w konsekwencji – katastrofą ekologiczną o trudnych do przewidzenia skutkach. Zaniechanie budowy mostu dlatego, że – jeszcze przez jakiś czas - nie będą mogły z tej przeprawy korzystać ciężarówki, byłoby, w naszej ocenie, niczym nieuzasadnioną zwłoką w umożliwieniu wygodnego przekroczenia Odry wszystkim tym, którzy poruszają się samochodami osobowymi i autobusami.  – wyjaśnia Krzysztof Kiniorski, rzecznik Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

                                                

                                                         fot. DSDiK                             

Jak zapewnia DSDiK budowa mostu to jeden z etapów przebudowy lokalnego układu komunikacyjnego i jego rozbudowy w kierunku południowym.  Działania te obejmują budowę i przebudowę dróg wojewódzkich prowadzących ku mostowi w Ciechanowie od strony Góry oraz od strony Lubina i Głogowa. - Przygotowaliśmy i realizujemy cały program przebudów dróg wojewódzkich w tym – bardzo ważnym z gospodarczego punktu widzenia – rejonie Dolnego Śląska. W części z tych działań partycypuje finansowo KGHM, który – jako największy zakład przemysłowy w regionie, generujący sam w sobie spory ruch pojazdów zarówno osobowych, jak i ciężarowych – jest żywotnie zainteresowany jak najdalej idącą modernizacją obecnego układu dróg i poprawą ich jakości – dodaje Kiniorski. W ramach planowanych zadań powstaną m.in. obwodnice miejscowości: Góra, Nieszczyce, Brodowice, obejścia zbiornika Żelazny Most, Rynarcic, Gawron, Luboszyc, Irządzy oraz Osetna.


Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

Polskie drogi 2016-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!
Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!
Tylko rok trwała produkcja elektrycznej odmiany supersportowego samochodu Audi. Przez niską sprzedaż tego modelu, zostanie on odesłany do lamusa. Czy tak kończy się świetlana przyszłość dla supersportowych "elektryków"?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj