mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Droga Kraków - Chełmek po remoncie

Droga Kraków - Chełmek po remoncie

Zakończyły się prace modernizacyjne drogi wojewódzkiej 780 Kraków - Chełmek. Koszt modernizowanego odcinka od Alwernii do Chełmka wyniósł ponad 12 milionów złotych, z czego ponad 70% sfinansowała Unia Europejska.

Droga Kraków - Chełmek po remoncie

Prace modernizacyjne zostały podzielone na dwa zadania. Przebudowa skrzyżowania dróg wojewódzkich w Wygiełzowie (budowa ronda) i modernizacja ulic Krakowskiej i Śląskiej w Chełmnu oraz drugie zadanie: modernizacja trzech odcinków drogi czyli prawie 8 kilometrów  na terenie gminy Alwernia.

W związku z pobieraniem opłat za korzystanie z autostrady A4  na drodze 780 wzrosło natężenie ruchu (głownie pojazdów o dużym tonażu) a co za tym idzie degradacja nawierzchni oraz negatywne, uciążliwe efekty odczuwalne dla mieszkańców okolicznych budynków. Ponadto droga ta stanowi jedyny dojazd do kopalni węgla "Janina". Prace modernizacyjne rozpoczęły się wiosna ubiegłego roku. Pierwsze zadanie zostało skończone jesienią. Natomiast na terenie gminy Alwernia prace zakończyły się w maju tego roku.

Jak zapewnia małopolski ZDW to nie koniec prac, jakie planowane są na tej drodze. Już teraz trwa opracowywanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia kolejnego etapu modernizacji. W kolejnym etapie planowana jest budowa następnych odcinków chodników wraz z odwodnieniem oraz modernizacja istniejących, korekta lokalizacji zatok autobusowych i budowa nowych zatok, przebudowa skrzyżowań i modernizacja nawierzchni. Tym razem prace prowadzone będą na terenie wszystkich gmin położonych wzdłuż drogi czyli Liszki, Czernichów, Alwernia, Babice, Libiąż i Chełmek. ZDW planuje, iż wszystkie prace (dokumentacyjne i drogowe) uda się przeprowadzić w latach 2007 - 2009.

Droga wojewódzka nr 780 Kraków - Chełmek stanowi główny ciąg komunikacyjny (transportowy) pomiędzy gminami województwa małopolskiego i śląskiego. Łączy ze sobą miasto Kraków oraz zachodnią część województwa małopolskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym oraz terenami należącymi do Podbeskidzia. Głównym użytkownikami drogi wojewódzkiej nr 780 są mieszkańcy gmin zlokalizowanych w obrębie drogi. Droga ta stanowi również połączenie z drogami krajowymi i międzynarodowymi prowadzącymi ruch w kierunku Słowacji i Czech.

Przeczytaj także:

Oddano drogę Dąbrowa Tarnowska - Wojnicz (2006-08-03)

Utrudnienia na drogach Małopolski (2006-07-07)

33 km odnowionej drogi (2006-07-31)

 

Tematy w artykule: malopolskie drogi wojewódzkie

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat A4Go

Autostrada A4 - Elektroniczny pobór opłat...

Polskie drogi 2016-07-01

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Komentuj:

~Armand 2006-08-13

Unia daje kase , dobrze , wykorzystajmy to!!! Brawa dla zaradnych urzędników!!!

~~Bonus 2006-08-12

Na drodze 780 wzrosło natężenie ruchu pojazdów o dużym tonażu. Fajnie! Budujmy więcej płatnych autostrad. Panie Kulczyk! Czytał to Pan??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?