mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Droga S17 coraz bliżej Warszawy

Droga S17 coraz bliżej Warszawy

Drogowcy ogłosili przetarg rozpoczynający proces budowy drogi ekspresowej S17 od istniejącego węzła Kurów Zachód w stronę Warszawy wraz z dojazdem do mostu na Wiśle w Puławach. Do końca roku rozpisane zostaną przetargi na pozostały odcinek S17 od węzła Lubelska pod Warszawą do granicy województw. W efekcie w 2018 roku będzie można ekspresowo dojechać ze stolicy do Lublina, a także ominąć Puławy.

Droga S17 coraz bliżej Warszawy
Przetarg dotyczy budowy drogi ekspresowej s17 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do węzła Skrudki (długość ok. 20,2 km) oraz od węzła Skrudki do funkcjonującego już węzła Kurów Zachód (ok. 13,2 km). Droga ekspresowa S17 od granicy województw w kierunku Lublina pobiegnie nowym śladem omijając Ryki by za Moszczanką wykorzystać korytarz istniejącej drogi krajowej nr 17. Powstaną m.in.: cztery węzły drogowe, 36 obiektów inżynierskich w ciągu drogi ekspresowej (w tym most na rzece Wieprz), 14 nad drogą ekspresową, drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także elementy związane z ochroną środowiska. Nowa trasa wyprowadzi ruch tranzytowy z Ryk, skróci czas przejazdu o blisko kwadrans poprawiając bezpieczeństwo.

Przetarg obejmuje budowę dojazdu od węzła Kurów Zachód do mostu w Puławach (długość ok. 11,8 km). W ramach tej inwestycji dobudowana zostanie druga jezdnia (ok. 1,3 km) do istniejącej wraz z wiaduktem na linią kolejową oraz odcinek nowej trasy (ok. 10,5 km). Powstaną m.in.: dwa węzły, dwa skrzyżowania na prawe skręty (wjazd/zjazd na/z drogę ekspresową), cztery wiadukty drogowe, trzy mosty w ciągu drogi ekspresowej, przejścia dla zwierząt oraz drogi dojazdowe dla obsługi ruchu lokalnego. Ten odcinek pozwoli skrócić trasę przejazdu o połowę i zaoszczędzić około 15 minut.

Przetarg zakłada opracowanie, w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy, projektów budowlanych i uzyskanie decyzji zezwolenia na realizację inwestycji. Natomiast realizacja robót budowlanych potrwa od 22 do 25 miesięcy (wyłączając okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca), a całego kontraktu od 34 do 37 miesięcy.

Jak zaznacza GDDKiA, postępowanie w trybie przetargu ograniczonego oznacza, że w pierwszym etapie będą składane wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Komisja przetargowa oceni potencjał techniczny i kadrowy oraz zdolność ekonomiczną i finansową wykonawcy. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 20 wykonawców. Kryterium oceny ofert będzie nie tylko cena (90 proc.) ale również termin wykonania (5 proc. za skrócenie realizacji robót budowlanych z 25 do 22 miesięcy) oraz okres gwarancji (5 proc. za wydłużenie z 5 do 10 lat).

Umowy z wykonawcami podpisane zostaną w 2014 roku, a inwestycja zostanie zrealizowana pod koniec 2017 roku lub w połowie 2018 roku w zależności od zadeklarowanego czasu na prace budowlane.
Tematy w artykule: drogi ekspresowe

Podobne wiadomości:

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech