mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Droga do lotniska nadal z dotacją

Droga do lotniska nadal z dotacją

Polska nie musi zwracać do Unii Europejskiej kwoty 15 mln euro, które wykorzystano w pierwszym etapie budowy drogi ekspresowej do lotniska. Komisja Europejska wyraziła zgodę na przedłużenie o 12 miesięcy, realizacji projektu.

Droga do lotniska nadal z dotacją

14 października 2005 r. została podpisana umowa pomiędzy GDDKiA O/Katowice i firmą Strabag Sp. z o.o. - wykonawcą prac przewidzianych w ramach II etapu projektu. Według obowiązujących procedur i ustalonego harmonogramu roboty budowlane rozpoczęły się w październiku 2005 r., a zakładany termin zakończenia inwestycji określony został na koniec 2006 r.

Dotychczas powstał 3 kilometrowy odcinek łączący Podwarpie z trasą Katowice - Warszawa. Dalszych, ponad 9 km nie udało się wybudować m.in. z powodu długotrwałej procedury wyłaniania wykonawców oraz formalności związanych z lokalizacją trasy.

Zgodnie ze zobowiązaniem Rządu RP wobec Komisji Europejskiej w przypadku niezrealizowania drugiego etapu przedsięwzięcia w przyjętym terminie, strona polska zmuszona była zwrócić do Komisji całość środków przeznaczonych na realizację I etapu inwestycji w wysokości ok. 15 mln EUR.

W czwartek Ministerstwo Transportu i Budownictwa poinformowało, że "w wyniku zabiegów Ministra Transportu i Budownictwa Jerzego Polaczka, w odpowiedzi na wystąpienie Strony Polskiej Komisja Europejska wyraziła zgodę na przedłużenie o 12 miesięcy". Minister Jerzy Polaczek zapewnił o szczególnym nadzorze resortu na przebiegiem inwestycji w celu wywiązania się przez GDDKiA z podjętych zobowiązań.

Port Lotniczy w Pyrzowicach znajduje się około 30 km na północ od Katowic. Początkowo zakładano, że będzie obsługiwał tereny Śląska i ościennych województw. Z czasem jednak okazało się, że korzystają z niego pasażerowie z całej południowej Polski, a nawet z Czech i Słowacji. Lotnisko w Pyrzowicach jest jednym z kluczowych elementów infrastruktury komunikacyjnej Śląska. Statystyki wskazują, że przyrost pasażerów w roku 2004 w stosunku do roku 2003 wyniósł ponad 140%. Obecnie pod względem liczby pasażerów lotnisko w Pyrzowicach zajmuje trzecie miejsce w Polsce, jednak przewidywalnie w tym lub następnym roku wejdzie na drugie miejsce, wyprzedzając krakowskie Balice.

To właśnie powstanie nowej drogi dojazdowej jest jednym z głównych czynników umożliwiających na dalszy rozwój lotniska. Rozpoczęta budowa nowego terminalu, pozwoli na odprawię 3,5 mln pasażerów rocznie.

Przeczytaj także:

Oferty na A1 już złożone (2005-11-21)

Budowa S1 (2005-07-01)

Tematy w artykule: drogi ekspresowe slaskie

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Już w marcu startuje salon motoryzacyjny w Genewie. Podczas imprezy zadebiutuje koncepcyjna Skoda Vision X. To zapowiedź kolejnego SUV-a w gamie czeskiego producenta.