mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Droga i ekspresowa ? S8 przez Warszawę

Droga i ekspresowa ? S8 przez Warszawę

Trwa realizacja jednej z najbardziej wyczekiwanych w stolicy inwestycji, drogi ekspresowej S8 na odcinku Konotopa – Prymasa Tysiąclecia. Jest to jedno z największych i najdroższych przedsięwzięć drogowych w Warszawie. Do tej pory trwały prace przygotowawcze, jednak teraz kierowcy na własnej skórze odczują postęp robót budowlanych.

Droga i ekspresowa ? S8 przez Warszawę

Od pięciu miesięcy prowadzone są prace związane z budową drogi ekspresowej S8 na odcinku od węzła Konotopa do węzła Prymasa Tysiąclecia. Ten niewiele ponad 10 km fragment północnego odcinka Ekspresowej Obwodnicy Warszawy to ogromne przedsięwzięcie. Wydawać by się mogło, że to tylko kilka kilometrów drogi ekspresowej, jednak trzeba wziąć pod uwagę spory zakres prac, w tym liczne obiekty inżynierskie. Jednak przede wszystkim problematyczny jest przebieg planowanej drogi, która będzie biec przez silnie zurbanizowane centrum miasta, przez co trasa w wielu miejscach koliduje z istniejącą infrastrukturą. Dlatego też firmy wykonujące to zadanie otrzymają ogromne honorarium. Projekt jest warty ponad 2,1 mld zł i jest jedną z najdroższych inwestycji drogowych w stolicy.

Łącznik z autostradą A-2
Budowa drogi ekspresowej S8 to swoisty wstęp do realizacji sieci dróg ekspresowych w stolicy, które docelowo stworzą warszawski węzeł komunikacyjny. Głównym zadaniem projektowanej trasy, która będzie przebiegać przez Konotopę, Jawczyce, Mory, Chrzanów, Blizne Łaszczyńskiego, Górce i kompleks ogródków działkowych w rejonie ul. Dywizjonu 303, dalej korytarzem pomiędzy terenami wojskowymi i kompleksem Lasu Kolskiego włączy się w Trasę Armii Krajowej na węźle „Prymasa Tysiąclecia” z granicą robót dochodzącą w rejon ul. Powązkowskiej, jest połączenie istniejącej Trasy Armii Krajowej (w węźle Prymasa Tysiąclecia) z projektowaną autostradą A-2 (w węźle Konotopa). Natomiast cała Północna Obwodnica połączy Konotopę z Markami i utworzy nową trasę wylotową na Białystok.

Krótka, ale szeroka
Planowany odcinek trasy nie należy do długich, bo liczy zaledwie około 10,5 km. Ważniejsza jest jednak wysoka przepustowość trasy, która ma mieć dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdą stronę. Dodatkowo wybudowane zostaną pasy awaryjne. Arteria będzie drogą klasy S (ekspresowa), o prędkości projektowej 80 km/h i nośności 115 kN na oś. W ciągu tego odcinka zaplanowano m.in. budowę czterech węzłów komunikacyjnych:
- węzeł Mory – bezkolizyjne skrzyżowanie typu „półkoniczyna”,
- węzeł Warszawska - bezkolizyjne skrzyżowanie typu „karo”,
- węzeł Lazurowa - bezkolizyjne skrzyżowanie typu „karo”,
- węzeł Prymasa Tysiąclecia - bezkolizyjne skrzyżowanie z Aleją Prymasa Tysiąclecia (istniejąca droga krajowa nr 8). Poza tym powstaną nowe wiadukty, tunele, kładki dla pieszych, przejazdy pod trasą ekspresową oraz ściany szczelinowe i ściany oporowe. Zaplanowano także budowę nowych odcinków dróg dojazdowych (około 9,4 km) oraz przebudowę sieci istniejących ulic. Ze względu na znaczny stopień zurbanizowania terenu przeznaczonego pod budowę drogi, konieczna będzie przebudowa wszelkich kolidujących sieci infrastrukturalnych, a także pewnych obiektów, jak np. bocznicy kolejowej, obsługującej hutę Lucchini oraz dużego kolektora burzowego obsługującego Warszawę.

Zdążą na czas?
Przygotowania do realizacji tej inwestycji trwały dosyć długo. Już w 2004 roku uzyskano decyzje lokalizacyjne dla dwóch etapów budowy. Kolejnym krokiem było wydanie w 2006 i 2007 roku pozwoleń na budowę. Także w ubiegłym roku ogłoszono przetarg na wykonanie zadania, jednak dopiero pod koniec stycznia bieżącego roku został podpisany kontrakt z wykonawcą, którym jest konsorcjum firm: Budimex Dromex S.A., Strabag Sp. z o.o., Mostostal Warszawa S.A.i Warbud S.A. Prace budowlane rozpoczęły się 19 lutego 2008 roku, zaraz po przekazaniu wykonawcy placu budowy. Aby umożliwić przyspieszenie realizacji inwestycji, każda z czterech firm wchodzących w skład konsorcjum, dostała do wykonania jeden odcinek trasy: od ul. Gołąbkowskiej do ul. Warszawskiej firma Warbud S.A., od ul. Warszawskiej do ul. Lazurowej firma Mostostal Warszawa S.A., od ul. Lazurowej do ul. Radiowej firma Budimex – Dromex S.A. i od ul. Radiowej do Al. Prymasa Tysiąclecia firma Strabag Sp. z o.o., przy czym na wszystkich odcinkach prace mają być prowadzone jednocześnie. Roboty budowlane wykonywane zgodnie z harmonogramem mają pozwolić na ukończenie inwestycji do 2011 roku. Zakładany termin, grudzień 2010 roku, wydaje się być realny.

Będą korki
Od dnia rozpoczęcia budowy, prowadzone były głównie prace przygotowawcze, takie jak ścinanie krzewów, wycinka drzew, rozbiórka obiektów, porządkowanie terenu, wykonywanie dróg tymczasowych oraz opracowywanie tymczasowej organizacji ruchu. W maju rozpoczęto przebudowę kolidującej infrastruktury, natomiast w czerwcu ruszyły pierwsze prace ziemne oraz budowa pierwszych odcinków ścian szczelinowych. Do tej pory działania te nie powodowały utrudnień w ruchu, gdyż były prowadzone na stosunkowo słabo zagospodarowanym terenie. Dopiero w związku z początkiem budowy obiektów inżynierskich w silnie zurbanizowanej części miasta, od połowy czerwca zaczęły pojawiać się utrudnienia dla kierowców. Budowa powoli wkracza w stadium, które będzie powodować coraz większe kłopoty dla użytkowników warszawskich ulic.

Od lipca zamknięty będzie przejazd ulicami Księcia Janusza i Księcia Bolesława (na skrzyżowaniu ekspresówki z tymi ulicami, w ciągu roku powstanie wiadukt). Zmieniona zostanie także organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Dywizjonu 303 z ul. Marynin, oraz na ul. Powstańców Śląskich na wysokości osiedla Górce, a Al. Prymasa Tysiąclecia zostanie zwężona do dwóch pasów. Natomiast w sierpniu ruch z ul. Lazurowej (w okolicy skrzyżowania z ul. Górczewską) oraz z ul. Warszawskiej (przedłużenie ul. Górczewskiej) zostanie poprowadzony tymczasową jezdnią omijającą plac budowy. Zmiany czekają kierowców także na Al. Prymasa Tysiąclecia.

Wnioski
Reasumując, budowa drogi ekspresowej S8 przez Warszawę to skomplikowana i bardzo kosztowna inwestycja, która jednak będzie procentować w przyszłości. Jest to wyzwanie dla firm wykonujących roboty budowlane, ponieważ muszą one tak zorganizować prace, aby w zakontraktowanym czasie wykonać wszystkie zadania, a równocześnie jak najmniej utrudniać życie mieszkańcom stolicy. To właśnie kierowcy poruszający się po warszawskich ulicach będą najdotkliwiej odczuwać budowę trasy, jednak po jej zakończeniu poprawi się komfort podróżowania po mieście. Utrudnienia w ruchu i dodatkowe korki (w zakorkowanej na co dzień stolicy), mogą powodować frustracje, jednak w długofalowej perspektywie sytuacja komunikacyjna powinna ulec znacznej poprawie.


Podobne wiadomości:

Na alkohol - Volvo

auto motor i sport 0000-00-00

Nawet 1750 km na jednym baku - Volvo V70 i...

auto motor i sport 0000-00-00

Gamę oszczędnych modeli Volvo uzupełniły V70 oraz S80, oznaczone jako DRIVe i napędzane silnikami wysokoprężnymi.

Komentuj:

~kubuś 2008-07-19

Po wojnie warszawka była pusta i można było zaprojektować takie drogi, że w zagłębiu ruhry by się nie powstydzili. Ale cóż, według Gomułki mieliśmy jeździć autobusami i tramwajami.

~tubylec 2008-07-16

Zgadzam się z Jaśkiem. I bez tej trasy korek do Grota zaczyna się często przy Broniewskiego a kiedyś widziałem że od Powązkowskiej. Jak wbiją tam jeszcze 3 pasy to korek będzie od Konotopy. Poza tym 3 pasy to już teraz wiadomo że nie będzie wystarczająco. Moja propozycja jest taka: droga ma być minimum 2 razy po 4 pasy, a most Grota poszerzyć jeszcze o 3 pasy, i na parę lat będzie spokój

~B3 2008-07-13

kibic, jednak wydaje mi się że prędkość projektowa z prędkością dopuszczalną na tej trasie ma bardzo wiele wspólnego. Przede wszystkim Warszawa to obszar zabudowany, tak więc maksymalna dopuszczalna prędkość to właśnie 80km/h i tyle będzie ona wynosić na tej trasie.

~Jasiek 2008-07-11

I te całe 2 miliardy zl. po to by "tą wielką przepustowość " wpakować na Most Grota ???!!! A Most północny za 4 lata??? LUDZIE! - toć to kolejna paranoja

~kierowca 2008-07-11

Taka ilość instalacji do przebudowy w ramach tego odcinka trasy to efekt wielu lat zaniedbań ze strony biura architekta miasta. Spójne plany rozwoju miasta jako całości a nie tylko wybranych kawałkow - raczej nigdy nie były stworzone albo natychmiast potem chowane były do szafy. Brak w tym wszystkim wizji. Najlepszy przyklad - Al.Krakowska w Raszynie - chcąc dziś udrożnic wyjazd na południe też trzeba będzie wydać górę pieniędzy i wiele przebudowac.. Za to z planami zagospodarowania i decyzjami budowy dla deweloperów biuro architekta radzi sobie nadzwyczaj dobrze - nie liczą się wcale z opiniami mieszkańców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.