mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Drogi Zaufania ? będzie bezpieczniej

Drogi Zaufania ? będzie bezpieczniej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwo Infrastruktury zainaugurowały kolejną edycję programu Drogi Zaufania. W zeszłym roku dzięki tej akcji o 30 procent spadła liczba ofiar śmiertelnych na krajowej ósemce. W tym roku obejmie ona 8 dróg krajowych.

Drogi Zaufania ? będzie bezpieczniej
19 marca bieżącego roku miała miejsce konferencja prasowa, na której GDDKiA i Ministerstwo Infrastruktury ogłosiły rozpoczęcie kolejnej edycji programu Drogi Zaufania, którego pilotażowa edycja miała miejsce w ubiegłym roku. Przez cały rok 2007 GDDKiA prowadziła prace modernizacyjne inżynieryjne na całej długości drogi krajowej nr 8 od Kudowy Zdroju do Budziska. W wielu miejscach wymieniono nawierzchnię jezdni, powstały nowe chodniki i ścieżki rowerowe, pojawiła się sygnalizacja. Jednocześnie w ramach programu  prowadzono wzmożoną akcję komunikacyjną, która miała wpłynąć na zachowania kierowców i pieszych. W efekcie liczba śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych na tej drodze spadła o 30 procent.

Pozytywne rezultaty programu Drogi zaufania sprawiły, że od maja bieżącego roku, zostanie nim objętych osiem dróg krajowych (o numerach od 1 do 9), a od 2009 roku zostanie wdrożony na 88 drogach krajowych. Całkowity budżet programu na rok 2008 wynosi 250 mln zł. W ramach programu prowadzone będą prace inżynieryjne związane z przebudową skrzyżowań i budową wysepek, zmodernizowane zostaną zatoki autobusowe, wycięte będą drzewa rosnące zbyt blisko jezdni oraz powstaną bezpieczne przejścia dla pieszych.

W najniebezpieczniejszych miejscach prędkość zostanie ograniczona nawet do 50 km/h. By egzekwować ten zakaz, we współpracy z policją, ustawionych zostanie 450 fotoradarów. Jednocześnie na odcinkach dróg, gdzie nie dochodzi do wypadków, dozwolona będzie jazda nawet do 100 km/h. W niektórych miejscach skrócona zostanie też długość terenu zabudowanego.

Pracom na drogach towarzyszyć będą także kampanie informacyjne w szkołach i środkach społecznego przekazu, a w okresach wzmożonego ruchu, przy najbardziej uczęszczanych dogach, zorganizowane zostaną symulacje wypadków samochodowych. W czasie ich trwania na poboczach jezdni pojawią się rozbite auta, statyści odgrywający role ofiar, wozy straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego i służby drogowej. O tym, że wypadek jest inscenizacją, podróżni dowiedzą się z billboardów rozstawionych kilkaset metrów dalej.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 2
Mazda 2
Cena podstawowa już od: 54 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Mazda 6
Mazda 6
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~Rynki 2009-02-24

Witam. Wczoraj w jednym z przydrożnych barów przy drodze nr 7 z Warszawy do Gdańska znalazłem ulotkę pt. W oku radarów. Masakra. szczyt hipokryzji. A komu bowiem nie chodzi o karanie kierowców, czemu Policja nie stosuje pouczeń i nagan, tylko kary z górnej półki taryfikatora? I oczywiście punkty! Poza tym, skoro są radary, to czemu w majestacie prawa regularnie na drogach organizowane są łapanki!!!! przez policyjne nieoznakowane samochody? To zupełnie odbiera przyjemność jazdy, wywołuje we mnie uczucie strachu i zagrożenia. Czy nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na budowę dróg bezpiecznych, ekspresowych? Takie działania są dla mnie jawnym przejawem FASZYZACJI PRAWA POLSKIEGO!!!

~krytyk 2008-06-30

Jeszcze jedno ogłaszając przetarg na wykonanie naprawy ciężko jest w nim zaznaczyc że naprawa ruchliwych odcinków odbywała będzie się nocą aby w dzień nie tworzyc korków?Proste i jakie praktyczne.

~krytyk 2008-06-30

Może więcej dobrych dróg zamiast fotoradarów to będzie bezpieczniej jak w necie zobaczycie mapke ilości radarów,kontroli i fotoradarów to można by nimi wyasfaltowa całą Europe,ale my mamy Big Bradera kosztem dróg i zawieszeń naszych samochodów i to jest zagrożenie!Policja interesuje się tylko zabawą w foto studio może by jeszcze sesja zdjęci ślubnych jak profesjonalizm to full opcja he he,czemu tak myślę racałem na koniec maja z Gdańska nie pamiętam dokładnie miasteczka na jego wylocie stał radjowóz z radarem 200metrów dalej przy drodze stały tirówki i następne 200metrów na wlocie do następnej mieściny następny radjowóz zero reakcji policji "Może to była sesja zdjęciowa do PLAYBOYA" he he

~~*|*~ 2008-03-28

Czyli coś, co w cywilizowanych krajach jest normą, w Polsce od razu jest ogłaszane specjalną akcją. Jak się cieszę, że mogę żyć w tym ciekawym kraju.

~robin 2008-03-28

niech sie lepiej przejada do UK i zobacza jak sie robi drogi - jak sie w UK wskoczy na autostrade to praktycznie cala Anglie mozna przejechac ze srednia predkoscia 60-70 mil/h

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.