mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Drogi Zaufania ? będzie bezpieczniej

Drogi Zaufania ? będzie bezpieczniej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwo Infrastruktury zainaugurowały kolejną edycję programu Drogi Zaufania. W zeszłym roku dzięki tej akcji o 30 procent spadła liczba ofiar śmiertelnych na krajowej ósemce. W tym roku obejmie ona 8 dróg krajowych.

Drogi Zaufania ? będzie bezpieczniej
19 marca bieżącego roku miała miejsce konferencja prasowa, na której GDDKiA i Ministerstwo Infrastruktury ogłosiły rozpoczęcie kolejnej edycji programu Drogi Zaufania, którego pilotażowa edycja miała miejsce w ubiegłym roku. Przez cały rok 2007 GDDKiA prowadziła prace modernizacyjne inżynieryjne na całej długości drogi krajowej nr 8 od Kudowy Zdroju do Budziska. W wielu miejscach wymieniono nawierzchnię jezdni, powstały nowe chodniki i ścieżki rowerowe, pojawiła się sygnalizacja. Jednocześnie w ramach programu  prowadzono wzmożoną akcję komunikacyjną, która miała wpłynąć na zachowania kierowców i pieszych. W efekcie liczba śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych na tej drodze spadła o 30 procent.

Pozytywne rezultaty programu Drogi zaufania sprawiły, że od maja bieżącego roku, zostanie nim objętych osiem dróg krajowych (o numerach od 1 do 9), a od 2009 roku zostanie wdrożony na 88 drogach krajowych. Całkowity budżet programu na rok 2008 wynosi 250 mln zł. W ramach programu prowadzone będą prace inżynieryjne związane z przebudową skrzyżowań i budową wysepek, zmodernizowane zostaną zatoki autobusowe, wycięte będą drzewa rosnące zbyt blisko jezdni oraz powstaną bezpieczne przejścia dla pieszych.

W najniebezpieczniejszych miejscach prędkość zostanie ograniczona nawet do 50 km/h. By egzekwować ten zakaz, we współpracy z policją, ustawionych zostanie 450 fotoradarów. Jednocześnie na odcinkach dróg, gdzie nie dochodzi do wypadków, dozwolona będzie jazda nawet do 100 km/h. W niektórych miejscach skrócona zostanie też długość terenu zabudowanego.

Pracom na drogach towarzyszyć będą także kampanie informacyjne w szkołach i środkach społecznego przekazu, a w okresach wzmożonego ruchu, przy najbardziej uczęszczanych dogach, zorganizowane zostaną symulacje wypadków samochodowych. W czasie ich trwania na poboczach jezdni pojawią się rozbite auta, statyści odgrywający role ofiar, wozy straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego i służby drogowej. O tym, że wypadek jest inscenizacją, podróżni dowiedzą się z billboardów rozstawionych kilkaset metrów dalej.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 2
Mazda 2
Cena podstawowa już od: 54 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Mazda 6
Mazda 6
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Obwodnica Brodnicy gotowa - czeka na odbiory

Obwodnica Brodnicy gotowa - czeka na odbiory

Polskie drogi 2016-06-09

Komentuj:

~Rynki 2009-02-24

Witam. Wczoraj w jednym z przydrożnych barów przy drodze nr 7 z Warszawy do Gdańska znalazłem ulotkę pt. W oku radarów. Masakra. szczyt hipokryzji. A komu bowiem nie chodzi o karanie kierowców, czemu Policja nie stosuje pouczeń i nagan, tylko kary z górnej półki taryfikatora? I oczywiście punkty! Poza tym, skoro są radary, to czemu w majestacie prawa regularnie na drogach organizowane są łapanki!!!! przez policyjne nieoznakowane samochody? To zupełnie odbiera przyjemność jazdy, wywołuje we mnie uczucie strachu i zagrożenia. Czy nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na budowę dróg bezpiecznych, ekspresowych? Takie działania są dla mnie jawnym przejawem FASZYZACJI PRAWA POLSKIEGO!!!

~krytyk 2008-06-30

Jeszcze jedno ogłaszając przetarg na wykonanie naprawy ciężko jest w nim zaznaczyc że naprawa ruchliwych odcinków odbywała będzie się nocą aby w dzień nie tworzyc korków?Proste i jakie praktyczne.

~krytyk 2008-06-30

Może więcej dobrych dróg zamiast fotoradarów to będzie bezpieczniej jak w necie zobaczycie mapke ilości radarów,kontroli i fotoradarów to można by nimi wyasfaltowa całą Europe,ale my mamy Big Bradera kosztem dróg i zawieszeń naszych samochodów i to jest zagrożenie!Policja interesuje się tylko zabawą w foto studio może by jeszcze sesja zdjęci ślubnych jak profesjonalizm to full opcja he he,czemu tak myślę racałem na koniec maja z Gdańska nie pamiętam dokładnie miasteczka na jego wylocie stał radjowóz z radarem 200metrów dalej przy drodze stały tirówki i następne 200metrów na wlocie do następnej mieściny następny radjowóz zero reakcji policji "Może to była sesja zdjęciowa do PLAYBOYA" he he

~~*|*~ 2008-03-28

Czyli coś, co w cywilizowanych krajach jest normą, w Polsce od razu jest ogłaszane specjalną akcją. Jak się cieszę, że mogę żyć w tym ciekawym kraju.

~robin 2008-03-28

niech sie lepiej przejada do UK i zobacza jak sie robi drogi - jak sie w UK wskoczy na autostrade to praktycznie cala Anglie mozna przejechac ze srednia predkoscia 60-70 mil/h

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.