mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Drogi przyjazne środowisku

Drogi przyjazne środowisku

Przyspieszenie realizacji inwestycji drogowych i zmniejszenie liczby sporów związanych z budową nowych dróg w naszym kraju to główne cele nowego programu Drogi przyjazne środowisku.

Drogi przyjazne środowisku
15 października bieżącego roku w Warszawie miała miejsce konferencja zorganizowana z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury. Podczas spotkania rozmawiano na temat budowy dróg w naszym kraju i związanych z tym unijnych wymogach dotyczących ochrony środowiska. Jak powiedział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk, jako członek Unii Europejskiej otrzymamy z funduszy unijnych 35 mld zł na budowę dróg i 10 mld zł na modernizację linii kolejowych, dlatego przy realizacji inwestycji musimy przestrzegać wszystkich wymogów unijnych w zakresie ochrony środowiska. Ochrona przyrody w Unii Europejskiej jest na bardzo wysokim poziomie, a prawidłowe wypełnienie wymogów UE jest warunkiem otrzymania środków unijnych na inwestycje drogowe i kolejowe.

Dlatego też konieczne było wprowadzenie wielu zmian w naszym prawie. Już 15 listopada bieżącego roku wejdą w życie dwie ustawy środowiskowe, które w pełni dostosowują polskie prawo do wymogów unijnych, a dzięki powstającej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska procedura uzyskiwania decyzji środowiskowych niezbędnych do budowy dróg skróci się z obecnych 180 do 105 dni. Przygotowany w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad program Drogi przyjazne środowisku ma na celu przyspieszenie inwestycji drogowych, przy jednoczesnym minimalizowaniu pojawiających się sporów m.in. poprzez konsultacje społeczne i kształtowanie proekologicznych postaw użytkowników dróg.

Podczas konferencji zaprezentowano także przygotowaną na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury Prognozę Oddziaływania na Środowisko dla Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012. Opracowanie Prognozy jest wypełnieniem przepisów prawa unijnego i krajowego, które nakłada na organy administracji publicznej obowiązek przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla polityk i programów, m.in. w sektorze transportu. Wyniki Prognozy potwierdziły, że korzyści z realizacji programu budowy dróg to m.in. zmniejszenie zużycia paliwa, obniżenie poziomu hałasu oraz zmniejszenie emisji spalin na terenach gęsto zabudowanych, po których obecnie przebiegają najważniejsze trasy tranzytowe. Według optymistycznych szacunków dzięki realizacji Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012 liczba wypadków na modernizowanych drogach może spaść nawet o 81%.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 700 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Fabia Black Edition - limitowana wersja
Skoda Fabia Black Edition - limitowana wersja
W polskich salonach debiutuje limitowana Skoda Fabia Black Edition. Auto wyróżnia się czarnym, eleganckim kolorem i bogatszym wyposażeniem. Egzemplarze z ograniczonej puli są dostępne w salonach od 63 030 zł.