mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Drogowcy gotowi do zimy?

Drogowcy gotowi do zimy?

Chociaż śnieg jeszcze nie spadł, kolejna Akcja Zima już się rozpoczęła. Drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad muszą być w pogotowiu od 1 listopada do 31 marca. W tym czasie cały przygotowany wcześniej sprzęt jest w stanie gotowości.

Drogowcy gotowi do zimy?
Zima to naturalnie występująca w naszej strefie klimatycznej pora roku i drogowcy nie są w stanie jej zwalczyć, zlikwidować, ani jej zapobiec. Mogą jedynie łagodzić jej skutki. Dlatego też umownie od 1 listopada aż do 31 marca cały sprzęt i ludzie zaangażowani w Akcję Zima pozostają w pełnej gotowości. Należy więc pamiętać, że zima wcześniej czy później nadejdzie i przygotować się odpowiednio na jej przybycie.

W całym kraju Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest odpowiedzialna za utrzymanie 17 tys. km dróg i zapewnienie na nich bezpieczeństwa. Już latem w 16 oddziałach GDDKiA rozpoczęły się przygotowania w celu sprawnego przeprowadzenia akcji odśnieżania dróg w sezonie zimowym, aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców jakie powodują niesprzyjające warunki pogodowe.

Na przykładzie krakowskiego oddziału GDDKiA widać jak dużo pracy i pieniędzy trzeba poświęcić na sezon zimowy. Aby ułatwić użytkownikom dróg poruszanie się po małopolskich drogach, utrzymywanych w wysokich standardach będzie aż 887,7 km dróg krajowych. W okresach nasilenia opadów śniegu, na drogach krajowych Małopolski w Akcji Zima uczestniczy naraz około 300 osób oraz 224 jednostki sprzętu (gdy jest potrzeba, uruchomiony zostanie dodatkowy sprzęt). Każda z maszyn została wyposażona w system GPS pozwalający na bieżące monitorowanie trasy i wykonywanych czynności. System monitoringu tworzy też sieć 36 stacji meteorologicznych, 23 tablice świetlne oraz 48 kamer. Dyżurny Akcji Zima może śledzić na monitorze każdą jednostkę sprzętu.

Koszty zimowego utrzymania dróg są uzależnione od długości trwania sezonu, od aktualnych cen materiałów oraz od tego, jak wiele razy temperatura spada poniżej zera. Tylko w województwie małopolskim na przestrzeni sześciu poprzednich sezonów koszty oscylowały w granicach 13,7 – 19,9 mln zł. Natomiast w całym kraju ubiegły sezon zimowy kosztował około 180 mln zł.

Jak więc widać, drogowcy są do zimy przygotowani i dobrze byłoby, gdyby do zimy przygotowali się także kierowcy. Należy skontrolować stan techniczny pojazdów, zaopatrzyć się w opony zimowe i łańcuchy.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~twój fan 2008-11-22

jesteś geniuszem, chcę być taki jak ty

~polo 2008-11-20

Ale po co odśnieżać? Nie lepiej jeździć po ubitym i asfalt odpoczywa?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.