mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Drogowcy przygotowani do zimy

Drogowcy przygotowani do zimy

W związku ze zbliżającym się sezonem zimowym drogowcy przygotowują sprzęt, który ma pomóc w utrzymaniu przejezdności dróg. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest gotowa do zadań związanych z odśnieżaniem dróg.

Drogowcy przygotowani do zimy

Odśnieżanie i usuwanie gołoledzi to jedne z wielu prac jakie w sezonie zimowym GDDKiA wykonuje w celu utrzymania na drogach krajowych, ekspresowych i autostradach obowiązujących standardów odśnieżania. GDDKiA jest odpowiedzialna za utrzymanie 17 tys. km dróg i zapewnienie na nich bezpieczeństwa, także w zimie. Już latem w 16 oddziałach GDDKiA rozpoczęły się przygotowania w celu sprawnego przeprowadzenia akcji odśnieżania dróg w sezonie zimowym, aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców jakie powodują niesprzyjające warunki pogodowe. Poszczególnymi działaniami na drogach kieruje 105 rejonów Generalnej Dyrekcji, do zadań których należy m.in. skompletowanie sprzętu do zimowego utrzymania dróg, zgromadzenie wystarczającej ilości soli i materiałów uszorstniających, kierowanie akcją zimową i podejmowanie działań interwencyjnych w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Roboty związane z odśnieżaniem wykonywane są bezpośrednio przez przedsiębiorstwa, wyłonione w drodze przetargów, z którymi GDDKiA zawarła jednoroczne lub wieloletnie umowy w tym również na dostawę materiałów i sprzętu, na którym montowane są specjalistyczne urządzenia do zimowego utrzymania dróg, jak pługi odśnieżne, solarki, piaskarki stanowiące w większości własność GDDKiA, a także równiarki, spycharki, ładowarki wynajęte z przedsiębiorstw. W sezonie zimowym 2007/2008 GDDKiA dysponuje 750 solarkami, 200 piaskarkami, 2000 pługów i 140 pługami wirnikowymi.
Oprócz sprzętu jeżdżącego w terenie, GDDKiA dysponuje także urządzeniami (150 kamer monitorujących sytuację na drodze, system GPS) usprawniającymi zarządzanie działaniami interwencyjnymi.

Zgodnie z Zarządzeniem Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie zasad zimowego utrzymania dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w sezonie 2007/2008, drogi krajowe utrzymywane będą w czterech standardach:
- w standardzie II podwyższonym - około 3,6 tys. km
- w standardzie II - około 9,4 tys. km
- w standardzie III - około 3,0 tys. km
- w standardzie  V   około 20 km

Ze względu na ograniczone środki finansowe, na drogach krajowych nie stosuje się I standardu, ponieważ średni koszt utrzymania 1 km drogi w tym standardzie jest 3-krotnie wyższy od kosztu utrzymania dróg w II standardzie.

Na sezon zimowy 2007/2008 zostaną wydatkowane środki finansowe w wysokości około 180 mln zł, które przy założeniu występowania średnich warunków pogodowych w zimie powinny wystarczyć na utrzymanie sieci dróg krajowych w okresie zimowym w przyjętych standardach.


Podobne wiadomości:

Co z bezpieczeństwem w Solarisach?

Co z bezpieczeństwem w Solarisach?

Aktualności 2007-05-29

Pijani zapłacą wyższe OC

Pijani zapłacą wyższe OC

Finanse i prawo 2006-10-27

Komentuj:

~odwieczny pesymista 2007-11-12

eeech szkoda gadać

~prawo natury 2007-11-12

.... Pani kierownik... takie jest odwieczne prawo natury ...

~toczek 2007-11-12

jak zwykle ...

~andy 2007-11-12

no musisz to zrozumiec, nagly atak zimy ich znowu zaskoczyl, pzreciez to doipero pierwsza połowa listopada..

~sratatata 2007-11-12

Właśnie widziałem wczoraj na Dolnym Śląsku jak są przygotowani. Śnieg padał od rana, a odśnieżać drogi zaczęli wieczorem jak doszli do siebie po sobotnim melanżu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Range Rover Velar - luksusowy brat F-Pace
Range Rover Velar - luksusowy brat F-Pace
Na stoisku Range Rovera w Genewie nie zabraknie gorącej premiery. Oto całkowicie nowy model z segmentu SUV, który wypełni lukę pomiędzy najmniejszym Evqoue, a dużym Sport.
Odgadnij model Odgadnij model