mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Drogowcy przygotowani na zimę

Drogowcy przygotowani na zimę

Minister Sławomir Nowak przedstawił standardy zimowego utrzymania autostrad, dróg ekspresowych, dróg głównych ruchu przyspieszonego, dróg głównych i sieci uzupełniającej.

Drogowcy przygotowani na zimę
Na autostradach, drogach ekspresowych, drogach głównych (G) i głównych ruchu przyspieszonego (GP) luźny śnieg powinien być usunięty w ciągu 4 godzin od ustąpienia opadów. Na autostradach i drogach ekspresowych zajeżdżony śnieg nie może występować, natomiast na G i GP może występować do 6 godzin po ustaniu opadów. Na sieci dróg uzupełniających luźny śnieg powinien być usunięty w ciągu 6 godzin od ustąpienia opadów a zajeżdżony śnieg może występować.
 
Omawiając obszar transportu drogowego Minister poinformował, że do ruchu oddaje się coraz więcej kilometrów nowych dróg i rosną wydatki na ich utrzymanie. GDDKiA wprowadza nowy system utrzymania dróg „Utrzymaj Standard” w oparciu o współpracę z firmami zewnętrznymi. Pozwala to na oszczędności w wysokości 1/3 kosztów dotychczasowego, tradycyjnego utrzymania dróg bezpośrednio przez GDDKiA.
 
Sieć dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA w ciągu ostatniego roku powiększyła się. Budżet na zimowe utrzymanie dróg wzrósł z 380 mln zł do 400 mln zł. Staramy się wydawać te środki oszczędnie i rozsądnie – dodał Minister. Na drogi wyjedzie 3000 (przed rokiem - 2500) maszyn wykorzystywanych do zimowego utrzymania, tj. pługów, solarek, piaskarek itp. Zwiększyła się ilość zaplanowanych do użycia w zbliżającym się sezonie środków chemicznych z 238 tys. ton do 324 tys. ton.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross