mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Drugi most dla Torunia

Drugi most dla Torunia

Od lat władze Torunia przygotowują najbardziej oczekiwaną inwestycję w mieście - drugi most drogowy przez Wisłę. Wydaje się, że w ostatnim czasie prace nabrały większego tempa.

Drugi most dla Torunia

W 2005 roku powstało studium wykonalności. Rada Miasta Torunia zdecydowała, że nowy most będzie budowany przy ul. Wschodniej. Po rozstrzygniętym przetargu na prace projektowe, projekt mostu ma być gotowy do końca tego roku. "Przygotowujemy wszystkie niezbędne dokumenty techniczne, dokumentację budowlaną i wykonawczą. Mamy już m.in. Studium Wykonalności i operat oddziaływania na środowisko. Przystępujemy do wykupu gruntów; większość terenów leżących na szlaku przyszłej Trasy Wschodniej jest już dziś własnością gminy" - Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia.

Budowa mostu to ogromna inwestycja dlatego niezbędne jest jej dofinansowanie ze środków unijnych. Nowy most znalazł się w projekcie Narodowego Programu Rozwoju, a o potrzebie jego wybudowania stanowczo wypowiadali się m.in. premier RP i minister infrastruktury. "Pewnie patrzymy na nasze szanse przy ubieganiu się o wsparcie z budżetu Unii Europejskiej, który wchodzi w życie w przyszłym roku. Będziemy gotowi, by złożyć wniosek, gdy tylko ogłoszony zostanie pierwszy konkurs" - informuje Michał Zaleski.

Obecnie trwają debaty nad lokalizoacją mostu. Jedna z propozycji przewiduje, że będzie on biegł w tzw. Trasie Wschodniej, na wysokości ulic Lipnowskiej z jednej i Wschodniej z drugiej strony. Jak argumentuje prezydent Torunia - "tędy będzie można poprowadzić drogę krajową nr 15 - bardzo ważną, bo biegnącą z Berlina na Mazury i dalej do Kaliningradu. Odciążymy centrum miasta i stworzymy możliwości rozwoju jego wschodnich dzielnic zamieszkałych przez 36 proc. torunian. Takie zaplanowanie mostu pozwala też uniknąć wielu problemów społecznych, technicznych i ekologicznych. Problemy te przekreśliły możliwość realizacji powstałej 40 lat temu koncepcji mostu spinającego brzegi między Rezerwatem Kępa Bazarowa z parkiem przy ul. Antczaka".

Przed świętami Wielkanocnymi prezydent Torunia przekazał posłowi Antoniemu Mężydle komplet materiałów zawierających dane porównawcze przebiegów nowych tras mostowych dla Torunia: w ul. Wschodniej i w ul. Waryńskiego. Zestaw dokumentów został przygotowany w ramach realizacji ustaleń zawartych podczas marcowego spotkania poświęconego budowie nowego mostu drogowego w Toruniu. Dokumenty opracowane przez miasto oraz parlamentarzystę mają być podstawą do merytorycznej dyskusji podczas kolejnego spotkania, które ma się odbyć w maju.

Przeczytaj także:

Wylotówka Toruń - Olsztyn w przebudowie (2006-03-30)

Drogowy boom w Toruniu! (2005-11-17)

Ekspresówki na dobrej drodze (2005-11-15)

Epokowa inwestycja w Koninie (2006-01-11)

Obwodnica i most w Puławach - umowy podpisane (2006-02-17)

 


Podobne wiadomości:

Kolejny remont na krajowej 25

Kolejny remont na krajowej 25

Polskie drogi 2015-10-02

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~toster 2006-08-24

Ludzie zróbcie ten most we wschodniej to będzie można wjechać w Lubicką która jest 3 pasmowa i po problemie

~klecha 2006-04-24

Kolejny pomnik dla Rydzyka!

~budujta 2006-04-24

budujta, budujta

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.