mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Dwie jezdnie z Olsztynka do Nidzicy

Dwie jezdnie z Olsztynka do Nidzicy

Droga ekspresowa S7 Olsztynek – Nidzica jest już dostępna dla kierowców. Ruch odbywa się juz po dwóch jezdniach nowej siódemki. Budowa drogi ekspresowej S7 wraz z obwodnicą Olsztynka w ciągu drogi S51 jest inwestycją finansowaną z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość kontraktu wyniosła ponad 1,185 mld zł. Dofinansowanie z POIiŚ to kwota 1,052 mld zł.

Dwie jezdnie z Olsztynka do Nidzicy
Po zgłoszeniu przez wykonawcę gotowości zadania do odbioru, rozpoczną się procedury związane z uzyskaniem zezwolenia na użytkowanie. Potrwają one do końca listopada. Do tego czasu na „siódemce” będzie obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku, jednak ze względu na toczące się jeszcze prace porządkowe i  wykończeniowe na drodze będzie obowiązywało ograniczenie do 70 km/h.


Umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S7 Olsztynek – Nidzica wraz z obwodnicą Olsztynka w ciągu drogi S51 podpisano w maju 2009 r. Jest to inwestycja drogowa zrealizowana w systemie „Projektuj i buduj”, który zakłada zastąpienie dwóch odrębnych przetargów na projektowanie i realizację inwestycji tylko jednym przetargiem na projekt i wykonanie łącznie.

W ramach kontraktu zaprojektowano i wybudowano 31,3 km dwujezdniowej drogi ekspresowej o przekroju poprzecznym 2x2 z szerokim pasem dzielącym umożliwiającym rozbudowę drogi do przekroju poprzecznego 2x3. Dostęp do drogi jest możliwy poprzez pięć węzłów: Olsztynek-Wschód, Olsztynek-Zachód, Grunwald, Waplewo i Rączki. W ciągu drogi powstały 33 obiekty mostowe. Dwa z nich to górne przejścia dla dużych zwierząt, tzw. „zielone mosty” zlokalizowane w okolicach Witramowa oraz pomiędzy Waplewem a Frąknowem.


Droga ekspresowa S7 znajduje się w sieci europejskich korytarzy transportowych TEN-T. Stanowi połączenie między Gdańskiem, Warszawą, Krakowem i przejściem granicznym ze Słowacją w Chyżnem. Przez województwo warmińsko-mazurskie przechodzi 155 km tej trasy, w całości przewidziane do przebudowy do parametrów dwujezdniowej drogi ekspresowej. Do tej pory w standardzie drogi ekspresowej wykonano ponad 4 km obwodnicy Elbląga (2007), 14 km na odcinku Elbląg – Pasłęk (2011) oraz 36,5 km na odcinku Pasłęk – Miłomłyn (2012). Łącznie z zakończonym obecnie odcinkiem siódemki i obwodnicy Olsztynka kierowcy będą mieli do dyspozycji prawie 86 km dwujezdniowej drogi ekspresowej.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Polskie drogi 2018-02-07

Komentuj:

~Jja i mój klekot 2012-11-27

O nowa droga tak jest teraz w polsce, a dawniej było o k.. znowu dziury.Teraz tez sa ale jakby mniej.W 2027 roku bedziemy pewnie pomykać brykami na prąd ,jak teraz Tesla

~Polidam 2012-11-13

Rachunek jest prosty. Z W-wy do Gdańska jest ca 350km. Zrobione 86km. Zajęło to 5 lat. Średnio rocznie 17,2km drogi wybudowano. Czyli za 15 lat pojedziemy całą trasą. Oczywiście jak nas kryzys ominie, a UE da pieniądze. Normalnie sukces za sukcesem. A czy w 2027 roku będzie się jeszcze jeździć samochodami?

~złoty mazur 2012-11-08

Nareszcie. Chociaż z prawie półrocznym poślizgiem ale dobrze, że jest. Człowiek musi na początku oswoić się z taką nowością jadąc max 70 km/h. Przejazd starą siódemką na tym odcinku był nie lada wyzwaniem. Dwa czarne punkty na takim krótkim odcinku mogą o czymś świadczyć. Teraz kolej na następne odcinki, szczególnie Ostróda-Olsztynek z super czarnym punktem, który rozkłada się na kilka kilometrów krętej trasy w lesie w okolicach Rychnowa,ale to pewnie nastąpi w "nowej perspektywie budżetowej". Oddanie do użytku takich tras nie tylko służy wygodzie ale również bezpieczeństwu użytkowników. W artykule tego nie uwzględniono ale właśnie na tym odcinku w okolicach Witramowa przeniesiono niemiecki bunkier na odległość kilkudziesięciu metrów podczas budowy tej trasy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.