mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ekspresowa Szesnastka

Ekspresowa Szesnastka

W Olsztynie zawiązało się stowarzyszenie „Szesnastka”. Łączy ono samorządy wszystkich gmin leżących wzdłuż drogi krajowej nr 16 we wspólnym działaniu na rzecz przekształcenia jej w drogę ekspresową.

Droga krajowa nr 16 to główna arteria komunikacyjna Polski północno-wschodniej, zwana „kręgosłupem Warmii i Mazur”. Zaczyna się w Grupie (skrzyżowanie z jedynką Bydgoszcz-Gdańsk) i przez trzy województwa (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie) biegnie równoleżnikowo do granicy z Litwą (przejście graniczne w Ogrodnikach), stanowiąc jedną z głównych tras handlu z krajami nadbałtyckimi i Rosją oraz główny szlak turystyczny do Krainy Tysiąca Jezior.

Obecnie stan drogi pozostawia wiele do życzenia. Droga jest na ogół wąska (gdzieniegdzie do tego stopnia, że wyprzedzanie czy nawet mijanie stanowi problem), kręta, dziurawa, z gęsto poustawianymi znakami ograniczenia prędkości. Dodatkowe utrudnienie dla kierowców stwarzają rosnące w wielu miejscach tuż przy skraju szosy drzewa. Szesnastka na wielu odcinkach nie spełnia nawet wymagań drogi krajowej, a rozpoczęta ostatnio modernizacja niektórych jej odcinków (łącznie ok. 13 km, przy całkowitej długości trasy 395 km) to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Dlatego bezpośrednio zainteresowane samorządy postanowiły użyć wszelkich dostępnych narzędzi nacisku i uruchomić wszelkie mechanizmy, aby wymóc na rządzie powrót do zarzuconej koncepcji zastąpienia drogi krajowej nr 16 – drogą ekspresową.


Przeczytaj także:

Przygotować grunt pod szesnastkę (2007-03-16)

Przebudowa 'szesnastki' 2007-2013 (2007-02-14)

Kręgosłup Warmii i Mazur za 3 mld zł (2007-02-12)

 


Podobne wiadomości:

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~agata 2007-09-11

dobrze jak by zrobili k.16 ale plany na droge ekspresowa wogle mi sie nie podobaja bo bedzie biegla niedaleko mojego domu

~Piti 2007-06-18

I za kasę z tych drzew przekształćmy DK16 w ekspresówkę. A tak serio, myślę że ta droga by się bardzo przydała.

~Pi B 2007-06-18

Jak groźne są aleje drzew przy drogach (dla osób mających problemy psychiczne w trakcie jazdy) i że trzeba je wycinać możecie się przekonać na str. piosenkarki Dido chyba drugi teledysk. wvvw.didomusic.com A tak poważnie to nie budujcie nowych dróg tylko zajmujcie się sprzedażą drewna do tartaków to najlepiej na takich układach wyjdziecie.

~rusec 2007-06-18

jechalem jakis czas temu ta droga. stan masakryczny. w okolicach wielkich jezior ta droga nie przypomina nawet drog wojewodzkich. Zakrety, bardzo wasko, zadnych obwodnic. Osobisice uwazam ze lepiej jak by odchodzila od S-5 Poznan - Bydgosz w Gnieznie i dalej przez Torun, Ostrode tam wezel z S-7 i nastepnie juz do olsztyna, elku i augustowa (polaczenie z S- 8). Ale to tylko wizja do zrealizowania za 20 lat znajac zycie a szkoda bo nasze jeziora sa piekne i ludzie z wawy, poznania, niemiec i wielu innych miast mieli by super dojazd. pozdro

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport