mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ekspresowa berlinka z Elbląga

Ekspresowa berlinka z Elbląga

GDDKiA podpisała umowę na przebudowę drogi krajowej nr 22 na odcinku Elbląg- Chruściel. Jest to jeden z trzech etapów przebudowy popularnie zwanej "berlinki" Elbląg - Grzechotki (granica państwa). Za około miesiąc ruszą prace budowlane.

Ekspresowa berlinka z Elbląga

Zakres rzeczowy obejmuje m.in. budowę jednojezdniowej drogi ekspresowej, przebudowę węzłów: 'Wilkowo", "Błudowo" i "Chruściel", przebudowę dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, budowę dróg dojazdowych, przebudowę i/lub budowę 27 obiektów inżynieryjnych, budowę przepustów i innych urządzeń.

Cały projekt przebudowy drogi krajowej nr 22 na odcinku Elbląg - Grzechotki (50 km) został podzielona na trzy zadania:

  • Maciejewo-Grzechotki (został ogłoszony przetarg - otwarcie ofert przewidziane na 25.04.2006 r.)
  • Chruściel-Maciejewo (procedura w toku)
  • Elbląg-Chruściel.

Inwestycja na drodze krajowej nr 22 przewiduje m.in budowę jedno- i dwujezdniowej drogi ekspresowej, budowę i remont kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych, budowę dróg dojazdowych oraz przebudowę "łączników" i poprzecznych dróg krajowych, powiatowych, wojewódzkich. Wartość kosztorysowa projektu wynosi 486 mln złotych. Będzie on współfinansowany ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w wysokości 75%.

Droga krajowa nr 22 to ważny szlak komunikacyjny. Blisko rok temu oddano do użytku nowy węzeł Elbląg-Wschód, znacznie skracający szlak z Gdańska i Warszawy do Elbląga i Obwodu Kaliningradzkiego. Tym samym berlinka, (droga nr 22) wraz z nowobudowanym przejściem Grzechotki - Mamonowo II będzie stanowić najkrótszą drogę z zachodu na wschód Europy. Obecnie trwa także przebudowa drogi nr 7 na odcinku Elbląg węzeł Wschód - Jazowa w kierunku Gdańska, będącej główną pomorską arterią zachód - wschód.

Przeczytaj także:

Droga do strefy elbląskich inwestycji (2006-03-30)

S22 Elbląg - Grzechotki - nadzorca wybrany (2006-03-24)

Szczęśliwa siódemka (2005-07-07)

Do Rosji przez Grzechotki (2005-06-17)


 


Podobne wiadomości:

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~Piotrek 2008-01-14

Na Polskie drogi to szkoda samochodu-.-

~tomek 2007-06-09

Jak widać Niemcy prześcigaja nas w budowie infrastruktury drogowej o 80 lat, to skandal żeby autostrada leżała "odłogiem"przez tyle lat , to jest możliwe tylko w Polsce.Jak widać gdyby Warmia i Mazury leżały na terenie niemiec teraz była by tam godziwa siec autobahnów, wezmy sie w koncu do roboty !!!!!!!!!!!!!!!

~tomasz 2007-01-03

po czesci rosyjskiej berlinka bedzie autostrada hahaha załamka totalna.... a pewnie chodzi o to ze nie chce im sie budowac drugiego mostu na Pasłece itd...

~świadomy obywatel 2006-10-12

żenada, to zbyt słabe słowo. Planiści i Budowniczowie tej drogi strzelcie sobie w pusty łeb. Więcej pożytku będzie dla społeczeństwa. Może Wasi następcy nie będą tak krótkowzroczni. Dostając 75% srodków unijnych na realizację tego projektu oraz mając zaangażowanych tyle ludzi oraz sprzętu do budowy drogi jednojezdniowej można niewielkim kosztem dołożyć drugą nitkę. Ale nasi dyktatorzy życia mają to w d... no bo po co nam ma być lepiej. Ważne że oni swoje dostają, a na wczasy tu i tak nie przyjadą. Coraz głupsze decyzje są podejmowane w tym kraju, wcale się nie dziwię, że znaczna część naszego społeczeństwa wyjeżdża stąd i jeszcze większa ma zamiar to zrobić wkrótce. Dalej nasi kreatorzy, dalej, dalej ....bo do szczytu głupoty jeszcze trochę.

~REICHSAUTOBAHN 2006-07-18

E TAM DZIADOSTWO I TYLE. POOGLĄDAJCIE SOBIE JAK NIEMCY W LATACH 30TYCH BUDOWALI TO AUTOSTRADE (JEST WIELE ZDJĘĆ W NECIE) ZROBILI JEDNĄ NITKĘ DO KTORJ MIAŁA BYĆ DOŁOŻONA DURGA NIEBAWEM I POBUDOWALI WSZYSTKIE WIADUKTY A TU DZISIAJ ROBI SIĘ TYLKO JEDNO (DZIADOSTWO) A W MIEJSCU DRUGIEJ KROWY SIĘ PASĄ. RACJA MOGLIŚMY NIE ZABIERAĆ ICH TYM ZIEM TO BY KULTURA NA WARMII BYŁA PRZYNAJMNIEJ. JESTEŚMY ZACOFANI O 100 LAT CO NAJMNIEJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.