mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ekspresowa obwodnica Międzyrzecza

Ekspresowa obwodnica Międzyrzecza

Otwarto nowy odcinek drogi krajowej nr 3 - obwodnicę Międzyrzecza. Budowa trasy trwała dokładnie 20 miesięcy od jesieni 2004 roku. Inwestycja kosztowała ponad 90 mln zł i została sfinansowana z budżetu państwa oraz pożyczki zaciągniętej w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Obwodnica jest także jednym z elementów planowanej drogi ekspresowej S-3 z północy na południe kraju.

Ekspresowa obwodnica Międzyrzecza

"Ta inwestycja ma symboliczne znacznie dlatego, że jest potwierdzeniem tego co jest przed nami - czyli konsekwentnej, odpowiedzialnej i opartej o realne finansowanie budowy drogi ekspresowej S-3 od Szczecina do południowej granicy kraju (...) Jesteśmy przygotowani w programie sektorowym i środowisko do sfinansowania tego zadania" - powiedział minister Jerzy Polaczek. Minister zaznaczył, że jeszcze w tym roku ruszą inwestycje dla części S-3 między Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.

Obwodnica Międzyrzecza ma ponad 6,5 km długości i nawierzchnię o szerokości 11 metrów. Zaplanowane zostały 2 pasy ruchu i 2 pasy awaryjne. Wybudowany został m.in. jeden z najdłuższych w województwie lubuskim most w dolinie Obry o długości ponad 300 metrów. Poza tym powstały m.in. 3 wiadukty, 2 przejścia dla pieszych oraz 7 odcinków dróg dojazdowych i ścieżek rowerowych.

Droga przecina linię kolejową oraz rzekę Obrę oraz dwukrotnie istniejące drogi: wojewódzką nr 137 i powiatową nr 11559. Do użytku oddawana jest jezdnia wschodnia, docelowo przewiduje się przekrój dwujezdniowy oraz budowę trzeciego węzła na połączeniu z drogą wojewódzką nr 137. Jezdnia ma szerokość 11 m (dwa pasy ruchu o szer. 3,5 m z pasami awaryjnymi szer. 2 m i przystosowana jest do przenoszenia obciążeń do 115 kN/oś. Inwestorem zadania była GDDKiA a wykonawcą firma Berger Bau.

Obwodnica Międzyrzecza jest jednym z elementów planowanej drogi ekspresowej S3 ze Świnoujścia poprzez Szczecin, Gorzów Wlkp., Zieloną Górę, Jakuszce do granicy Państwa. Droga S3 stanowi element sieci dróg międzynarodowych i usprawni ruch tranzytowy pomiędzy Skandynawią a krajami południowej Europy, a poprzez planowane węzły z autostradami A6, A2 i A4 zapewni Polsce dogodne połączenie z krajami Europy Zachodniej.

Przeczytaj także:

Międzyrzecz: obwodnica z końcem sierpnia (2006-04-26)

Nowy ślad drogi S-3 (2005-08-08)

Międzyrzecz - obwodnica (2005-05-25)

 


Podobne wiadomości:

Ogłoszony przetarg na obwodnicę Stalowej Woli i Niska

Ogłoszony przetarg na obwodnicę Stalowej Woli...

Polskie drogi 2015-10-01

S3 Sulechów - Zielona Góra: podpisano umowę

S3 Sulechów - Zielona Góra: podpisano umowę

Polskie drogi 2016-02-23

Komentuj:

~~Bonus 2007-01-04

No nie wiem, czy coś o tym wiesz, osskaa, ale jednak oddanie jej szybciej do ruchu z pewnością usprawni ruch na tym odcinku. I o to chodzi. Na drugą jezdnię przyjdzie czas później. Tak się buduje, przynajmniej w takich krajach jak Polska. Ja też bym chciał, żeby np obwodnicę Gorzowa oddali od razu w wariancie dwujezdniowym. Pozdrawiam

~miki 2006-09-01

jest informacja że jedna jezdnia. Brak informacji czy to droga polna czy bita. A jeśli bita, to kto ją bil?

~k 2006-08-27

"jedna jezdnia to pierwszy etap.", nowe wstegi, nowi ministrowie, nowe pralaty

~gość 2006-08-25

jedna jezdnia to pierwszy etap. W kolejnym będzie dobudowa drugiej jezdni i dodatkowego węzła (z dw137) i włączenie obwodnicy do S-3. S-3 idzie całkiem nowym śladem.

~osskaa 2006-08-25

Czy ja dobrze widzę i czytam? Czy tylko sieję zamęt? Czy to znaczy, że ta cała inwestycja polega na zbudowaniu drogi jednojezdniowej? w roku 2006 taki syf oddawać? Przecież Niemcy już 70 lat temu nie budowali nowych dróg jednopasmowych, jeżeli miały byc trasami międzynarodowymi... co za skandal... i typowe krótkowidztwo. I tak będą korki, zderzenia czołowe i wszystkie problemy związane z drogami jednopasmowymi...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.