mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ekspresową siódemką przez Warmię i Mazury

Ekspresową siódemką przez Warmię i Mazury

Już w lipcu przybędzie około 70 nowych kilometrów ekspresowej trasy S7 na Warmii i Mazurach. Zbliżają się terminy zakończenia prac na dwóch budowanych odcinkach S7: Pasłęk – Miłomłyn i Olsztynek – Nidzica wraz z obwodnicą Olsztynka. Jednak już wcześniej, by ułatwić podróżowanie podczas mistrzostw Europy EURO 2012, na czas rozgrywek udostępniona zostanie kierowcom  jedna, nowo wybudowana jezdnia drogi ekspresowej.

Ekspresową siódemką przez Warmię i Mazury

W sumie ekspresowa, dwujezdniowa droga S7 będzie liczyć w tym regionie już ponad 81km. Inwestycja realizowana była na trzech odcinkach, z których Elbląg – Pasłęk, o długości ok. 14 km został latem ubiegłego roku oddany do użytku. Wartość tego kontraktu wyniosła 662 mln zł.

 

                                                      S7 Elbląg - Pasłęk, fot. GDDKiA

Przebudowa 36 kilometrowego odcinka Pasłęk-Miłomłyn i 31 kilometrowego Olsztynek-Nidzica, rozpoczęła się na początku 2010 roku. Odcinki planowo powinny być gotowe w lipcu 2012 roku. To blisko 70 km drogi ekspresowej  o łącznej wartości ponad 2,2 mld zł.

- Zaawansowanie prac na odcinkach Pasłęk – Miłomłyn i Olsztynek – Nidzica kształtuje się obecnie na poziomie około 80%. Do wykonania pozostało jeszcze ułożenie warstwy ścieralnej, remont starej „siódemki” oraz prace wykończeniowe – montaż barier, ekranów akustycznych, oznakowania, oświetlenia, urządzanie zieleni itp. Oprócz tego na odcinku Olsztynek – Nidzica wykonywane jest podłączenie S7 do istniejącej drogi krajowej nr 7 w Załuskach, obiekt mostowy na drodze dojazdowej w Waplewie oraz roboty konstrukcyjne i bitumiczne na węźle Olsztynek Zachód – wynika z informacji przedstawionych przez Generalna Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

 

                                                     S7 Pasłęk - Miłomłyn, fot. GDDKiA

Zgodnie z harmonogramami podpisanych umów prace dla poszczególnych odcinków powinny zakończyć się: 15 lipca na odcinku z Pasłęka do Miłomłyna i 5 lipca na odcinku Olsztynek -  Nidzica. Może być jednak poślizg z odcinkiem Olsztynek - Nidzica. Wykonawca tego odcinka złożył już w GDDKiA wniosek o zmianę terminu zakończenia budowy. Powód to przedłużające się postępowanie konserwatorskie w sprawie pozostałości po stalagu w Królikowie. - Rozważamy możliwość wyrażenia zgody na wydłużenie zawartych w kontrakcie terminów. Weryfikacja zasadności tego wniosku jeszcze trwa, na razie obowiązującym terminem jest w/w data – informuje warmińsko-mazurski oddział GDDKiA.

 

                                                     S7 Olsztynek - Nidzica, fot. GDDKiA

Na realizację czekają kolejne projekty związane z budową S7 jak np. południowa obwodnica Olsztyna i odcinki S7 w kierunku Warszawy. Przygotowywana jest także dokumentacja i projekt dla S7 na odcinku od Koszwał – do Kazimierzowa koło Elbląga. Ten odcinek o długości 40 kilometrów połączy drogę ekspresową S7 Południową Obwodnicę Gdańska z istniejącym odcinkiem S7 - obwodnicą Elbląga. Prace mogłyby ruszać gdyby nie brak pieniędzy.  Brakujące odcinki drogi S7 zostały ujęte w załączniku programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015, czyli na liście inwestycji, które mogą rozpocząć się przed 2013 rokiem, pod warunkiem, że znajdą się pieniądze na ich realizację.

Prace na siódemce są największą inwestycją realizowaną obecnie na drogach krajowych województwa warmińsko-mazurskiego.  Ekspresowa trasa S7, o łącznej długości około 720 km,  docelowo połączy  Gdańsk z Rabką.  Droga S7 wpisuje się w ciąg tras europejskich E28 (odcinek Trójmiasto - Elbląg) i E77 (od Elbląga na południe).


Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~JAN FROM CK 2012-05-22

Zastanawia mnie nawiasem mówiąć jak drogi ekspresowe mogą być płatne, skoro większość ekspresówek idzie pośladach DK. A skoro zabrali DK, więc jak mogą żądać kapusty???

~astrolog 2012-05-20

Uscislajac - ekspresow,ki beda platne wylacznie dla samochodow ciezarowych i autobusow. Osobowe beda jezdzic ekspresowkami za darmo, a wiec i S7.

~Do: 1952PL 2012-05-19

Oczywiście. Po to wprowadza się m.in. VIATOLL. Od dawna wiadomo, że po wybudowaniu sieci autostrad i dróg ekspresowych będą one w całości płatne (dodatkowo niektóre nowe mosty, estakady, tunele itp.). Nonsensem byłoby istnienie płatnych autostrad i równoległych bezpłatnych ekspresówek (np. A1 i S7).

~1952PL 2012-05-18

Wczoraj, 17.05.2012 r., mówili w wiadomościach TV, że ta ekspresowka już wkrótce będzie platna. Tak, jak autostrady. Wiecie coś więcej o tym?

~QWERTY 2012-05-18

~astrolog odezwal sie ten co nie narzeka i zawsze wszystko opozni o kilka miesiecy a nawet i lat a i tak POwie, ze wszystko jest OK, ze to wina pogody, podwykonawcow, Kaczynskiego, PiSu...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.