mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ekspresowe przyspieszą?

Ekspresowe przyspieszą?

Aktualnie w sieci dróg krajowych funkcjonuje 206 km dróg ekspresowych. Głównym zadaniem lat najbliższych powinno być niewątpliwie przyspieszenie tempa ich budowy. Według planów GDDKiA w latach 2003-2005 przewiduje się oddanie do ruchu (do końca 2005 roku) łącznie ok. 166 km nowych odcinków.

Ekspresowe przyspieszą?

Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami od 2005 powinno nastąpić przyspieszenie w realizacji poprawy infrastruktury dróg ekspresowych. Na 2005 rok przewidziano rozpoczęcie budowy następnych ok. 190 km odcinków dróg ekspresowych, co powinno pozwolić na odpowiednie rozwinięcie frontów robót w dalszych latach. Do końca roku 2013 przewiduje się oddanie do ruchu ciągów nowych dróg ekspresowych o łącznej długości około 1630 km, zapewni uformowanie sieci obejmującej wspólnie z autostradami prawie 70% długości międzynarodowych korytarzy drogowych przebiegających przez Polskę.

O ile w pierwszych latach realizacji strategii budowane będą pojedyncze odcinki dróg ekspresowych zlokalizowane na ważnych drogach i charakteryzujące się wysokim stopniem "dojrzałości" projektu tj. zaawansowaniem prac przygotowawczych to po 2005 roku nacisk położony będzie na łączenie poszczególnych odcinków i obwodnic miast w dłuższe ciągi usprawniające ruch tranzytowy wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Pełny efekt "sieciowy" będzie możliwy do uzyskania dopiero po 2013 roku, kiedy to w wyniku równoległej realizacji budowy autostrad i dróg ekspresowych uzyska się sieć dróg bezkolizyjnych o długości około 3500 km pokrywającą większość obszaru kraju.

Przyjęte kryteria lokalizacji budowanych odcinków dróg określają po części harmonogram inwestycji. Zgodnie z założeniami strategicznymi pierwszeństwo uzyskały drogi ekspresowe leżące w międzynarodowych korytarzach drogowych: trasa Via Baltica, droga S-8, S-22 oraz drogi A-1, S-1, S-7, S-8, S-69. W sieci TEN zlokalizowane będą kolejne odcinki dróg ekspresowych S-3, S-5, S-7, S-8 , S-10, S-11, S-12, S-17 i S-22. charakteryzujące się zarówno dużym prognozowanym ruchem jak też szczególnie pilną potrzebą budowy odcinków obwodnicowych miast, m.in. Poznania, Szczecina, Białegostoku i Lublina oraz układ odcinków dróg ekspresowych, który pozwoli na rozprowadzenie ruchu z autostrady A-2 w obszarze Warszawy.

 

Tematy w artykule: drogi ekspresowe projekty drogowe

Podobne wiadomości:

S3 Sulechów - Zielona Góra: podpisano umowę

S3 Sulechów - Zielona Góra: podpisano umowę

Polskie drogi 2016-02-23

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

~Życzliwa 2006-06-12

Nie ma najważniejszych map do chlolery!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.