mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ekspresówką za pięć lat

Ekspresówką za pięć lat

W ciągu pięciu lat powinien powstać odcinek drogi ekspresowej S-8, który połączy Białystok i Warszawę. Do tej pory prowadzono prace na mazowieckiej części trasy. Teraz rozpoczęły się także przygotowania do rozbudowy części leżącej w województwie podlaskim.

Droga krajowa nr 8 łącząca polsko-czeską i polsko-litewską granicę to najdłuższa droga krajowa w Polsce (791 km) a zarazem najbardziej niebezpieczna (rocznie w wypadkach ginie około 150 osób). Zmianę tego stanu rzeczy zaplanowano jeszcze za rządów Marka Belki. Później także Jarosław Kaczyński konsekwentnie podtrzymywał te zamierzenia.

Zgodnie z planem pierwszy 50 km odcinek S-8 z Warszawy do Wyszkowa powinien być gotowy w przyszłym roku a pierwsze spychacze na podlaskiej części planowanej trasy, powinny pojawić się na wiosnę 2009 roku. Do końca bieżącego roku Wojewoda Podlaski powinien wydać decyzję o lokalizacji dwóch inwestycji, połączonych obwodnic Zambrowa i Wiśniewa oraz modernizacji odcinka Białystok – Jeżewo (łącznie oba odcinki mają ponad 40 km). W przyszłym roku będą przygotowywane szczegółowe projekty trasy. Przewidywany termin realizacji tych inwestycji to 1 rok od rozpoczęcia prac.

Następnie w 2010 roku rozpoczną się prace przy pozostałych dwóch odcinkach (fragment łączący obwodnicę Zambrowa z granicą województwa oraz łącznik między Jeżewem a obwodnicą Wiśniewa). Zakończenie prac planowane jest na 2012 rok.

Zostały już pozyskane środki na realizację tej inwestycji. Większą część kosztów związanych z budową drogi sfinansuje Unia Europejska w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Pozostała część pieniędzy ma pochodzić z budżetu państwa.

Przeczytaj także:

A-8 zamiast S-8? (2007-11-02)

Za wysoka cena za S-8 (2007-10-23)


Wiesz więcej? - Zamieść własną relację i wygraj nagrody!

Podobne wiadomości:

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-16

Via Baltica - wielu chętnych na budowę odcinka

Via Baltica - wielu chętnych na budowę...

Polskie drogi 2017-08-11

Komentuj:

~sam sobie wrzuć 2007-11-06

Przynajmniej potrafię czytać ze zrozumieniem, a nie zaczynać od inwektyw. "Marek Belka" nie jest napisane, tylko "za rządów Marka Belki" i że "Zmianę tego stanu rzeczy zaplanowano...". Ok, czyli otrzymujemy informację, że za rządów tego pana stworzono (forma bezosobowa) jakiś plan. Z drugiej strony, nie mamy "za rządów J. Kaczyńskiego", tylko że Jarosław Kaczyński osobiście "podtrzymywał te zamierzenia". Czyli , że nic w tej sprawie nie zrobił, ale zdanie ładnie brzmi.

~Zyga 2007-11-06

A co się dzieje na mazowieckim odcinku przyszłej S-8 od Wyszkowa do granicy województwa?

~adam wrzuć na luz 2007-11-05

Zobacz jaki jesteś stronniczy, zacietrzewiony i uprzedzony. Marek Belka to nie propaganda, ale już Jarosław Kaczyński tak. A tak na marginesie tekst pochodzi z GW, którą trudno posądzać o propagowanie Kaczyńskiego i jego partii :)

~moto 2007-11-05

Świnoujście - Medyka to prawie 1 000 km i to jest droga...

~adam 2007-11-05

"Później także Jarosław Kaczyński konsekwentnie podtrzymywał te zamierzenia." A co to za propagandówka?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Szykują się spore zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowe przepisy przewidują, że kierowca musiałby zdawać egzamin co rok. Takie zmiany na pewno wywołają duży sprzeciw opinii publicznej.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech