mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Ekspresówką za pięć lat

Ekspresówką za pięć lat

W ciągu pięciu lat powinien powstać odcinek drogi ekspresowej S-8, który połączy Białystok i Warszawę. Do tej pory prowadzono prace na mazowieckiej części trasy. Teraz rozpoczęły się także przygotowania do rozbudowy części leżącej w województwie podlaskim.

Droga krajowa nr 8 łącząca polsko-czeską i polsko-litewską granicę to najdłuższa droga krajowa w Polsce (791 km) a zarazem najbardziej niebezpieczna (rocznie w wypadkach ginie około 150 osób). Zmianę tego stanu rzeczy zaplanowano jeszcze za rządów Marka Belki. Później także Jarosław Kaczyński konsekwentnie podtrzymywał te zamierzenia.

Zgodnie z planem pierwszy 50 km odcinek S-8 z Warszawy do Wyszkowa powinien być gotowy w przyszłym roku a pierwsze spychacze na podlaskiej części planowanej trasy, powinny pojawić się na wiosnę 2009 roku. Do końca bieżącego roku Wojewoda Podlaski powinien wydać decyzję o lokalizacji dwóch inwestycji, połączonych obwodnic Zambrowa i Wiśniewa oraz modernizacji odcinka Białystok – Jeżewo (łącznie oba odcinki mają ponad 40 km). W przyszłym roku będą przygotowywane szczegółowe projekty trasy. Przewidywany termin realizacji tych inwestycji to 1 rok od rozpoczęcia prac.

Następnie w 2010 roku rozpoczną się prace przy pozostałych dwóch odcinkach (fragment łączący obwodnicę Zambrowa z granicą województwa oraz łącznik między Jeżewem a obwodnicą Wiśniewa). Zakończenie prac planowane jest na 2012 rok.

Zostały już pozyskane środki na realizację tej inwestycji. Większą część kosztów związanych z budową drogi sfinansuje Unia Europejska w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Pozostała część pieniędzy ma pochodzić z budżetu państwa.

Przeczytaj także:

A-8 zamiast S-8? (2007-11-02)

Za wysoka cena za S-8 (2007-10-23)


Wiesz więcej? - Zamieść własną relację i wygraj nagrody!

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~sam sobie wrzuć 2007-11-06

Przynajmniej potrafię czytać ze zrozumieniem, a nie zaczynać od inwektyw. "Marek Belka" nie jest napisane, tylko "za rządów Marka Belki" i że "Zmianę tego stanu rzeczy zaplanowano...". Ok, czyli otrzymujemy informację, że za rządów tego pana stworzono (forma bezosobowa) jakiś plan. Z drugiej strony, nie mamy "za rządów J. Kaczyńskiego", tylko że Jarosław Kaczyński osobiście "podtrzymywał te zamierzenia". Czyli , że nic w tej sprawie nie zrobił, ale zdanie ładnie brzmi.

~Zyga 2007-11-06

A co się dzieje na mazowieckim odcinku przyszłej S-8 od Wyszkowa do granicy województwa?

~adam wrzuć na luz 2007-11-05

Zobacz jaki jesteś stronniczy, zacietrzewiony i uprzedzony. Marek Belka to nie propaganda, ale już Jarosław Kaczyński tak. A tak na marginesie tekst pochodzi z GW, którą trudno posądzać o propagowanie Kaczyńskiego i jego partii :)

~moto 2007-11-05

Świnoujście - Medyka to prawie 1 000 km i to jest droga...

~adam 2007-11-05

"Później także Jarosław Kaczyński konsekwentnie podtrzymywał te zamierzenia." A co to za propagandówka?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.