mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Elektroniczna rewolucja na drogach woj. kujawsko-pomorskiego

Elektroniczna rewolucja na drogach woj. kujawsko-pomorskiego

Pliki zamiast książek dróg, kamery zamiast codziennych objazdów newralgicznych punktów, elektroniczne stacje meteorologiczne, pługi wyposażone w GPS i czujniki posypu – tak już niebawem będzie wyglądać zarządzanie drogami województwa kujawsko-pomorskiego.

Elektroniczna rewolucja na drogach woj. kujawsko-pomorskiego
Wdrożenie nowoczesnych systemów teleinformatycznych, wykorzystujących najnowsze technologie pozyskiwania, przetwarzania i przesyłania danych, ma usprawnić zarządzanie drogami województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki nowemu systemowi mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz użytkownicy dróg zyskają lepszą dostępność do informacji w zakresie infrastruktury drogowej oraz warunków komunikacyjnych.

- Na wojewódzkich drogach w newralgicznych punktach zostanie zainstalowanych ponad 40 kamer. Mają one pokazywać aktualną sytuację na drogach na ważnych skrzyżowaniach lub podjazdach. W regionie zaplanowano także instalację kolejnych 9 stacji meteorologicznych. Odczyty z tych urządzeń pomogą w podejmowaniu decyzji związanych z zimowym utrzymaniem dróg. Dostęp do tych informacji za pośrednictwem strony internetowej będą mieli także kierowcy - wyjaśnia zastępca dyrektora ZDW, Sebastian Borowiak.

Przy drogach zostały już zainstalowane bramownice, na których montowane będą kamery i stacje meteorologiczne. Na trasie pomiędzy Cierpicami i Służewem na drodze wojewódzkiej nr 250 (powiat toruński i aleksandrowski) pojawią się w sumie 4 tablice VMS (zmiennej treści), które będą informować kierowców o ewentualnych zagrożeniach, zmianach w organizacji ruchu oraz pogodzie. Tablice pojawią się ze względu na częste tymczasowe zamknięcia drogi w czasie ćwiczeń artyleryjskich na pobliskim poligonie. Wówczas droga jest nieprzejezdna, a kierowcy kierowani są na alternatywną trasę.

Zmieniła się też kontrola zimowego utrzymania dróg, która zlecana jest firmom zewnętrznym. Zakupiono 80 nowych nadajników GPS oraz czujników posypu i płużenia (czujników pługa). Dodatkowo część pojazdów wyposażana jest w wideorejestratory. Pozwoli to na bardzo szybkie i precyzyjne określanie stanu drogi oraz warunków przejezdności. Obecny sezon zimowy pozwala już testować pracę urządzeń.

Nowy system oznacza zmiany w zarządzaniu drogami. Na serwerach dostępne będą wszystkie informacje o stanie prawnym dróg wojewódzkich, aktualnych zajęciach pasa drogowego, objazdach, stanie nawierzchni, stanie obiektów mostowych, wszystkich bieżących pracach utrzymaniowych, organizacji ruchu, wykonanych wcześniej modernizacjach i remontach. Drogomistrzowie dzięki mobilnym urządzeniom do pracy w terenie, gdy tylko zauważą usterkę lub zagrożenie, wprowadzą ją do systemu. Kierowcy będą mogli skorzystać z interaktywnych map o stanie nawierzchni, wypadkach wpływających na przejezdność drogi oraz innych zagrożeniach, na przykład rozlanym oleju i uszkodzonej nawierzchni.

Budowa nowego systemu kosztuje 10 mln złotych. Zadanie zostanie dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. System elektronicznej ewidencji powinien uzyskać pełną funkcjonalność jeszcze przed wakacjami.

Podobne wiadomości:

Rusza budowa kolejnego odcinka S17

Rusza budowa kolejnego odcinka S17

Polskie drogi 2015-11-10

Kolejny remont na krajowej 25

Kolejny remont na krajowej 25

Polskie drogi 2015-10-02

Komentuj:

~gdańszczanin 2015-01-30

widać z tego, że zarząd dróg kujawsko pomorskiego jest pięć lat za poznaniakami

Jotgie 2015-01-30

Już w 2010 roku, działając na północy wielkopolski, mieliśmy zamontowane na pługo - solarkach czujniki GPS (i są do dzisiaj), które umożliwiały kontrolę posypu soli, przejechane kilometry oraz stan pługa (opuszczony/podniesiony). Malo tego - niektóre miały zamontowane kamery. System działa do dzisiaj tak na drogach krajowych jak i wojewódzkich. Wyniki akcji są przedstawiane w formie przejrzystych raportów. Dostęp do systemu ma tak zarządzający jak i Wykonawca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.