mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Epokowa inwestycja w Koninie

Epokowa inwestycja w Koninie

Nareszcie, po kilkuletnich staraniach w Koninie rozpocznie się budowa nowej przeprawy mostowej przez Wartę. Budowa drugiego mostu będzie największą inwestycją w mieście zrealizowaną po drugiej wojnie światowej.

Epokowa inwestycja w Koninie

"Decyzja Prezesa UZP powstrzymała nieodpowiedzialną "grę" oferentów. Jednocześnie daje nam możliwość szybkiego podpisania umowy z wykonawcą i rozpoczęcie inwestycji. Sądzę, że zaraz po informacji o dofinansowaniu projektu jest to najważniejsza wiadomość w 2005 roku" - Kazimierz Pałasz, Prezydent Miasta Konina.

Projekt zakłada powstanie całkowicie nowego 6,5-kilometrowego odcinka krajowej drogi nr 25. Projektowana estakada przebiegać będzie od skrzyżowania typu "rondo" ul. Poznańskiej z Kleczewską. Przeprawa licząca około 1700 metrów to trzy estakady przedzielone 200 metrowym, zawieszonym na pylonach mostem. Na początkowym odcinku planowany jest jeden wiadukt przez ulicę Dolną. Od końca estakady do skrzyżowania z ul. Zagórowską trasa będzie szła niewielkim nasypem (do 2 metrów wysokości). Kolejny odcinek od Zagórowskiej do Europejskiej przejdzie obok osiedla Przydziałki. Ponieważ jest to teren lekko podniesiony, droga przebiegać będzie wykopem. Końcowy etap inwestycji to wykonanie węzła włączeniowego w ul. Europejską. Na skrzyżowaniu Szpitalnej z Europejską powstanie rondo. Nowa droga nr 25 będzie posiadała parametry drogi głównej przyśpieszonej. W ruch włączyć się będzie można poprzez trzy skrzyżowania: Kleczewskiej z Poznańską, skrzyżowanie z Zagórowską oraz z Europejską. Dodatkowo specjalnie z myślą o oczyszczalni ścieków planowana jest budowa wjazdu z ul. Nadrzecznej.

Całość inwestycji opiewa na ponad 200 milionów złotych. Pieniądze na ten cel w 75 procentach wyasygnowała Unia Europejska (umowę w tej sprawie prezydent Konina podpisał już w kwietniu 2005 roku), pozostałe 25 procent pochodzi z kredytu zaciągniętego przez miasto. Kwota kredytu pochodzi z dwóch źródeł - 34,5 mln złotych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i 14,5 mln złotych z BGK. Aby samorząd Konina skorzystał z dotacji unijnej inwestycja musi zakończyć się do czerwca 2008 roku.

Po uzyskaniu dofinansowania możliwe stało się uruchomienie procedur przetargowych, w efekcie których wyłoniony został inżynier projektu "Przeprawa przez rzekę Wartę - nowy przebieg drogi krajowej nr 25" - Konsorcjum Scetauroute Transport  Infrastrukture Engineering.

Niestety długa i skomplikowana okazała się procedura wyboru wykonawcy II przeprawy przez Wartę. Do przetargu stanęło pięciu wykonawców. Były to firmy: Konsorcjum Strabag Sp. z o.o. - Warbud S.A., Konsorcjum: Hydrobudowa 6 S.A. - Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych S.A., Konsorcjum Mota Engil Engenharia e Construcao S.A - Mota - Engil Polska S.A., Mostostal Warszawa S.A , Konsorcjum Budimex Dromex S.A - Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "Mosty- Łódź" S.A. Po przeanalizowaniu wszystkich ofert Komisja Przetargowa wyłoniła wykonawcę -  konsorcjum Budimex Dromex S.A. - Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "Mosty- Łódź" S.A.. Przetarg został jednak unieważniony ponieważ wszystkie firmy, które go przegrały złożyły swoje protesty. Komisja Przetargowa po wnikliwej analizie ofert postanowiła ze względów formalnych (błędy) wykluczyć z procedur przetargowych oferty firm "Motta" i "Budimex" i wyłonić jednocześnie ofertę konsorcjum "Hydrobudowa 6". Jednak z uwagi na fakt, iż wartość oferty "Hydrobudowy 6" znacznie przekraczała wartość zamówienia, skierowano wniosek do Prezydenta Miasta Konina o unieważnienie przetargu. Komisja Przetargowa dokonując ponownego rozstrzygnięcia wyłoniła jako wykonawcę inwestycji - Konsorcjum Hydrobudowa 6. Na mocy decyzji Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych umowa z wykonawcą zostanie podpisana, przed ostatecznym rozstrzygnięciem protestu zgłoszonego przez Konsorcjum Strabag Sp. z o.o.
 
Jak widać, długo czekał Konin na rozpoczęcie budowy drugiej przeprawy mostowej przez Wartę. Warto przypomnieć, że konieczność tej inwestycji przewidywano już w planach zagospodarowania miasta sporządzonych w latach siedemdziesiątych.

Przeczytaj także:

Przymiarki do planu (2006-01-05)

Most podwieszany w Płocku (2005-10-19)

 

 


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

Polskie drogi 2016-05-10

Komentuj:

~Górol 2006-06-04

szkoda tylko ze tak dlugo musimy na nie czekac

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa
Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów Roberta Kubicy. Polski kierowca pojawi się w drugiej połowie października na torze Silverstone w bolidzie Williamsa.