Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Europejskie inwestycje w Legnicy

Europejskie inwestycje w Legnicy

W latach 2004 - 2006 gmina Legnica złożyła dziewięć projektów o dofinansowanie różnorodnych przedsięwzięć inwestycyjnych przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach ZPORR. Ich celem była m.in. modernizacja i rozbudowa układu komunikacyjnego miasta i jego potencjału transportowego.

Europejskie inwestycje w Legnicy

-Budowa Obwodnicy Zachodniej Legnicy - Etap ID - odcinek od ul. Nowodworskiej do autostrady A 4. Sukcesem zakończyły się starania o dofinansowanie z EFRR zakończonej w listopadzie 2005 r. budowy ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy miasta. Ogólny koszt przedsięwzięcia wynosi prawie 32 mln zł a środki unijne przeznaczone na ten cel wynoszą około 18 mln zł. Ogólną wartość tej największej w historii miasta inwestycji komunikacyjnej można szacować na około 100 mln zł. Obwodnica w granicach miasta ma łączną długość około 8 kilometrów. Legnica jest jedynym dużym miastem w tej części Polski, posiadającym własną obwodnicę. Dzięki tej arterii wyprowadzony został ze śródmieścia uciążliwy dla mieszkańców ruch tranzytowy. Doskonałe połączenie z międzynarodową autostradą A 4 uzyskała Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ma ona także ogromne znaczenie w skali regionu i kraju - znajduje się ona w ciągu drogi krajowej nr 3, łączącej Szczecin z czeską granicą w Jakuszycach. Wzdłuż zakończonego odcinka obwodnicy, po jej północno-zachodniej stronie, położone są atrakcyjne tereny inwestycyjne o powierzchni ok. 64 ha.

-Budowa Zbiorczej Drogi Południowej w Legnicy - modernizacja ulicy Grabskiego.
8 marca 2006 r. została podpisana umowę o dofinansowaniu na blisko 2 mln zł. Łączna wartość projektu wynosi ponad 2,5 mln złotych. Po rozstrzygnięciu przetargów na wykonanie robót wartość inwestycji zmniejszyła się. W tych okolicznościach prezydent miasta podpisał aneks do umowy, określający nowe niższe kwoty inwestycji (około 2,3 mln zł) i dofinansowania unijnego. Modernizacja ulicy Grabskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Kościuszki do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego rozpoczęła się 26 września 2005, a dobiegnie końca 30 sierpnia 2006 roku. Modernizacja obejmuje między innymi: budowę jezdni z kostki kamiennej, budowę chodników, ciągu pieszego i ścieżki rowerowej w pasie rozdzielającym jezdnie, budowę kanalizacji deszczowej, a także parkingów w rejonie Stadionu.
Ulica Grabskiego stanowi część tzw. Zbiorczej Drogi Południowej, która zgodnie z planami rozwoju miejskiego układu komunikacyjnego, w przyszłości połączy wschodnią i zachodnią część miasta, odciążając jego centrum od bardzo natężonego ruchu samochodowego.

-Przebudowa ulicy Gniewomierskiej w Legnicy (wniosek typu "zaprojektuj i wybuduj"). Całkowity koszt wynosi około 6 mln zł. Unijna dotacja ma wynieść ponad 4 mln zł. "Do końca 2005 r. gmina Legnica oczekiwała na rozstrzygnięcie sporu z Urzędem Marszałkowskim przez Ministerstwo Gospodarki. Wniosek w marcu 2006 został przez gminę wycofany, ale zostanie powtórnie złożony z chwilą rozpoczęcia naboru na okres finansowania 2007 - 2013. Tymczasem gmina samodzielnie rozpoczęła procedury przetargowe na dokumentację projektową inwestycji" - informuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta m. Legnica.

- Rozbudowa transportu publicznego w Legnicy wraz z zakupem taboru autobusowego dla MPK Sp. z o. o.; Koszt całkowity - blisko 4,5 mln zł (ponad 3,2 mln zł wynosi dotacja unijna). Wniosek został pozytywnie oceniony i podpisano umowę o dofinansowaniu. Kolejnym krokiem jest ogłoszenie przetargów na zakup taboru oraz wykonanie prac modernizacyjnych infrastruktury drogowej.

-Rewitalizacja Starego Miasta w Legnicy. Etap I - modernizacja ulicy Najświętszej Marii Panny. 21 września 2005 została podpisana umowa na dofinansowanie z unijnego ZPORR trwającej modernizacji ulicy Najświętszej Marii Panny w Legnicy. Dofinansowanie inwestycji wynosi ponad milion euro. Koszt przedsięwzięcia - to około 6 mln zł. Inwestycja ta służy przywróceniu głównemu legnickiemu traktowi handlowemu historycznego wyglądu i charakteru. Najświętszej Marii Panny przekazano do użytku mieszkańców podczas wielkiego festynu w czerwcu 2006 r.

Przeczytaj także:

Legnica już z obwodnicą (2005-11-04)

22 mln zł na budowę drogi do A4 (2006-03-15)

Inwestycje drogowe na Dolnym Śląsku (2006-02-01)


 


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Za kilka dni rusza poważny remont autostrady A4

Za kilka dni rusza poważny remont autostrady...

Polskie drogi 2016-03-30

Komentuj:

~~Bonus 2006-08-10

Tak??? A myslałem, że Zielona i Jelenia Góry posiadają też własne obwodnice: pierwsza najnowocześniejszą w regionie ekspresową, własnie remontowaną jedno- częściowo dwujezdniówkę, druga dwie jezdnie przed wjazdem do miasta, pełniące w pewnym sensie rolę obwodnicy. Dziwne

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj