mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Europejskie oznakowanie na A1

Europejskie oznakowanie na A1

W ramach budowy autostrady A1 od Czerniewic do Kowala, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy wprowadza pilotażowy program dostosowania oznakowania autostradowego do standardów europejskich.

Europejskie oznakowanie na A1
Węzły drogowe otrzymają teraz numerację i nowe nazewnictwo, natomiast tablice drogowskazowe wraz ze strzałkami zostaną rozmieszczone nad właściwymi pasami ruchu. Jak zaznaczają drogowcy nowe rozwiązania wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i staną się bardziej wygodne dla użytkowników drogi. Przyczynią się do podniesienia standardów oznakowania, poprawią też jego postrzegalność i czytelność.

Nowe oznakowanie pozwoli między innymi na graficzne przedstawienie wyboru kierunku jazdy na węźle drogowym. Strzałki stosowane nad każdym pasem ruchu, w sposób jednoznaczny pozwolą kierującemu pojazdem określić w jakim kierunku prowadzi zajmowany przez niego pas ruchu. Dodatkowym elementem nowego oznakowania będzie również podawanie na tablicach szlakowych informacji o odległości do najbliższego węzła. Pozwoli to kierowcy precyzyjnie zaplanować trasę przejazdu.

Powyższe rozwiązania są już z powodzeniem stosowane w innych krajach europejskich (Niemcy, Austria) i w USA.
Tematy w artykule: kujawsko-pomorskie

Podobne wiadomości:

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Znamy wykonawców wszystkich odcinków S5 w kujawsko-pomorskim

Znamy wykonawców wszystkich odcinków S5 w...

Polskie drogi 2015-08-21

Komentuj:

~Marekoll 2013-12-07

No i pięknie! Pełen szac!

~kolim 2013-12-05

I jeszcze dodałbym do tego oznakowanie takie jak w Chorwacji - przy znakach informujących o stacji benzynowej informacja o tym, za ile kilometrów następna stacja - bardzo to ułatwia rozsądne tankowanie na autostradzie.

~Jotgie 2013-12-03

Jak przedmówca - NARESZCIE! Oglądałem projekt (na stronie GDDKiA jest kilkunasto-minutowy filmik) - według mnie za małe są numery węzłów na ostatecznym (ostatnim) znaku - powinny być wiodące. Oczekiwałbym jeszcze - wzorem autostrad włoskich - napisów na jezdni na pasach zjazdowych, ale umieszczenie kierunków nad pasami to już też spory postęp! PS. Niecierpliwie czekam na ten odcinek! Dzisiaj jazda z Torunia do Włocławka (Kowala) jest udręką!

~Europejka 2013-12-03

NARESZCIE!!!!!!!!!!!!! A kiedy ponumerują zjazdy na A4?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.