mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Fałszywy alarm, nie będzie opóźnień w budowie?

Fałszywy alarm, nie będzie opóźnień w budowie?

Już w przyszłym tygodniu pod obrady Rady Ministrów ma trafić ustawa, przygotowywana przez resort środowiska, mająca dostosować nasze prawo do unijnych wymogów, co pozwoli na kontynuację budowy dróg. Według urzędników nie będzie opóźnień w realizacji inwestycji.

Fałszywy alarm, nie będzie opóźnień w budowie?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowały oficjalne stanowiska, będące odpowiedzią na artykuł, który pojawił się w Rzeczpospolitej. Dotyczył on zablokowania inwestycji drogowych nie spełniających unijnych wymogów. Urzędnicy dementują stwierdzenie, że nakazano wstrzymanie się z występowaniem o pozwolenie na budowę dróg współfinansowanych z Unii Europejskiej. Decyzja ta rzekomo miała być spowodowana niedostosowaniem naszego prawa do dyrektyw unijnych.

Zgodnie z przepisami prawa unijnego każda inwestycja musi spełniać określone wymogi ochrony środowiska. Odpowiednie zmiany nie zostały jednak przed dwoma laty wprowadzone do polskiego prawa. Obecnie resort środowiska przygotował odpowiednią ustawę, która już w przyszłym tygodniu trafi pod obrady Rady Ministrów, a zgodnie z założonym harmonogramem zacznie obowiązywać jesienią 2008 roku.

Dodatkowo, aby czas nie tracić czasu w oczekiwaniu na przygotowanie ustawy, Minister Rozwoju Regionalnego wydał 3 czerwca bieżącego roku wytyczne o postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych. Dzięki temu stworzono zasady, dzięki którym można dostosować przygotowane wcześniej projekty drogowe oraz aktualnie opracowywane dokumenty do wymagań unijnych.

Podjęte zostały także działania, aby stworzyć możliwość wcześniejszego przygotowania raportów o oddziaływaniu na środowisko, sporządzanych w ramach powtórnej oceny środowiskowej, co po wejściu w życie przygotowywanej ustawy, umożliwi jak najszybsze składanie kompletnych wniosków o zezwolenie na realizację inwestycji.

Według urzędników nie ma powodów do paniki, a takie rozwiązanie nie tylko nie opóźni budowy dróg i autostrad, ale spowoduje, że wszystkie trasy będą spełniały wymagania europejskie i nie będzie zagrożenia wstrzymania przez Komisję Europejską unijnego dofinansowania.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~easy rider 2008-07-15

to może i poprzednią ekipę zacznij rozliczać za 2-3 lata :) Czytając Ciebie mam wrażenie jakbym otworzył wybiórczą, a to w obecnym czasie nie jest już niestety pole do chwały, a tak na marginesie to odrobina elementarnego szacunku dla starszych by się przydała.

~astrolog 2008-07-13

Do tego, co mi odpowiedzial. Dzieki za troske o moj stan psychiczny. Mam gdzies kto rzadzi i kto wybuduje nasze drogi. Moze je budowac nawet T. Rydzyk i moherowe babcie, ale niech to zrobi.Przypominam, ze o naszych problemach z ustawodawstwem unijnym poprzedni rzad wiedzial bardzo dobrze, ale zamiast budowac drogi, budowal IV RP i tak zaciekle walczyl z ukladami, ze zapomnial o drogach i autostradach. Ile wielkich sukcesow ma w tym temacie poprzedni rzad? Obecny bedziemy rozliczac za 2-3 lata.

~w 2008-07-12

do easy reader: mała uwaga-racja, w sumie przez 20 lat można było więcej wybudować , jednakże opóźnienia dotyczą głownie lat dziewięćdziesiątych gdzie powstawało tylko ok 6 km rocznie a do końca przyszłego roku ma zostac oddane w sumie 600 km w całym dziesięcioleciu czyli wychodzi ok 60 km na rok. Należy przypomniec, że stan dróg tutaj był zawsze zły nawet od średniowiecza po czasy nowożytne informowano o istotnie lepszych drogach gruntowych na zachodzie europy niż w PL

~do astrologa 2008-07-11

Astrolog do lecznicy dla politycznie odmóżdzonych kretynów. Więcej gazet, telewizji i innych zatruwaczy głowy a już niedługo wylądujesz w wariatkowie. Oddział dla świrów politycznych.

~easy rider 2008-07-10

Zastanawia fakt, że są ludzie, którzy nie potrafią się wznieść ponad rozgrywki międzypartyjne, tylko piszą co im pierowiec z kartki dyktuje. Patrzą na 20 lat Polski pookrągłostołowej, w której nic nie wybudowano i twierdzą, że to przez PiS... Trzeba być cymbałem, żeby nie widzeć tego co stoi jak wół przed oczami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando