mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Finał na obwodnicy Jeleniej Góry

Finał na obwodnicy Jeleniej Góry

W połowie lipca otwarty dla ruchu został pierwszy odcinek południowej obwodnicy Jeleniej Góry. Ułatwia ona przede wszystkim dojazd do Karpacza i Kowar. Na 4 kilometrach powstały 4 duże, zupełnie różne obiekty inżynierskie.

Finał na obwodnicy Jeleniej Góry
30 czerwca odbył się odbiór inwestycji. W połowie lipca inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Ruch odbywa się już po nowej trasie. W ramach inwestycji na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja (DK nr 3) i W. Pola powstał dwupoziomowy węzeł drogowy. Jego głównym elementem jest stalowy wiaduktem łukowy nad drogą krajową. Konstrukcja jest wyjątkowo ciekawa, ponieważ dwie jezdnie podtrzymuje jeden łuk usytuowany pomiędzy jezdniami.

Do niego podczepione są wanty. Najwięcej prac wymagały natomiast mosty na rzece Bóbr. Po rozebraniu starej zabytkowej przeprawy konieczne było jej odtworzenie w historycznym kształcie, ale z parametrami dostosowanymi do obecnych potrzeb komunikacyjnych. Nad ul. Łomnicką powstała natomiast 150-metrowa estakada, a jej przedłużeniem jest wiadukt nad torami linii kolejowej z Wrocławia do Zgorzelca.

- Teoretycznie był to jeden plac budowy, ale w praktyce powstały 4 różne konstrukcje inżynierskie. Szczególnym wyzwaniem była budowa nowych mostów na Bobrze. To wyjątkowo kapryśna rzeka. W ciągu kilku godzin poziom wody może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Budując nowy obiekt zbliżony wyglądem do sąsiedniego zabytku musieliśmy być na to przygotowani. Początkowo projekt zakładał ustawienie dodatkowych rusztowań. W momencie wystąpienia wysokiego stanu rzeki istniałoby jednak ryzyko porwania ich przez nurt lub utraty stabilności. Jednak dzięki opracowanym projektom wykonawczym ostatecznie mogliśmy sobie pozwolić na rezygnację z tych tymczasowych konstrukcji. Umożliwiło to stosowanie dużych łupin prefabrykatów. Inny rodzaj wypełnień pozwolił natomiast odciążyć masywną konstrukcję. W ten sposób skróciliśmy czas montażu - wyjaśnia projektant, Janusz Sochacki z Firmy „Gotowski”.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~cdi 2012-08-10

Jelenia Góra siabadaba da

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport