mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Finansowanie bezpieczeństwa

Finansowanie bezpieczeństwa

Według Komisji Europejskiej zagrożenie wypadkowe w Polsce należy do najwyższych w Europie, a straty makroekonomiczne z powodu wypadków drogowych w naszym kraju szacuje się na 30 miliardów zł rocznie. W Polsce rocznie w wypadkach ginie 5,5 tysiąca osób, a ponad 60 tys. odnosi poważne rany.

Finansowanie bezpieczeństwa

Większość działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce jest finansowana z budżetu państwa, ze środków kredytów międzynarodowych instytucji finansowych i funduszy unijnych, z budżetów samorządowych i środków sektora prywatnego. "Nakłady te są zdecydowanie zbyt małe i nie odzwierciedlają powagi sytuacji" - wiceminister Piotr Stomma.

Na świecie funkcjonuje klika modeli finansowania bezpieczeństwa ruchu drogowego odmiennych od tradycyjnego modelu budżetowego. "W Finlandii z mocy prawa firmy ubezpieczeniowe są zobowiązane do przekazywania części swych przychodów na rzecz podmiotu działającego na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. W ramach tej instytucji, w celu zmniejszenia liczby wypadków drogowych, wspólnie działają zarówno resorty transportu i sprawiedliwości, jak i ministerstwa zdrowia i polityki społecznej" - poinformował Matti Jarvinen z Finnish Road Safety Organization. Dzięki sprawnie działającemu systemowi w Finlandii co roku na drogach śmierć ponosi tylko 400 osób. Dla porównania w Polsce rocznie w wypadkach ginie 5,5 tysiąca osób.
 
W wypadkach drogowych na świecie ginie rocznie 1,2 miliona osób, a 24 miliony zostają ciężko ranne. Przy zachowaniu obecnego trendu za 15 lat wypadki drogowe będą trzecią pod względem liczebności przyczyną zgonów na świecie, przed AIDS i gruźlicą. W Unii Europejskiej straty spowodowane wypadkami drogowymi wynoszą 165 miliardów EUR rocznie.

Przeczytaj także:

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach (2006-02-10)

Katastrofalny stan polskich dróg (2005-12-08)

Tematy w artykule: projekty drogowe

Podobne wiadomości:

W 2018 roku pojedziemy obwodnicą Kłodzka

W 2018 roku pojedziemy obwodnicą Kłodzka

Polskie drogi 2014-10-30

DTŚ wyjdzie za Gliwice

DTŚ wyjdzie za Gliwice

Polskie drogi 2014-07-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.