mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Fundusz Spójności: Dodatkowe pieniądze na A1

Fundusz Spójności: Dodatkowe pieniądze na A1

Komisja Europejska wydała decyzje o przyznaniu dofinansowania z Funduszu Spójności na realizację 2 projektów z sektora środowiska i 4 projektów z sektora transportu. Łączna wartość dofinansowania wyniosła około miliard złotych. Dofinansowanie stało się możliwe dzięki oszczędnościom powstałym podczas realizacji projektów inwestycyjnych z FS.

Fundusz Spójności: Dodatkowe pieniądze na A1

Dzięki modyfikacjom finansowym obejmującym wnioski o zmniejszenie bądź zwiększenie dofinansowania ze środków FS została wygospodarowana kwota ok. 280 mln euro.  Kwota ta zostanie przeznaczona na dofinansowanie grupy projektów oczekujących na wydanie decyzji KE o przyznaniu dofinansowania ze środków FS w roku 2006.

Komisja Europejska zdecydowała na dofinansowanie dwóch projektów z sektora środowiska oraz 4 projektów z sektora transportu, w tym 2 projektów drogowych oraz 2 projektów kolejowych. Największym projektem infrastruktury drogowej jaki uzyskał dofinansowanie jest budowa Autostrady A1, Odcinek Sośnica (Gliwice) - granica państwa (Gorzyczki), Etap II: Bełk-Gorzyczki.

Projekt budowy autostrady A1 na odcinku Bełk – Gorzyczki stanowi drugi etap projektu przyjętego przez KE w roku 2004 Sośnica – Bełk. Obecnie przy koszcie kwalifikowanym w wysokości blisko 340 mln EUR KE przyznała pomoc w wysokości 66% (ponad 224 mln EUR). W ramach tej inwestycji do końca 2010 roku powstanie ok. 26,5 km autostrady A1 do granicy polskiej z Republiką Czeską.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzyma także wsparcie w procesie przygotowania i wdrażania projektów współfinansowanych z funduszy europejskich w perspektywie budżetowej 2007-2013 (m.in. budowa autostrad A1 i A4 oraz dróg ekspresowych S3 i S19).

Dodatkowe pieniądze trafia także na modernizację linii kolejowej C-E 59 Międzylesie -Wrocław - Kostrzyń – Sczecin (przygotowanie dokumentacji przedprojektowej - etap I) oraz  na pomoc techniczną dla przygotowania modernizacji linii kolejowej E 65 Grodzisk Mazowiecki - Katowice - Zebrzydowice/Zwardoń - granica państwa (etap I).

Niestety rok 2006 był ostatnim, w którym możliwe było dokonywanie przesunięć w budżecie na inwestycje realizowane w ramach FS.
 
W latach 2000–2006 Komisja Europejska przyznała pomoc z Funduszu Spójności dla 130 projektów, w tym 90 z sektora ochrony środowiska, 38 z sektora transportu i 2 projektów pomocy horyzontalnej. Łączny udział dofinansowania z Funduszu Spójności dla tych przedsięwzięć wynosi 5,6 miliarda euro.

Przeczytaj także:

Za dwa lata A1 Sośnica – Bełk (2007-01-22)

Południowa Obwodnica Gdańska (2007-02-01)

Miliardy dotacji do wykorzystania (2006-12-14)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.